додому Поточні новини Україна знизила переробку нафти до рекордного за всі роки незалежності рівня

Україна знизила переробку нафти до рекордного за всі роки незалежності рівня

112

7У першому півріччі 2013 року на українських нафтопереробних заводах (НПЗ) було перероблено трохи більше ніж 1,5 млн т нафти, або на 43% менше, ніж за аналогічний період минулого року, передає КоммерсантЪ-Украина в статті Все течет, все меняется.

За даними Ъ, в країні працювали тільки два з семи підприємств: Кременчуцький НПЗ і Шебелинський ГПЗ. Як повідомили виданню в Міненерго, обсяг переробки в першому півріччі досяг абсолютного мінімуму за весь час незалежності України.

Навіть у кризовий для нафтопереробки 1999 рік українські НПЗ за перші шість місяців переробили близько 2,5 млн т, наголосили у відомстві. Всього вітчизняні заводи здатні переробляти до 34 млн т нафти на рік.

У Міненерго також зазначили, що через це скорочення за останні три роки роботи позбулися близько 18 тис. працівників галузі та ще більш як 54 тис. співробітників суміжних компаній і підприємств. Крім того, ситуація в галузі негативно позначилася на надходженнях до держбюджету.

Частково доходи держскарбниці були компенсовані за рахунок оподаткування імпорту готових нафтопродуктів. Проте все ж, за даними Міненерго, втрати бюджету через ситуацію в галузі становлять близько 800 млн грн на рік.

“Переробники, на відміну від імпортерів, ще сплачували значний прибутковий податок із зарплат своїх працівників, екологічні збори і низку місцевих податків. В імпортерів просто немає такої кількості співробітників”, – заявив аналітик консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко.

Ъ передає, що погіршення ситуації з нафтопереробкою спостерігається з 2005 року, коли були скасовані мита на ввезення нафтопродуктів. Уряд Юлії Тимошенко тоді заявляв, що таким чином в Україні можуть стабілізуватися ціни на автомобільне паливо. Після цього в 2010 році зупинився Одеський НПЗ, потім Надвірнянський і Дрогобицький заводи, а в 2012 році був закритий один з найбільш технологічних заводів, здатний переробити до 16 млн т нафти на рік, – Лисичанський.

Нафтопереробники зазначають, що відхід НПЗ негативно відбився на ринку. “Залежність від імпорту нафтопродуктів з країн Митного союзу стала критичною. Ринок управляється групою трейдерів-імпортерів. Їхня маржа становить близько $300 за тонну при узгодженій експертно-аналітичною групою маржі в $180 за тонну і європейській маржі не більш ніж $100 за тонну”, – говорить член наглядової ради ПАТ Укртатнафта Костянтин Бородін.

Втім, незважаючи на всю жалюгідність ситуації в галузі, уряд за останні вісім років мало що зробив для її зміни. Неодноразові спроби переробників пролобіювати введення мит на ввезення нафтопродуктів не увінчалися успіхом. Кабмін при цьому досить активно прагне домогтися цінової стабільності на ринку, що йому вдається, – ціни в цілому відповідають світовим котируванням нафти.

Директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн зазначає, що за рахунок збільшення частки імпортних нафтопродуктів на ринку сталася диверсифікація джерел постачань палива, а також підвищилася його якість.

Деяку стурбованість у економістів викликає не тільки кількість звільнених співробітників, а й вплив зростаючого імпорту на платіжний баланс країни. За даними Міненерго, за перше півріччя в країну було імпортовано близько 1,15 млн т нафтопродуктів.

Слід зазначити, що президент Роснефти Ігор Сечін в березні заявив, що “його компанія поки не планує продавати Лисичанський НПЗ в Україні”. А в травні віце-прем’єр України Юрій Бойко повідомив, що компанія може відновити роботу підприємства ще до кінця року. Заявляла про плани запустити Одеський НПЗ і компанія ВЕТЕК, яка нещодавно закрила операцію з купівлі підприємства у російського Лукойлу.

Варто також нагадати, що негативна тенденція в нафтопереробній сфері України намітилася давно. Так, раніше в Міненерго повідомляли, що країна скоротила в 2012 році транзит нафти на 18,1%, а її переробку на українських заводах на 49,5% порівняно з 2011 роком. У відомстві наголосили, що видобуток нафти в 2012 році також скоротився – на 0,8% до 3,290 млн тонн.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я