додому ПОЛІТИКА ОГЛЯД СИТУАЦІЇ НА ФРОНТІ

ОГЛЯД СИТУАЦІЇ НА ФРОНТІ

64

Сьогодні короткий аналіз за декількома іншими, крім Харківського, напрямами Східної операційної зони

1. На Куп’янському напрямку, ймовірно, противник мав просування в напрямку Крохмальне – Берестове, десь приблизно на 2 км. Очевидно, передові підрозділи 15-го мотострілецького полку противника (мсп) зі складу його 2-ї мотострілецької дивізії (мсд) 1-ї танкової армії (ТА) зуміли витіснити наші передові підрозділи у південно-західному напрямку і зараз закріплюються у північній частині с. Берестове, на північ від дороги, яка об’єднує Берестове та Кругляківку.

У свою чергу, 423-й мсп зі складу 4-ї танкової дивізії (тд) тієї ж 1-ї ТА, протягом кількох останньої доби спробував кілька разів дрібними піхотними (штурмовими) групами просунутися у напрямку на с.Стельмахівка з боку Коломийчихи. поки що безрезультатно.

Швидше за все, противник намагається одночасно вийти на південну та північну околиці с.Стельмахівка, діючи як за дирекцією Крохмальне – Берестове, так і з південно-східного напрямку, з боку Коломийчихи.

2. На Лиманському напрямі, очевидно, противник сконцентрувався на “проблемі” ліквідації північної частини нашого плацдарму на р. Чорний Жеребець.

Передові підрозділи 144-ї мотострілецької дивізії (мсд) 20-ї загальновійськової армії (ОВА) противника спробували атакувати позиції ЗСУ на схід від с.Терни та на південний схід від с.Новосадово кількома штурмовими групами, ймовірно зі складу 28 цієї дивізії. Поки що – безуспішно.

У свою чергу, підрозділи 3-ї мсд цієї ж армії (20-ї ОВА), ймовірно зі складу її 252-го мсп продовжують свої спроби пробитися з боку Майданчика у напрямку на с.Макіївка, як на південний схід від села, так і на північ дороги Макіївка – Майданчик. Поки що противнику не вдається просунутися за вказаними напрямками.

Крім цього, на Лиманському напрямі, очевидно, найближчим часом, противник, з великою ймовірністю, знову спробує силами і засобами зі складу 25-ї ОВА (ймовірно – 164-й омсбр), як “взаємодія” з північним флангом угруповання військ (ГВ) “Південь”, просунутися на південь від с.Діброва, вздовж р.Сіверський Донець.

Швидше за все, це пов’язано з наполегливими спробами супротивника (зокрема, підрозділами 7-ї окремої мотострілецької бригади \омсбр 2-го армійського корпусу\АК), нарешті, витіснити наші передові підрозділи із с.Білогорівка (верхн.), яка знаходиться на протилежному , південному березі нар. Сіверський Донець.

Очевидно, командування противника сподівається, що одночасні дії ливофлангової бригади 25-ї ОВА та правофлангової бригади 2-го АК дозволять йому якимось чином зрушити ситуацію з “мертвої точки” – як на Лиманському, так і на Сіверському напрямках.

3. На Краматорському напрямку противник продовжує свої спроби вийти на бар’єрний рубіж – канал 2 Сіверський Донець – Донбас у районі м.Часів Яр.

Наскільки я розумію, поки йому це вдалося зробити лише в районі перетину каналу та дороги Костянтинівка – Бахмут, на відносно вузькій ділянці.

Однак щодо решти подальших перспектив противника, щодо його дій на Краматорському напрямку, які ми з вами розглядали кілька тижнів тому, варто зазначити, що зміни відтоді невеликі:

– Противник (102-й мсп 150-й мсд і 11-а окрема десантно-штурмова бригада \одшбр) нарешті завершили бої в районі с.Іванівське і просунулися на південь від дороги до каналу.

