додому Топ Новини Висновки Ради Європейського Союзу по Україні та коментарі до нього МЗС Росії

Висновки Ради Європейського Союзу по Україні та коментарі до нього МЗС Росії

83

1Київ 24 червня 2014 (УНІАН). Засідання Ради ЄС із закордонних справ. Люксембург, 23 червня 2014 р. Рада прийняла наступні висновки:

1. Європейський Союз вітає Петра Порошенка на посаді новообраного Президента України. ЄС підтримує мирний план як головну можливість щодо деескалації ситуації і схвалює рішучі дії Президента з відновлення миру і стабільності в Україні, які він робить з моменту інавгурації, на тлі зростаючого насильства з боку проросійських сепаратистів на Сході України та щоденних людських жертв. Зокрема, нещодавнього збиття українського військового літака, що призвело до загибелі 49 осіб під Луганськом. Це відбувається, незважаючи на обнадійливі переговори, проведені за участю представників Російської Федерації та Діючого Глави ОБСЄ за ініціативою Президента, а також прямі контакти між українською та російською владою на високому рівні. Зараз стає все більш важливим, щоб ці переговори принесли швидкі та реальні результати.

ЄС закликає всі сторони негайно дати згоду та дотримуватись припинення вогню для того, щоб стабілізувати ситуацію в галузі безпеки, досягти справжньої деескалації та створити необхідні умови для реалізації мирного плану Президента Порошенка. У зв’язку з цим, ЄС закликає Російську Федерацію підтримати мирний план, вжити ефективних заходів, щоб зупинити потік нелегальних бойовиків, зброї та обладнання через кордон України, використати свій вплив на сепаратистів, щоб зупинити насилля та досягти роззброєння, продовжити вивід військ та утриматись від їх накопичення біля українського кордону, а також відмінити мандат Ради Федерації на застосування сили на українській території.  Рада також закликає Російську Федерацію використати свій вплив для того, щоб забезпечити негайне звільнення спостерігачів від ОБСЄ та інших заручників з полону озброєних сепаратистів.

2. Рада нагадує, що Комісія, Європейська служба зовнішньої дії та держави-члени провели підготовчу роботу по можливим цілеспрямованим заходам, як того потребувала Європейська Рада у березні, для того, щоб можна було вжити подальші кроки у випадку, якщо події на Сході України будуть цього вимагати.

3. Рада нагадує про своє рішуче засудження незаконної анексії Криму і Севастополя, і не буде визнавати її. Рада вітає роботу, проведену щодо реалізації правових наслідків незаконного приєднання Криму. Рада вирішила заборонити імпорт до Євросоюзу товарів, що походять з Криму або Севастополя, за винятком тих, яким надано сертифікат походження з боку Уряду України, або надання, прямо або побічно, фінансування чи фінансової допомоги, страхування і перестрахування, пов’язаних з імпортом таких товарів. Рада закликає ЄСЗД та Комісію продовжувати стежити за розвитком ситуації і представити, у разіпотреби, подальші необхідні заходи. Рада закликає держави-​​члени ООН розглянути можливість прийняття аналогічних заходів відповідно до резолюції ГА ООН 68/262.

4. Європейський союз також стурбований різким загостренням ситуації з правами людини і гуманітарної ситуації у Східній Україні та в Криму, на якому було наголошено в останній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Зокрема, випадками катувань, убивств і зникнень журналістів і активістів. Європейський Союз схвалює поточні розслідування української влади, які, ми очікуємо, проллють світло на відповідальність за такі діяння. Рада закликає всі причетні сторони зробити все можливе, щоб захистити цивільне населення і, як частина цього, надати можливість гуманітарним організаціям – зокрема, медичному персоналу – виконувати свою роль, керуючись принципами нейтральності, неупередженості та недискримінації.

5. ЄС закликає українську владу продовжувати свої реформаторські зусилля, в тому числі, стосовно конституційної реформи та реформи з децентралізації, прав осіб, що належать до національних меншин, реформи судової системи, боротьби з корупцією і поліпшення бізнес-клімату. Ці зусилля повинні стати предметом всеосяжного національного діалогу. Рада вітає триваючу активну участь Ради Європи та інших міжнародних організацій у наданні допомоги українській владі для того, щоб ці реформи відповідали європейським стандартам. ЄС підтвердив свою прихильність справі підтримки процесу економічної стабілізації в Україні двома нещодавніми важливими виплатами Комісії на загальну суму 750 млн. євро в рамках Контракту з розбудови держави і пакету макрофінансової допомоги відповідно до умов, викладених у Меморандумі про взаєморозуміння. У цьому контексті Рада очікує на координаційну нараду донорів високого рівня по Україні, яка відбудеться у Брюсселі 8 липня.

