додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ (тижневй огляд). 13 травня 2024

Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ (тижневй огляд). 13 травня 2024

596
Ukrainian servicemen fire mortars on a front line, as Russia's attack on Ukraine continues, in Kharkiv region, Ukraine, in this handout picture released August 1, 2022. Press service of the 93rd Separate Mechanized Brigade of the Ukrainian Armed Forces/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY.

Маю певну проблему. Я не можу визначитися вже кілька днів.

Щодо того, чому, будь ласка, спробуйте поставити себе на моє місце:

– з одного боку, ЗСУ знали, що “росіяни йдуть” (збираються атакувати через кордон на північ Курська) щонайменше два тижні;

– настільки, що, здається, навіть росіяни знали, що ЗСУ знає про це;

– і настільки, що я не міг повірити, що росіяни нападуть, саме тому, що це було свого роду “державною таємницею”, що ЗСУ знала, що росіяни нападуть; і все ж таки,

росіяни напали.

Для мене це не має жодного сенсу, не можу сказати. Це якби ви намагалися переконати мене, що 1+1=3.

Я маю на увазі: вирішальним моментом для будь-якої атаки є момент несподіванки. У цьому відношенні все досить просто: якщо у вас є момент несподіванки, атака є дуже перспективною, якщо ні – атака майже напевно провалиться.

Не дивно, що момент несподіванки є однією з основ російської військової доктрини. Це те, що втовкмачувалося в голови російських офіцерів щонайменше 80 років. Відповідно, це також те, що втовкмачувалося в голови таких ботаніків, як я, які десятиліттями вивчали російську військову науку. Настільки, що це майже так само просто, як 1+1=2. Завжди. Скрізь. У будь-який час…

…. Особливо, якщо додати такі факти, що принаймні з часу Попасної, а потім (невдалих) спроб форсування Сіверського Дінця, у квітні-червні 2022 року, ЗС РФ роблять все можливе, щоб довести, що вони більше не можуть проводити масштабні механізовані операції. Вона не здатна цього зробити. А це, в свою чергу, означає, що яким би не був план цього “наступу на Північний Харків”, його планувальники мали б знати, що далеко з ним не зайдуть.

Але в цій війні…. ці “традиційні правила російської військової науки від № 1 до № 99” – просто неправильні.

А якщо це так – а очевидно, що це так – то є лише один вихід: у світі Пуддінга все, що має значення, – це ілюзія перемоги.

Неважливо, чи це ілюзія: неважливо, що вже приблизно з 5-10 березня 2022 року кришталево ясно, що Росія ніяк не може виграти цю війну.

Важливо лише підтримувати цю ілюзію. Типу: поки Росія атакує, поки вона володіє ініціативою на полі бою, росіяни і – особливо – шанувальники Пудинга за кордоном, навіть ті, хто насправді не є “пропутінськими/проросійськими”, а скоріше скептично ставляться до бажання Заходу підтримати Україну (і то з якихось 50-100 вагомих причин), можуть підтримувати ілюзію, що існує надія на те, що “Росія” переможе, виграє цю війну, переможе Україну. Переможе жадібних, але некомпетентних НАТО і західних імперіалістів, і нацистів, і марсіан…

Звичайно, якщо додати до цього загальну “втому від війни” Заходу (ніби Захід буде воювати у цій війні, або навіть серйозно підтримувати Україну), виснаженість українців після двох років справді запеклих боїв і численних втрат, а також розчарування від десятків втрачених можливостей… то ця ілюзія посилюється на багато разів.

…. тим часом… ну, в ці дні я закінчую роботу над цим, а тому насмілюся зауважити (навіть “спрогнозувати”): коли такі диваки, як я, “зменшують масштаб”… і оцінюють “швидкість” і “досягнення” цього наступу через чотири дні після нього, я сумніваюся, що ми будемо згадувати про цю операцію вже через два роки.

Але, ось ви тут…

Перш за все, ви тут не для того, щоб читати про мої враження чи біль у руках, чи моє збентеження з приводу того, що Пуддінг змушує своїх генералів воювати проти правил, заснованих на 80+ роках вивчення військових наук – а про факти про цю війну. Тому дозвольте мені передати слово Дону, який підготував ще один зі своїх чудових оглядів розвитку подій у цій війні за останній тиждень.

