додому Культура Скількись відтінків цінності: слід крізь віки та помилка

Скількись відтінків цінності: слід крізь віки та помилка

29

Олександр НИКИФОРЧАК

Як можна визначити цінність того чи іншого об’єкта? Особливо тоді, коли та цінність – то не завжди вартість. Складно…

Такий акомпанемент https://youtu.be/OankX_bMnus буде непоганим доповненням,продовжимо розмову про цінність монети, особливо, якщо та цінність не в грошовому вираженні. Чудові монети, наші сьогоднішні герої, розкажуть про помилку, якій приблизно 22 століття, а вплив на цінність монет вона має неабияку.

Вплив цієї помилки (а дуже часто зацікавлені знають реальну ситуацію, але їм вигідно трактувати це саме в такому хибному трактуванні) виявляється як в цінності монет для колекціонерів, роздуванні такої собі сенсації для любителів історії, це ота негрошова цінність; так і саме в грошовому вираженні, коли це хибне уявлення видають за істину, додаючи монеті ціни – піар, реклама своєрідна. Що ж це за помилка така?

Для уважних читачів загадка: що присутнє в абсолютно всіх моїх блогах? Це прямо стосується сьогоднішньої теми. Потягнемо інтригу до кінця розмови…

Невеличке уточнення: наш цикл Скількись відтінків цінності стосується монет взагалі, монети Македонського Союзу я взяв довільно. Просто вони мені подобаються…

А почалась ця омана, помилка в четвертому столітті до нашої ери. Юний Александр ІІІ, більш відомий як Александр Македонський, мріяв завоювати світ. Йому це майже вдалось. Та про його діяння хай історики розповідають – нам цікаві монети.

Александр Македонський вважав себе нащадком бога Зевса-Амона та водночас втіленням легендарного героя Геракла. В цих образах він і зображувався на монетах.

Чи не єдиним більш-менш його безперечним зображенням як людини, його вірогідним особистим портретом на монеті є портрет Александра Великого на тетрадрахмі, яку карбував вже не він, а його діадох (один з полководців Македонського, що по смерті Александра розділив його царство та успадкував владу) Лісімах.

Тобто, немає фактично прижиттєвих зображень Македонського як особистості на монетах, є його образи в іпостасях нащадка Зевса та втілення Геракла – вони й стали прототипами для подальшого карбування.

Однією з ідей, що надає величі імперіям та підтримує дух підкорених народів (така протилежна ситуація, а роль подібна) є згадка та вшанування легендарних славетних предків, їх героїчних діянь. Так чинили і наступники Александра Македонського, карбуючи його образ на монетах, узаконюючи та укріплюючи своє панування, так само робили через століття й нащадки македонців, підкорені давніми римлянами – теж карбували це зображення, але вже в пам’ять про славетне минуле.

Я не буду стверджувати, що всі зображення такі на монетах вони звали “Александром Великим”, не розділяючи на саме його портрет та стилізоване зображення в образах нащадка Зевса-Амона (в діадемі та з атрибутом його – рогами), тут нам цікаве одне – всі каталоги та наукова література з нумізматики зве їх “Александром Великим”, без розподілу на саме портрети царя-завойовника та його стилізовані іпостасі.

Ось наша помилка, зумисна чи така, що здається науковцям несуттєвою, але розділення цих відмінностей – Александр Македонський: людина та символ, образ – і є ота цінність монет, відтінок її негрошовий, що важливий для поцінувачів монет.

Грошову складову цієї помилки я акцентував не даремно: монети – теж товар, вони продаються-купуються, це часто чи не єдине джерело поповнення колекцій. І саме для надання додаткового піару монеті для більшого заохочення потенційних покупців монетні дилери всі подібні зображення звуть “ Александром Великим”, без нюансів та розділення на портрети чи іпостасі. Додасть це ціни чи ні – теж питання, але все оте різноманіття монет гребти під одну гребінку хіба правильно?

Які зображення несуть реверси наших героїнь-монет хай залишиться такою собі інтригою – до наступного разу, як і відгадка моєї загадки для уважних читачів, а я поки буду вірним традиції: хочу подякувати читачів колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я