додому ПОЛІТИКА ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 13 СЕРПНЯ 2023

ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 13 СЕРПНЯ 2023

549

Том Купер сьогодні вранці трохи більше розібрався в справі з Керченським мостом – подаємо його новий звіт. Але факт, що в міст точно влучили. Питання залишається – чи пошкоджене залізничне полотно?

Всім привіт!

Насамперед: хочу перепросити за вчорашню помилку, адже я опублікував стару фотографію Керченського мосту із палаючим потягом [Ми у своєму перекладі, опублікованому зранку, не публікували це фото, бо Купер його прибрав, однак спочатку він його запостив – ред.]. Я помилився (я раніше не бачив це фото); я не читаю/не стежу/не використовую Вікіпедію, а ще той, хто мені відправив це фото і заявив про 8 ударів, вже більше не є моїм джерелом.

Разом з тим, судячи зі звітів у основних медіа та у соцмережах, міст таки зазнав удару. Не ясно поки, яке озброєння використовувалося, а також які будуть наслідки.

Наскільки мені відомо офіційний Київ ще не коментував цю подію. Російський [так-званий] губернатор повідомив про збиття двох ракет, разом з тим російські дурпагандисти повідомили про застосування «20 [китайських] безпілотників Mugin-5 PRO» з аеродрому Шкільний, неподалік Одеси, а також двох ракет С-200. Росіяни заявили про збиття принаймні двох останніх, із використанням систем ППО С-400 31-шої дивізії ППО ПКС.

Вишестоящі органи у москві повідомили про застосування однієї ракети С-200, але зазначили, що вона не завдала будь-якої шкоди. Згодом вони змінили «свідчення» і повідомили про «дві ракети С-200», з яких «одна влучила, але не спричинила руйнувань». Судячи з публікацій у соцмережах, у небі було видно 1 інверсійний слід, а також на під’їзді до мосту утворився затор. Проте, незрозуміло, чи він стояв довго.

Інверсійні сліди – ймовірно, утворені російськими системами ППО – які чітко проглядаються у небі над окупованим Кримом.

Затор на під’їзді до Керченського мосту, вчора пообіді.

Власне кажучи, C-200 — це старий ракетний комплекс типу земля-повітря (за класифікацією НАТО — SA-5 «Gammon»), розроблений в ссср у 1960-х роках і, залежно від версії, спроможний діставати цілі на відстані до 300 км. Українці мають добре його памʼятати, адже у жовтні 2001 року під час спільних українсько-російських військових навчань такою ракетою над Чорним морем випадково збили пасажирський літак Ту-154 сибірських авіаліній, тоді загинули 66 пасажирів та 12 членів екіпажу. (Україна так і не визнала своєї відповідальності за цю подію, принаймні офіційно, але виплатила компенсацію родинам загиблих; натомість росія заявила, що збиття цього літака такою ракетою «неможливе».)

Ще в 2013 році ЗСУ зняли комплекси С-200 з озброєння. Однак десь від 9 липня почали надходити повідомлення щодо українських ударів ракетами В-860 або В-880 системи С-200, запущених «у балістичному режимі». Як саме і наскільки точно працює це озброєння, наразі невідомо.

Дві ракети В-880 (можливо) ракетного комплексу С-200 перед тим, як їх було офіційно знято з озброєння ЗСУ в 2013 році. Зрештою, українці могли підрихтувати їх і повернути на озброєння — принаймні як балістичні ракети.
На кадрі з відеозапису ракетного удару по лісопилці неподалік від бєлґорода, що на заході росії, від 9 липня видно щось схоже на ракету В-860 чи В-880 комплексу С-200, запущену українцями в балістичному режимі.

Більшість диму — чи навіть увесь, — який вчора було видно в кількох місцях над керченським мостом, випустили димові установки росіян. Схоже, таким чином вони намагалися створити перешкоди для інфрачервоного наведення ракет «Storm Shadow» та/чи «SCALP-EG», запущених ЗСУ.

Вчора увечері повідомлялося про відновлення роботи автомобільної частини моста, однак повідомлень про відновлене сполучення залізничним мостом не було навіть сьогодні вранці.

А щодо того, чому удар по цьому мосту такий важливий… якщо врахувати, що протягом минулих 10 днів Україна розвалила чотири мости на півночі Криму (в Армянську, Чонгарі та в Генічеську), які повʼязували його з материком? Що ж, важливість для українців руйнування — насамперед — залізничної гілки керченського моста переоцінити просто неможливо. І от чому:

а) Ясна річ, ВСрф щосили намагаються полагодити ті північні мости.

б) Вони навіть навели кілька понтонних переправ поруч із автомобільними мостами (звичайно, поїзди понтонними мостами проїхати не зможуть).

в) Коли ЗСУ розвалять лише один керченський міст — чи принаймні його залізничну гілку, — ці чотири мости на півночі росіянам уже нічим не допоможуть.

Не забувайте: збройні формування росіян понад усе залежать від постачання запасів та перевезення особового складу й техніки саме за допомогою залізниці.

Оригінал тут

Переклад: Микола Ковальчук, Антон Шигімага
Редакція: Ростислав Семків

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я