Звичайно, я знаю, що дехто з вас вважає і Дона, і мене “упередженими”. Тому що – і в першу чергу – ми не вказуємо на кожен знищений росіянами український танк. Тому що, знаєте, знищення одного (цифрами: 1) українського танка “важливіше”, ніж знищення двох чи трьох (цифрами: 2 чи 3) російських штурмових груп, що включають загалом дев’ять (цифрами: 9) Т-80, і тринадцять (цифрами: 13) БМП і БТР, і 30-50 солдатів і т.д. … як це відбувається щодня протягом восьми місяців…. тому що знищення цього одного танка – це не тільки “доказ”, але й символ російської перемоги, зрештою.

…в той час як щоденне знищення кількох російських штурмових груп не є таким…

Тепер ви знаєте правду….

***

ХАРКІВ

Росія заявляє, що метою цього наступу є створення 10-кілометрової буферної зони для кращого захисту своєї території від української артилерії (і рейдів російських бойовиків, які служать в антипутінських угрупованнях), а також для того, щоб Харків опинився в зоні досяжності її реактивної артилерії. Значна частина української території була надто близько, щоб будувати оборонні споруди, тому Україна розробила дві лінії оборони, але перша з них знаходиться за 10 км на південь від кордону. На північ від цієї лінії ЗСУ зберігає свою присутність лише у вигляді застав та обладнання для спостереження, а також патрулювання розвідувальними військами.

Дехто вже скаржиться, що це означає, що “кордон залишився незахищеним”…

Отже, після тижнів артилерійських обстрілів і атак безпілотників Росія заслала диверсійно-розвідувальні групи, щоб проникнути в Україну і знайти прогалини в обороні. Багато з них було вбито або захоплено в полон. Росія не використовувала багато техніки, але багато з того, що вона використовувала, було підбито безпілотниками вже на підході до кордону. Коли російські війська нарешті зіткнулися з українською обороною, вони були відбиті з втратами.

Окрім перекидання щонайменше двох бригад на північний схід від Харкова (в тому числі 3-ї штурмової), Україна передислокувала артилерійську бригаду з Бахмута, що є констатацією ситуації в Бахмуті, а потім оперативно задіяла її в бою.

Однак поки що підрозділи, які вже присутні на північному сході Харкова, стримують загрозу. Таким підрозділам, як 3-й, навіть не доводилося вступати в бій. Але факт залишається фактом: ЗСУ не можуть ігнорувати цю загрозу: російська активність на цьому фронті ще більше розтягує українські ресурси, незважаючи на те, що російські втрати за останні кілька днів зросли приблизно на 20% порівняно з втратами до 10 травня.

Численні російські розвідувальні та диверсійні групи були вбиті або захоплені в полон після перетину кордону…

Українська артилерія замінувала шлях російської штурмової групи…

РСЗВ з Бєлгорода веде вогонь по Україні…

Три російські БМП та МТ-ЛБ були підбиті ще до того, як перетнули кордон з Україною. Вантажівка була давно знищена…

На російську техніку полюють за допомогою безпілотників, коли вона в’їжджає в Україну…

Українські прикордонники обстрілюють вантажівки з боєприпасами…

Дві російські БМП знищені безпілотниками…

Українську 155-мм гармату знищив “Ланцет”…

Поблизу Хатище російську техніку знищили безпілотники…

ГРАФІК: Ще двоє поранених російських військових наклали на себе руки…

https://twitter.com/GloOouD/status/1789366009536696462

За 32 км на схід від Харкова зруйновано міст через дамбу…

До речі, не схоже на те, що нинішні баталії у війні в Україні обмежуються лише північним Харковом. Насправді, як фанати пудингу, так і прихильники обох сторін у цьому конфлікті не лише радіють, але й пишаються тим, що наголошують на чомусь на кшталт: “Росія наступає по всій лінії фронту”.

…Зараз я відчуваю напади кашлю, коли читаю такі “серйозні військові оцінки” від людей, які вправляються у створенні красивих, драматичних відеороликів для своїх виступів у соціальних мережах – але: не хвилюйтеся, це лише я. Їм видніше…

Ось що Дон зібрав за останні сім днів.

***

ЛУГАНСЬК

Росія продовжує наполегливо наступати в районі Кислівки, але не досягла жодних успіхів. Росія втратила десять одиниць техніки в районі Новоселівського, а атака біля Тернів була відбита за допомогою російської техніки.

В окупованому Луганську напали на нафтобазу.

“Ланцет” знищив українську контрбатарейну РЛС…

За 15 км на захід від Сватового знищено російський танк.

