додому Культура Якщо потягнути за ниточку: скарб та герой

Якщо потягнути за ниточку: скарб та герой

20

Олександр НИКИФОРЧАК

Роботою це назвати важко, хоч іноді доводиться добряче потрудитись. Це краще розвагою вважати, цікавим дозвіллям. Сьогодні, сподіваюсь, під акомпанемент https://youtu.be/unWynVOkaUY буде непогана розвага, більше того – розслідування навіть.

Запрошую шановних читачів разом зі мною потягнути за ниточку, яка розкриє свою таємницю, а на додачу подарує зустріч із старими друзями.

Головними героями, а часто – призвідниками наших розповідей, є монети. Так, красива монета в 4 солі Болівії 1830 дала поштовх до розслідування, яке вилилось в епопею пошуків Таємничого скарбу острова Кокос. Зображений на ній один з керівників визвольного руху іспанських колоній у Південній Америці Симон Болівар, точніше військові дії під його проводом і призвели до подій, які породили таємницю скарбу Ліми. Монета розповіла про неймовірні пошуки цього скарбу, пропоную ще раз зануритись в ту неймовірну атмосферу, знову згадати Таємничий скарб.

Класна монета, неймовірна історія! А є ще 4 солі 1855 року, схожа на неї. Але це ще не все. Впала мені в око дивина, присутня в обох монет, яка весь час муляла, не давала про себе забути, я продовжив роботу (дозвілля – читачам і собі) над розслідуванням пошуку скарбу Ліми, але ця загадка не відпускала. Монети датовані 1830 та 1855 роками відповідно, але обидві мають на гурті (третя сторона монети, її ребро) крім карбів мають ще й напис. Дивний, невідповідний: два слова та рік. Але не дату карбування, а 1824. Чому? Яка загадка тут прихована?

Час залишив свій слід на монетах: дещо з зображень збереглось краще, а от згаданий напис було важкувато розібрати. Врешті пошуки на просторах інтернету, видивляння (а більше вгадування та метод підстановки літер) дали результат. На гурті монет витіснено напис “SUCRE AYACUCHE 1824”.

Цей напис дав ниточку, потягнувши за яку, можна дістатись до розгадки двох таємниць. Битва під проводом Антоніо Сукре, національного героя колишніх іспанських американських колоній, його іменем валюта Еквадору названа в тому числі, під містом Аякуче в Перу була вирішальною для визволення згаданих колоній, а саме воєнні дії повстанців і запустили епопею Таємничого скарбу Ліми – нашу захопливу епопею!

А другою загадкою, розкритою цим написом, є неймовірна історія нашого земляка Михайла Скибицького, волонтера Лібертадора Болівара, який командував одним з підрозділів у битві під Аякуче – саме він і визначив хід битви, його дії були вирішальними. Про долю цієї видатної людини я трішки вже розповідав, але доля його настільки неймовірна та гідна, що варто буде якось повернутись до неї. Варто розповісти про Скибицького не лише як про талановитого військового, а й як видатного інженера – він більше ніж за 50 років до реалізації пропонував – першим! – ідею Панамського каналу, зі всіма викладками та технічним обгрунтуванням проекту, який тоді не підтримали, а насправді це було випередженням часу, геніальною ідеєю, що блискуче виправдалась. Хоча не за його авторством.

Це, мабуть, таки буде. Згодом. Бо мені вже час підтримати традицію: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я