додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ. 22 травня 2024

Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ. 22 травня 2024

435

Це було заплановано як «коротке» оновлення, але російський наступ настільки масований, і відбувається так багато подій, що це не може бути «коротким». Суть: росіяни наступають по всій лінії фронту.

***

ПОВІТРЯНА ВІЙНА

За підрахунками українців, які публікують таку статистику в соціальних мережах, за перші три тижні травня в повітряний простір України було випущено 249 «шахідів». 242 були збиті.

***

Харків… українці… Сирський, схоже, призначив генерала Содоля командувачем групи «Таврія». Кажуть, що Содоль – «справжній м’ясник радянської армії старого зразка». Мушу зізнатися, я скептично ставлюся до таких заяв: те ж саме говорили і про Сирського… але я не сумніваюся, що американці будуть так само «щасливі» мати справу з ним, як і з Сирським… (читай: не дивно, що американська преса НЕ рясніє інтерв’ю і хвалебними хорами на адресу обох).

Росіяни, тим часом, скаржаться на великі втрати і перевагу української артилерії в цьому районі: настільки, що дехто побоюється можливої української контратаки. Тим не менш, немає сумнівів, що вони наступають усіма силами: лише в цій зоні було зафіксовано близько 27 батальйонів ЗС РФ, які беруть участь у бойових діях.

На заході цього сектору вони просуваються полями в напрямку Липців. До речі, ще 14 травня, коли батальйон «Кракен» розгромив частину 2-ї бригади спецназу на цій ділянці, росіяни відреагували заявою про те, що взяли в полон «понад 60 членів неонацистського формування/терористичної організації “Кракен”… А також “розгромили Іноземний легіон”, знищивши 205 осіб особового складу… хм… Цікаво тільки, чому 205? Чому не 204 чи 206….?

У центрі вони захопили Бугруватку, але це безглузда перемога, бо звідти нікуди не дітися: навколо болота і ліси. Хіба що у них є багато часу і багато військ, які вони, звісно, можуть змарнувати…

Вовчанськ… великий безлад, і я боюся, що від міста мало що залишилося, тим часом…. росіяни продовжували наступати фронтально з півночі, підтримувані ударами УМПК, артилерійськими обстрілами та численними атаками з ПЗРК. Останні повідомлення вказують на те, що росіяни перекидають сюди свої інженерні підрозділи, оснащені понтонними мостами ПМП: очевидно, вони мають намір обійти позиції ЗСУ з південного боку, атакуючи на схід або захід від Вовчанська.

Росіяни стверджують, що досягли центру міста і, схоже, захопили там адміністративні будівлі. Принаймні, такий висновок можна зробити з того, що спочатку ВКС бомбардували планерними бомбами такі об’єкти, як дитячий садок №6, а потім ЗСУ робили те ж саме із застосуванням реактивних систем залпового вогню JDAM або HAMMER.

До речі, саме під час одного з таких вильотів, ще 17 травня, 831-а бригада ПС ЗСУ втратила свого заступника командира, підполковника Дениса Василюка. Схоже, його Су-27 був збитий російським перехоплювачем при наближенні до зони бойових дій для скидання керованих бомб. Враховуючи високу інтенсивність бойових дій в цьому районі, не дивно, що МіГ-29 тоді були озброєні хибними цілями АДМ-160, як і цей:

ВКС наносять по цьому району до 30 ударів ПТРК на день, в тому числі ПТРК на базі ОДАБ-1500:

…., а потім «Ланцети»: за повідомленнями, 128 відеозаписів їхніх ударів було опубліковано лише за третій тиждень травня. Кількість ударів з ПЗРК підскочила до 550 2 і 3 травня, і відтоді в середньому становить близько 250 на день. Зрозуміло, що ці удари завдаються по великій кількості техніки ЗСУ: переважно по різних пікапах, але також і по танках і БМП.

***

БИТВА ЗА ДОНБАС

Лисичанськ… ще 19 травня росіяни стверджували, що «звільнили» Білогорівку (на захід від Лисичанська) – і що це зробили чеченські «спецназівці» Ахмат та Аїда. Можу підтвердити, що був великий штурм зі сходу, але нічого не чув про падіння цього населеного пункту або виведення звідти ЗСУ. Якраз навпаки.

Бахмут… Часів Яр безперервно гатить російська артилерія: можливо, це суб’єктивне враження (за описами тих, хто вижив, Попасна була набагато інтенсивнішою), але я не пригадую, щоб бачив стільки відео, де по одному й тому ж місцю б’ють, б’ють, б’ють, б’ють, б’ють і ще раз б’ють російські артилерійські снаряди і артилерійські ракети. А якщо вони припиняються на хвилину, то по цьому місцю наносяться десятки ударів з ПЗРК і «Ланцетів». Цікаво, що основною мішенню останніх кількох днів була східна частина міста – «навіть не» район Каналу, який росіяни штурмують і штурмують без перепочинку, але (за словами одного з них) не можуть дістати, як би не старалися. На південь від міста росіяни повернулися до атак у районі, де раніше вони мали плацдарм над (підземною) місцевою ділянкою каналу Сіверський Донець – Донбас.

Не менше занепокоєння викликає той факт, що росіяни атакували Кліщівку з двох напрямків (північного та південно-східного), і ще 20 травня підняли свій прапор на одній із зруйнованих будівель на східній стороні села. Мусимо визнати: це груба несподіванка…

Авдіївка-Покровськ... По суті, російські атаки не припиняються: маса розбита, але вони продовжують наступати. На північному напрямку жодних успіхів, але вони наближаються до Яснобродівки на півдні і, можливо, захопили залишки Неталове. За останні два-три дні «Ланцетами» було підбито три-чотири «Бредлі», а також близько десятка іншої техніки.

Мар’їнка... росіяни продовжують штурмувати Красногорівку та Гергівку. Вони потужно обстрілюють Іллінку та Костянтинівку, в той час як українці б’ють по російським військам винищувачами, реактивними системами залпового вогню та гелікоптерами.  

Вугледар… напрочуд тихо… вже кілька днів…

Старомайорськ... Дехто вже кілька днів позначає це місце як таке, що перебуває під російським контролем, але: ну, тоді ті ж самі люди мають пояснити мені, навіщо росіянам бомбити, бомбити, бомбити, бомбити, бомбити, бомбити, бомбити і бомбити це місце з УМПК – і так 10 днів (щонайменше) поспіль – якщо воно перебуває під їхнім контролем? Те ж саме стосується і знищення цієї української БМП-2 – за допомогою БПЛА, на півдні Урожайного:

Роботине… 15 травня московські «поліцаї» офіційно оголосили про «звільнення» Робоїного. Хм… використовуючи той самий метод дедукції, що й вище, і оцінюючи українські удари з БПЛА по росіянах на західній стороні цього місця, 141-ша піхотна бригада повинна була відступити в напрямку північно-східної сторони цього села.

Кримки… ще 20 травня росіяни оголосили, що «звільнили» це місце (або те, що від нього залишилося). Думаю, це вже десь 10-а чи 11-а заява такого роду. Поки що ми не бачили жодних доказів цього: лише додаткові українські FPV-удари по російських позиціях навколо плацдарму. Російські безпілотники вразили кілька українських катерів далі на південь – зокрема, буксир «Бурун», який був підбитий з ПЗРК: його підпалили (не впевнений, що він був повністю «потоплений», як дехто стверджує).

джерело

переклад Сергій Шевченко, SPILNO.tv

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я