На схід від Синьківки знищено російський ДОТ…

***

БІЛОГОРІВКА

Поблизу Білогорівки та Верхньокам’янського відбулося два російських обстріли, але вони не здобули жодної території та втратили щонайменше 11 одиниць техніки.

***

БАХМУТ

Обстріли, авіаудари та безпілотники все ще завдають шкоди обом сторонам, але для України ситуація стабільна. Враховуючи, що Україна відвела бригаду з лінії зіткнення і розформувала її (див.: 67-а мехбригада), це досить примітно. Україна повідомила, що велика кількість техніки була перекинута до Бакмута і може бути використана для штурму наступного тижня.

Обидві сторони можуть використовувати велику кількість безпілотників, незважаючи на наявність засобів РЕБ у цьому районі. У відеорепортажіцитуються слова солдата на передовій, який сказав, що завдяки тепловим дронам пересуватися вдень легше, ніж вночі. Вночі через прохолоднішу температуру легше розгледіти тепле тіло. У звіті також процитовано слова одного з медиків, який сказав, що 90% жертв у секторі Часів Яр є наслідком використання безпілотників. Це вражаюча заява, враховуючи кількість авіаударів, термобаричних ракет, РСЗВ і регулярних обстрілів, яких зазнає цей район.

Для польоту безпілотнику потрібні дві частоти. Одна частота забезпечує відео, інша – передає команди оператора на безпілотник. Якщо одна з них глушиться, безпілотник виходить з ладу. Ось відео, як росіяни отримують відеосигнал українських безпілотників і глушать або відео, або командні частоти…

Різні краєвиди навколо району каналу в Часів Ярі.

The Kraken розповіли про свій досвід у Часів Ярі…

***

АВДІЇВКА

Забезпечивши безпеку в районі на північ від Очеретиного, Росія зосередилася на просуванні на захід від Соловйового та Бердича. 47-ма бригада зупинила їх контратаками ціною чотирьох пошкоджених або знищених М-1 та двох Бредлі.

Далі на південь росіяни дійшли до Уманського на північ від невеликої річки, після чого були витіснені звідти. Вони захопили частину території на відкритих полях на південь від Уманського, але втратили при цьому багато техніки. Вони також просунулися у східну частину Нетайлового.

Ще 19 одиниць російської техніки було виявлено знищеними протягом попередніх тижнів завдяки новим супутниковим знімкам. Цього тижня Росія втратила 32 одиниці техніки в цьому районі пошкодженими або знищеними порівняно з 10 одиницями української бронетехніки, пошкодженими або знищеними.

Російський наступ на південь від Первомайського призвів до відведення українських сил на північний схід від Невельського. Там же російський безпілотник знищив українську кулеметну позицію…

Приємно бачити “Бредлі” з боєприпасами для ПТУР…

За 8 км за лінією фронту помітили М-1, який знищили “Ланцетом”…

Російські цілі під Соловйовим та Архангельським атакують безпілотники та ДРГК…

На знерухомлений російський танк на захід від Тоненького кидають гранату. Ця ж граната знищує ще один нерухомий танк за 30 метрів від нього…

На відео на півдні Донецька видно наслідки вибуху РСЗВ і друге попадання в сусідню будівлю. Відео знято з продуктового ринку за 200 метрів від місця події…

Це дві постраждалі будівлі. Ринок знаходиться через дорогу. Вид зсередини…

МАР’ЇНКА

На початку тижня Росія контролювала південно-західний кут Красногорівки та частину центральної частини міста. Вони продовжували перекидати війська до Красногорівки штурмовими групами по 2-4 машини. Були обмежені українські контратаки, коли Росія намагалася закріпитися, але: Останнім часом я не бачив відеозаписів контратак.

Немає жодних доказів того, що росіяни закріпилися навколо Мар’їнки, Побєди чи на захід від Новомихайлівки. Росія веде активні обстріли за 12 км на схід від Вугледара, і їм вдалося просунутися на 700 метрів.

На карті позначено червоним кольором: Група з чотирьох і трьох автомобілів атакує в напрямку Красногорівки під прицілом артилерії. Камера фокусується на групі з чотирьох машин. Передній танк має мінний каток і підриває кілька мін.