– Противник також мав певний поступ за дирекцією Богданівка – Калинівка, проте, незначне… Ймовірно, постаріли підрозділи 200-ї омсбр у взаємодії з 217-м парашутно-десантним полком (пдп) 98-ї повітряно-десантної дивізії (пдд).

В даний час, наскільки я розумію, головним завданням для себе, на цьому напрямі, противник вважає – витіснення наших передових підрозділів з району с.Кліщіївка та “закріплення” у крайніх будинках кварталу “Канал” м.Часів Яр у східній частині міста. 

Перше завдання вирішують з північного напрямку колишні мотострілкові полки територіальних військ (зі складу 6-ї мсд 3-го АК), посилені деякими підрозділами 72-й омсбр цього ж корпусу, а також зі сходу – 88-а омсбр (2-го АК) . та 83-та окрема десантно-штурмова (відшбр).

Друге завдання – майже вся 98-а пд., цілком можливо посилена кількома батальйонами зі складу “Добровольчого корпусу” (ДК).

Поки що все це “просувається” у противника досить туго. Кліщіївка – так і “не зачищена”, хоча противник мав певний успіх. А щодо східної частини м.Часів Яр, то йому вдалося, ймовірно, просунутися в лісовому масиві на північний схід від кварталу “Канал” і зараз бої тривають практично на околиці міста в цьому напрямку.

4. Ситуація на Покровському напрямку також виглядає для супротивника певним чином двозначно.

Очевидно, що командування ГВ противника “Центр” зараз “стурбоване” не лише “реалізацією своїх численних проривів”, а й проблемою – як зберегти здобуте.

Справа ось у чому.

Просування військ противника вздовж залізниці, що веде з Авдіївки у північно-західному напрямку за загальною дирекцією Очеретине – Новоолександрівка, не тільки відкрило перед його командуванням низку перспектив, “аж до оперативних”, але й поставили цілу купу завдань, які потрібно вирішити (виконати). , щоб отримати шанс на практичну реалізацію цих перспектив. Інакше весь цей прорив ризикує піти в гудок.

Так, я знову про фланги.

Поки супротивник вів бої безпосередньо в Очеретеному, у цьому сенсі його командуванню можна було обмежитися Новобахмутівкою, Соловйовим і Новокалиновим і Кераміком і вирішувати це обмеженими силами – введенням у бій пари полків 27 мсд ліворуч від клину, 35 омсбр зі складу 41- ова) праворуч від нього і наростити зусилля в смузі 132-й омсбр.

Проте супротивник – 30-та та 35-та окремі мотострілельні бригади, які не обмежилися власне Очеретине, а полізли далі, у напрямку Новоолександрівки. А це, майже автоматично, означало, що фланги, які й забезпечують всі ці “запаморочливі успіхи” – також тепер потрібно “розсувати і розширювати”, щоб спробувати забезпечити бажану “глибину наступу”.

Отже, противник був змушений задіяти основні сили не тільки 2-ї загальновійськової армії (30-ю омсбр та 27-ю мсд), які, власне, і наступали на північно-західному напрямку, а й підтягнути 41-ю ОВА – 35-ту , 74-а і 55-а омсбр (всі три поступово були також введені в бій, точніше повернені, хто на вістря “прориву”, а хто і по флангах).

Але, як з’ясувалося – не все так просто, як бачитись на перший погляд.

Після взяття Кераміка і Новокалинового, Архангельського, на правому фланзі прориву, противнику також вдалося взяти під свій контроль і витіснити наші війська за каскад ставків на північ від села. Більше того – йому вдалося прорватися на схід від Новоолександрівки, тобто між нею і цими ставками. Однак далі щось “забуксувало”.

Виявилося, що навіть захоплення Новобахмутівки Соловйова, так би мовити, “бракує” для надійного флангового забезпечення передових підрозділів 30-ї та 35-ї омсбр. Потрібно виходити на рубіж Сокіл – Новопокровське на південь від “клина” і “дуже бажано” повністю зачистити район між Новоолександрівкою та Архангельським.

