додому Топ Новини ЗМІНА ЕЛЕКТОРАЛЬНОГО ДИЗАЙНУ. ТИМОШЕНКО ПОВЕРТАЄ ДОВІРУ, ПОРОШЕНКО КАПСУЛЮЄТЬСЯ. ЗЕЛЕНСЬКИЙ В НАПРУЗІ

ЗМІНА ЕЛЕКТОРАЛЬНОГО ДИЗАЙНУ. ТИМОШЕНКО ПОВЕРТАЄ ДОВІРУ, ПОРОШЕНКО КАПСУЛЮЄТЬСЯ. ЗЕЛЕНСЬКИЙ В НАПРУЗІ

50

В останні дні відразу дві поважні соціологічні контори опублікували результати своїх опитувань: Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) (проводив дослідження з 22 до 29 червня 2021 року) та група РЕЙТИНГ (проводила опитування з 30 червня по 3 липня 2021 р). 

Діючий президент Володимир Зеленський лідирує в президентському рейтингу з 29,1% (за “Рейтингом”). Те ж саме можна сказати і про партію “Слуга народу”. КМІС дає їй 13,7% серед усіх респондентів і 20,6% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором. У “Рейтинга” – 24,9% серед тих, хто буде голосувати та визначився із вибором. За рівнем підтримки “Слуги” понад статистичну похибку переважають поки інші партії та мають «чисте» перше місце.

Проте, такі результати правлячої політсили та особисто Зеленського мають одну особливість. Вона полягає в тому, що виборець поки не провів для себе усвідомлений причинно-наслідковий зв’язок між станом справ в країні, “покращеннями” від Шмигаля та особою Зеленського і партією “Слуга народу”.

КМІС та “Рейтинг” вказали – 64% українців вважають, що справи в країні йдуть у неправильному напрямку. КМІС говорить про 52,7%, які не схвалюють діяльність президента Володимира Зеленського! Ця напруга посилюється. Останні соціальні ініціативи влади лише прискорюють час до обвалу рейтингу Зеленського і Ко.

Самі зміни електорального дизайну відбуваються скоріше не в показниках рейтингів, а в оцінках ініціатив та довірі доокремих ТОП-політиків. 

Згідно показників “Рейтингу”, список довіри до політиків очолює Володимир Зеленський, якому довіряють 46% опитаних. Юлії Тимошенко довіряють 30%. Юрію Бойку довіряють 25%. Петру Порошенку довіряють 24%. 

Отже, Тимошенко вдалося не лише вийти з “ями недовіри”, але і обійти своїх опонентів серед опозиції. Хоча лідерка “Батьківщини” все ще має антирейтинг в 68%, він явно нижчий чим у Петра Порошенка, за якого за будь-яких умов не проголосує 75% опитаних.

Такі цифри вже вплинули на представників патріотичного середовища, які не бажають опинитися в вузькій гетто-ніші порохоботів. 

Наприклад, Михайло Басараб відверто заявив, що “доки ми будемо жити в полоні навіяного нам уявлення, що ми маємо обирати лише між Зеленським і Порошенком, доти будемо бігти на місці. Політик з таким стало високим рівнем негативного суспільного сприйняття не може претендувати на роль одноосібного лідера опозиції в державницькій ніші, потенціал якої сягає до 70% виборців”.

Звичайно Тимошенко буде важко перехопити праве патріотичне середовище. Але вже сьогодні, як стверджує “Рейтинг”, моделювання другого туру ймовірних президентських виборів дає їй більше відсотків у другому турі проти Зеленського, чим Порошенку: Порошенко / Зеленський (35 : 65), Тимошенко / Зеленський (39 : 61). 

Також важливим показником є зростання підтримки самої партії “Батьківщина” за останні кілька місяців. КМІС дає їй вже майже 15% підтримки. Фактично партія Тимошенко наздогнала “Європейську солідарність”. 

“Рейтинг” також дає схожу картину, хоча і з іншими цифрами: «Європейська солідарність» – 13,5%, ОПЗЖ – 12,8%, «Батьківщина» – 12,3%. Як бачимо, різниця між всіма трьома партіями в межах соціологічної похибки. 

КМІС

Нагадаю, що зовсім нещодавно “Батьківщина” суттєво відставала від колег по парламентській опозиції. 

Імовірно, що причина зростання довіри та рейтингу “Батьківщини” і самої Юлії Тимошенко в тому, що їх меседжі досягли цільової аудиторії. 

КМІС вказує, що 71,7% українців підтримують проведення референдуму щодо заборони продажу сільськогосподарської землі. У разі його проведення серед усіх респондентів 65,2% підтримають заборону (серед тих, хто взяв би участь у голосуванні – 74,9%). 84,1% українців не підтримують продаж сільськогосподарської землі іноземцям.

Власне про це Тимошенко говорить останні півроку. Попри спротив Банкової та відмови ЦВК в реєстрації ініціативної групи з проведення всеукраїнського референдуму по землі, партія “Батьківщина” змогла сформувати стійку громадську думку в цьому питанні. Її не так легко змінити навіть через масовану теле-пропаганду та роботу зеблогерів.

Таким чином, Порошенко далі рухається в бік електорального гетто, де його “дах” становитиме не більше 15%, а рейтинги зменшуватимуться. Зеленський входить в ситуацію напруги, коли його електоральне ядро вже розумієхибність курсу свого обранця, але в силу певних причин ще не готова відмовитися від Зеленського (не бачить альтернативи).

Але чим більше ставатиме соціальних викликів, чим більше протест проникатиме в електоральне ядро, тим скоріше Зеленський та “Слуги” посипляться. Натомість Тимошенко повернулася у “високу лігу”української політики і може потіснити ОПЗЖ та Порошенка. Третьої сили поки немає…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я