Зображено на карті жовтим кольором: Штурмова група з двох автомобілів проїжджає через зону ураження DPICM. Після першого об’їзду до центру міста після другого невеликого об’їзду доїжджає лише танк “Черепаха”. Висадивши десант на захід від димової труби, він повертається туди, звідки приїхав…

Через вимоги до матеріалів і конструкції, одночасно з’являється лише кілька черепашачих танків. Вони еволюціонували там, де деякі (не всі) мали конструкцію для захисту шасі і пасажирів, що їхали зверху. Оскільки гусениці і колеса були вразливі для безпілотників, було передбачено додаткове покриття, щоб дуже мало гусениць було видно. Оскільки безпілотники скидали міни перед машинами, деякі з них були обладнані протимінними роликами. А деякі мають пристрої для глушіння електронного рівня захисту. Деякі танки-черепахи мають настільки потужний зовнішній захист, що водієві доводиться орієнтуватися за допомогою камер…

Якщо дивитися на південний захід від Красногорівки в напрямку Донецька/Олександрівки, деякі терикони на 80 метрів перевищують навколишню місцевість.

Поблизу Новомихайлівки відбулися мотострілецькі атаки…

Російські позиції під Новомихайлівкою атаковані…

За 3 км на північний захід від Побєди “Леопард” був атакований безпілотником.

За 7 км на схід від Побєди, далеко за лінією фронту, безпілотник знищив російський танк.

Росія продовжила атаки невеликими штурмовими групами на схід від Вугледара.

***

ЗАПОРІЖЖЯ

Урожайне зазнало потужних авіаударів, артилерійських обстрілів та некерованих ракет з гелікоптерів. Росія продовжує наступати на село за димовою завісою, а Україна контратакує.

Росія також закріпилася в Старомайорському. Враховуючи тоннаж вибухівки, скинутої на це місце, можна з упевненістю стверджувати, що Старомайорське також потрапило під обстріл – але: Я не бачив відео або звітів про це.

Схоже на те, що Україна була відкинута на лінію фронту на захід від Роботиного, але невеликі російські атаки продовжуються, щоб залишитись в селі і стати об’єктом полювання в ньому.

Росія втратила понад два десятки одиниць техніки, намагаючись захопити південну околицю Урожайного. Вони утримували його недовго. Українська контратака вбила або взяла в полон усіх, хто вижив під час першого штурму…

Так виглядає дорослий чоловік у БМП-1. До речі, в цих дверцятах знаходиться пальне, хоча під час бою вони не обов’язково мають бути повними. А тепер уявіть, що на такій машині можна наїхати на міну.

Вона розрахована на екіпаж з трьох чоловік і 8 десантників.

Коли БМП, що атакувала Старомайорськ, наїхала на міну, схоже, їм вдалося втиснути ще кілька людей…

Російський БТР мчить з центру Урожайного, намагаючись уникнути своєї долі…

Ліквідовано російську позицію в Роботиному…

Внаслідок ракетного удару пошкоджено українські фейкові установки…

Два українських Мі-24 і Мі-8 були збиті на точці дозаправки в 75 км за лінією фронту.

***

ХЕРСОН

Острів у дельті Дніпра, на який напала Україна, досі оспорюється Росією.

Український боєць каже, що Росія втрачає 50 чоловік щодня через безпілотники навколо Кринок, і що безпілотники заважають Росії замикатися і вступати в піхотний бій. Більшість втрат українські військові несуть при переправі через річку…

Знищено російську 152-мм гармату та два спостережних пункти…

За 3 км на схід від дамби Нової Каховки український безпілотник знищив камеру спостереження…

***

КРИМ

Україна повідомила про знищення невеликого російського катера…

Нафтобази потрапили під удар безпілотників…

***

Окуповані території

Після того, як Росія зруйнувала Маріуполь і вбила тисячі мирних жителів, вони відбудувалися на нині порожніх землях і продають майно росіянам…

РОСІЯ

Понад 18 000 росіян дезертирували. Тільки в зоні відповідальності ОК “Південь”. 10 000 з них – мобілізовані військовослужбовці строкової служби… https://kyivindependent.com/military-intelligence-over-18-000-russian-troops-of-southern-military-district-have-deserted/

Колаборантка порівнює своє життя в Росії з життям у Херсоні…

Пожежі трапляються з різних причин. На Камчатці загорівся порт…

Проросійський блогер підтвердив загибель Су-34 минулого тижня… (на додаток до двох Су-25, про які заявляла ЗСУ за той самий проміжок часу):

За 1500 км від України згорів нафтопереробний завод через удар безпілотника.