Однак уже минув тиждень, а це завдання противник так і не зміг виконати. Тому на даний момент гіпотетична можливість флангових контрударів ЗСУ, причому прямо в напрямку Очеретино (з боку с.Сокіл) виглядає не тільки цілком можливо, але я навіть сказав би цілком імовірно.

А це означає, що вся ця шобла з 35-ї омсбр і 433-го мсп 27-ї мсд, які зараз “залізли” в цей “клин” і намагаються “прорватися в Новоолександрівку”, дуже ризикують.

На даний момент командування противника всю цю ситуацію “прочитало” і ввело в бій у напрямку на с.Сокіл ще одну мотострілецьку бригаду – 15 омсбр зі складу 2-ї ОВА, яка, очевидно, становила до цього – “НЗ резерв”.

У зв’язку з цим знову нагадаю, вже минуло більше тижня, з того моменту, коли вся ситуація вималювалася. Проте, селища Сокіл та Новопокровське продовжують перебувати під контролем ЗСУ, незважаючи на завзяті атаки 15-ї та 74-ї омсбр противника у цих напрямках. 

Так само, з іншого боку (фланга) – просунутися за ставки у бік Калинове, або взяти Новоолександрівку супротивник уже з тиждень не може.

А все це разом означає, що вищезгадана “гіпотетична можливість” для ЗСУ поки що, на даний момент, повністю зберігається і може зачекати на “найкращі часи”.

“Вкопуватися” і щось там будувати оборонному супротивникові буде вкрай важко (бо прострілюється з обох флангів майже наскрізь, причому неабиякою номенклатурою засобів поразки). А коли підвезуть чеські та американські снаряди російським “тушканам” стане особливо “благословенно та радісно”.

Я давно говорив, прагнення наступати заради портосівського, “щоб наступати”, без ясних і чітких оперативних цілей (а російський наступ на так званому Покровському напрямку дуже схожий на це), принесе росіянам проблеми.

На тактичному рівні, у них ще проглядається якась доцільність, але якщо взяти “трохи вище”, то дуже часто можна спостерігати якийсь “наступ у простір…”. 

Я б зрозумів, якби вони рвалися десь на межу Суха Балка – Нью-Йорк, намагаючись створити умови для обходу з півдня Торецького району оборони ЗСУ, але цей упертий тиск у північно-західному напрямку (просторі) виглядає трохи “божевільним” “. 

Бо питання, що цілком логічно виникають – це для чого? Щоб що…?

Будь-які дії та рішення командних інстанцій та органів військового управління на війні взаємопов’язані, завжди одне випливає з іншого. Безцільних дій, заради самих дій, там не повинно бути апріорі. Адже будь-який недоцільний крок чи вирішення командних структур будь-якого рівня означає – марне витрачання (вибачте мені за певний цинізм) безцінних життів людей та цінних ресурсів.

У цьому сенсі росіян поки що рятує той факт, що Україна та її Збройні Сили поступаються ворогові в кількох ключових показниках (вони всім добре відомі, ому я не їх перераховуватиму). І росіяни можуть собі дозволити “експерементальну методологію” визначення слабких (ослаблених) ділянок в обороні ЗСУ шляхом настання, скажімо так, на спірних з погляду доцільності напрямках. Однак до нескінченності так продовжуватись не буде.

Завтра подивимося ще “трохи південніше”.

Шановні читачі!

Якщо вам подобаються мої тексти, то можете висловити власну прихильність до них, у важкий для автора момент, не тільки “лайком“, а й фінансово… За що щиро вдячний.

Ще раз наголошую…

ЦЕ ВИКЛЮЧНО НА ДОБРОВІЛЬНІЙ ОСНОВІ, я до того нікого не примушую…

4441 1111 3454 1972 картка Приват-банк

РayPal: kastet771@gmail.com

Автор: Костянтин МАШОВЕЦЬ

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я