6. Рада очікує на підписання наприкінці цього тижня решти положень Угоди про асоціацію, включаючи її Поглиблену та Всеосяжну Зону Вільної Торгівлі. ЄС переконаний, що Угода надасть додаткового стимулу політичним та економічним реформам, забезпечить модернізацію, посилення верховенства права та економічне зростання. ЄС підтверджує свою підтримку України щодо попереднього застосування Угоди та її ефективної реалізації.

Рада нагадує про намір Комісії також долучитися до консультацій на політичному рівні разом з Україною та Російською Федерацією стосовно аспектів імплементації Угоди, щоб зняти занепокоєння стосовно її можливих наслідків. Погрози Росії застосувати торговельні заходи по відношенню до країн, що підпишуть Угоду про асоціацію/ПВЗВТ, є невиправданими.

7. Рада погоджується створити Місію з питань спільної безпекової та оборонної політики, щоб сприяти Україні у сфері реформування сектору цивільної безпеки, в тому числі охорони порядку та верховенства права. У цьому зв’язку, Рада схвалює Концепцію управління кризою, представлену Верховним комісаром як реагування на її висновки від 12 травня. На цій основі можна продовжити оперативне планування з прицілом на рішення щодо подальших кроків на її наступному засіданні та почати розгортання Місії влітку. Рада наголошує на важливості координації та узгодженості з іншими зусиллями ЄС, ОБСЄ та іншими міжнародними учасниками.

8. ЄС схвалює вже започатковану роботу ОБСЄ та її Спеціальної моніторингової місії. ЄС буде підтримувати діяльність Місії та сподівається на продовження її мандату.

9. Висловлюючи жаль, що консультації стосовно газових поставок з Російської Федерації в Україну в рамках тристоронніх газових переговорів, за ініціативи та сприяння Європейської Комісії, станом на сьогодні не було завершено, і що поставки газу в Україну було переведено в режим передплати, а потім припинено, Рада закликає сторони якнайшвидше досягти домовленості та підтримує Комісію в її намаганнях сприяти виробленню компромісного рішення. Така домовленість є важливою для стабілізації української економіки та забезпечення надійності поставок і транзиту природного газу до та через територію України на основі прозорого режиму. У цьому контексті, Рада підкреслює важливість продовження реформ в енергетичному секторі в Україні.

10. Рада підтверджує готовність ЄС посилювати міжлюдські контакти між громадянами Європейського Союзу та України, зокрема через процес безпечної та контрольованої візової лібералізації за умов повного дотримання погоджених критеріїв, визначених Планом дій з лібералізації візового режиму. У цьому контексті, Рада вітає Четверту доповідь Комісії про прогрес від 27 травня 2014 року. Рада поділяє висновок, що Україна виконала всі критерії першої фази Плану дій з лібералізації візового режиму і приймає рішення розпочати оцінку критеріїв другої фази.

Рада очікує на якнайшвидше представлення Комісією оцінки наслідків можливого міграційного та безпекового впливу майбутньої візової лібералізації для України на Європейський Союз та в пріоритетному порядку в рамках другої фази Плану дій з лібералізації візового режиму. Рада звертається до Комісії продовжити підтримку України в реалізації Плану дій з візової лібералізації, а також продовжити звітувати про вищезазначену реалізацію щодо можливого міграційного та безпекового впливу і його наслідків з перспективою рішення щодо виконання всіх критеріїв Плану дій з візової лібералізації”.

*******

У свою чергу в МЗС Росії назвали прийняті напередодні рішення Ради ЄС з питань закордонних справ на підтримку України «відірваними від реальності». Про це повідомили у Департаменті інформації МЗС Росії.

«Вимушені вкотре констатувати упередженість, політичну заангажованість та відірваність від реальності даних Брюсселем оцінок українських подій, триваюче замовчування «незручних» Євросоюзу фактів, необгрунтований, а то і явно фальсифікований характер звинувачень на адресу Росії», – говориться в повідомленні.

У МЗС РФ вважають, що «ЄСсівські партнери продовжують наполегливі спроби втиснути кризу в Україні у вузькі рамки тієї картинки, яку старанно малюють в окремих столицях на захід від Києва».

Зокрема, російська сторона незадоволена, що в рішення Ради ЄС не включені згадки про загибель мирного населення, біженців, про нібито порушення, що мали місце, українськими військовими російського державного кордону, безлади біля посольства РФ у Києві.

Крім того, в МЗС РФ вважають неприйнятними (цитата) – «наполегливі спроби колективного покарання населення Криму і Севастополя, що здійснюються Брюсселем, за чесне і однозначне волевиявлення під час референдуму про долю півострова».

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я