За 1300 км від України в Росії горить нафтопереробний завод. Або, якщо ви російська влада, він працює в штатному режимі…

Нафтобаза в Краснодарі потрапила під удар безпілотників…

У Волгограді обстріляли нафтопереробний завод.

Нафтопереробний завод у Калузі атакували вдруге з березня…

Огляд одного з нафтопереробних заводів, що зазнав нападу…

Виробництво на нафтопереробних заводах сповільнюється не лише через українські обстріли, але й через росіян, які звільняються з роботи на підприємствах… https://www.newsweek.com/russia-oil-refinery-hub-drone-attacks-ukraine-1899132

У Бєлгороді вибухають будинки…

У 2023 році Росія видобувала 10,1 мільйона барелів нафти на день. 50% відправлялося на переробку за кордон, а 50% перероблялося всередині країни. З 50% переробленої всередині країни нафти половина споживалася всередині країни, а інша половина відправлялася в Китай, Індію, Туреччину, Бразилію і Північну Корею.

Україна скоротила виробництво на російських нафтопереробних заводах на 900 000 барелів на день. Деякі з них були відремонтовані, а на ремонт решти може знадобитися кілька місяців або й більше. Щоб компенсувати втрату нафтопереробних потужностей, Росія може зменшити видобуток нафти або продавати більше непереробленої нафти на світовому ринку. Відколи Україна розпочала атаки на виробничі потужності, виробництво дизельного палива в Росії впало на 16 %, бензину – на 9 %, а експорт нафти зріс на 9 %. Середньотижневі оптові ціни на бензин і дизельне паливо на заході Росії зросли на 23% і 47% відповідно в період з кінця 2023 року до середини березня.

“Не ставлячи під загрозу світове енергопостачання і не підвищуючи ціни, атаки з’їдають російські доходи і обмежують здатність Росії перетворювати сиру нафту на паливо, необхідне для роботи танків і літаків. Допоки українські сили уникатимуть ударів по нафтопроводах чи основних експортних терміналах, вони зможуть підтримувати цей баланс”… https://www.foreignaffairs.com/ukraine/why-ukraine-should-keep-striking-russian-oil-refineries

***

ОБЛАДНАННЯ

Північна Корея, можливо, відправила до Росії до 3 мільйонів артилерійських снарядів. Україна заявляє, що до половини з них можуть бути несправними, а решта потребує ремонту перед використанням. 21 з близько 50 північнокорейських ракет, випущених Росією, вибухнула в повітрі… https://euromaidanpress.com/2024/05/07/ukraine-some-50-of-russian-launched-north-korean-missiles-went-off-course-and-blew-up-midair/

На українські безпілотники полюють російські безпілотники. Ось деякі успіхи…

Ще три HIMARS прямують в Україну…

Як зі складів зникають російські артилерійські знаряддя. Понад тисячу було вивезено, а залишилося 40% одиниць, що зберігаються…

В Україну відправили 100 “Бредлі” та 100 М113…

США замінять кожен “Бредлі”, відправлений в Україну, на новий M2A4E1. Серед іншого, він оснащений ізраїльським комплексом “Залізний кулак”, який перехоплює снаряди РПГ, ПТРК і танкові снаряди, що летять… https://www.thedefensepost.com/2024/05/03/us-army-new-bradley-variant/

США відправляють в Україну 3 комплекси Patriot. Німеччина зробила це можливим, заплативши за них. Канада виділяє 55 мільйонів доларів на німецьку ініціативу з протиповітряної оборони… https://www.rferl.org/a/32940107.html

Поле бою РЕБ постійно змінюється. Ранцеві глушилки з обмеженим набором частот можна уникнути, використовуючи частоти за межами їхніх можливостей для глушіння. Більш ефективною є установка, яка здатна використовувати декілька частот з достатньою потужністю…

Ще один репортаж про те, як у Росії закінчуються запаси техніки, яку можна відремонтувати і відправити на фронт. Оскільки більшість БМП і Т-62 у пристойному стані були використані, зараз вони змушені відновлювати машини з серйозними структурними пошкодженнями. Це займає більше часу, тому темпи відновлення сповільняться. БМП-1АМ – це модернізовані БМП-1, але їхня мала кількість на фронті свідчить про повільні темпи модернізації. Нестача запчастин для ремонту та відновлення означає, що чим більше пошкоджених машин розбирають на запчастини, тим більше їх розбирають на запчастини. З 3822 машин, які досі перебувають на зберіганні, 486 використовують на запчастини…

Джерела туттут і тут і тут

переклад ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я