додому Соціум УНЦПД: Аналіз найактуальніших питань для громадських організацій у 2014 році. 

УНЦПД: Аналіз найактуальніших питань для громадських організацій у 2014 році. 

262

3Вже 2 роки громадські організації живуть за новим Законом «Про громадські об’єднання», який значно спростив процедуру реєстрації організації, скоротив термін реєстрації та кількість необхідних документів. Важливою його новелою стала можливість проведення засідань громадського об’єднання використовуючи електронні засоби комунікації. Проте певні труднощі все ж таки залишаються, і в першу чергу вони пов’язані із технічними недоліками та порушенні термінів реєстрації. Поки громадські експерти працюють над рішенням для покращення практики реалізації Закону, з’являються нові виклики, які, перш за все, стосуються переведення послуг реєстрації громадських об’єднань із реєстраційних служб у Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи). Такий перехід мав відбутися ще на початку жовтня 2014 р., проте у більшості населених пунктів дані адміністративні послуги продовжують надаватися виключно у реєстраційних службах.

Є сподівання, що протягом наступного року реформа відбудеться і зареєструвати громадську організацію можна буде у будь-якому ЦНАПі країни.

Для прикладу, Мапа Києва з позначкою місць, де можна зареєструвати громадську організацію.

Особлива увага у 2014-му була приділена роботі Реєстру громадських об’єднань та його вдосконаленню. Цей Реєстр зробив публічним перелік громадських організацій та спілок, розмістив інформацію про види діяльності об’єднань, засновників, органи управління та контактну інформацію. Проте є ряд недоліків, які унеможливлюють отримання наявної інформації про об’єднання. Зокрема: параметри пошуку обмежують кількість знайдених відомостей про громадські об’єднання до 500 записів, параметри пошуку не налаштовані на пошук громадських об’єднань за роком утворення/реєстрації, відсутній критерій пошуку за наявністю у громадського об’єднання статусу юридичної особи.

Пропозиції для покращення роботи Реєстру та його інтерфейсу розроблені та надані державній реєстраційній службі.

Актуальним питанням для багатьох організацій стало приведення статутів у відповідність до вимог Закону «Про громадські об’єднання». Нагадаємо, що Прикінцеві та перехідні положення цього Закону говорять про необхідність протягом п’яти років привести статути організацій, зареєстрованих до 1 січня 2013 року, у відповідність до нових норм.

На що в першу чергу потрібно звернути увагу, які вимоги перестали бути обов’язковими, як багато часу потрібно і які документи готувати – найтиповіші запитання від громадських організацій. Ми спробували дати відповідь на них за цим посиланням.

Просимо також звернути увагу, що на сайті УНЦПД розміщені типові документи, включаючи типові статути, а також працює «гаряча лінія».

Ще однією з найгостріших проблем для громадянського суспільства стало питання волонтерства. Чинний Закон України «Про волонтерську діяльність» встановлює дуже складний процес отримання організацією статусу волонтерської, згідно якого українцям забороняється займатися волонтерською діяльністю поза межами будь-якої благодійної чи громадської організації, яка має статус «волонтерської». Відповідно, якщо організації не мають статусу «волонтерської», то вони не можуть залучати до своєї діяльності волонтерів. Наразі лише 68 організацій із більш як 60 тисяч зареєстрованих громадських та благодійних організацій мають цей статус. А тому майже всі волонтери, які сьогодні діють в Україні (а це майже 9 млн. осіб) здійснюють свою діяльність поза правовим полем.

За даними дослідження, проведеного компанією JFK наприкінці листопаду 2014 року, протягом 2014 року до волонтерської діяльності було залучено 23% населення України, з них 74% здійснювали цю діяльність самостійно поза межами будь-яких установ чи організацій.

За підтримки прогресивних депутатів вдалося зареєструвати Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо волонтерської діяльності). Реєстраційний номер 1408.Якщо законопроект ухвалять, то внесені зміни дозволять скасувати обов’язкову реєстрацію інститутів громадянського суспільства як волонтерських організацій, зняти обмеження за віком та надати можливість займатися волонтерською діяльністю усім бажаючим особам, а не лише членам громадських чи благодійних організацій.

Що очікувати громадським організаціям у 2015 році?

Законодавство для громадських організацій буде змінюватися. Ми сподіваємося, що «не за горами» електронна реєстрація та електронний документообіг, і враховуючи ліквідацію обов’язкової вимоги наявності печаток для юридичних осіб, зросте запит на електронні та цифрові підписи. Сподівається також, що на початку року в Державний класифікатор організаційно-правових форм господарювання буде внесено організаційно-правову форму «громадська спілка». Не дивлячись на пряму вимогу Закону, ця форма не була передбачена.

Важливим викликом є створення спрощеної процедури отримання коду неприбуткової організації. Таким спрощенням може бути запровадження «єдиного вікна» для отримання статусу неприбутковості одночасно із реєстрацією організації.

Сподіваємося, що в наступному році ми матимемо нову редакцію Закону Про волонтерство та напрацьовані зміни для Закону Про громадські об’єднання та його підзаконної бази, а реалізувати конституційне право на об’єднання стане ще простіше.

Запрошуємо до співпраці!

Та бажаємо у 2015 році нових перемог та успішних громадських кампанії!


Анастасія Шимчук

Український незалежний центр політичних досліджень

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я