додому ПОЛІТИКА ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ 29 ЧЕРВНЯ 2023

ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ 29 ЧЕРВНЯ 2023

519

Багато єхидства висловлює Купер з приводу наслідків бунту пріґожина й також обурюється та сумує через удар по Краматорську. Тим часом, на фронті ЗСУ й далі потроху просуваються, нищачи резерви та особовий склад ворога. Великий і детальний, спокійний звіт.

Всім привіт,

Сьогодні я почну з неважливих новин. Принаймні тих, які штампувальники путінської пропаганди вважають неважливими.

Отже, щоби ви знали: «заколот» пріґожина/ваґнерівців був спровокований агресивним розширенням НАТО, та й ЦРУ також, а ще вони не змогли втримати росіян від вбивства росіян. Ганьба Заходу. А те, що в усьому винен Захід, підтвердив не хто інший, як сам пуддінг, коли оголосив, що ваґнерівців завжди і повністю фінансувала держава. Що означає – сам путін. Тому вся ця хрінь неважлива. Всього лише сварка між боярами. Мильна опера, яка неодноразово траплялася в історії росії. Саме тому 27 червня пудінг поспішив прикрасити нагородами шойгу за придушення всієї тої фігні…

….не можу втриматись, щоби не вказати на найкращий опублікований короткий аналіз всієї цієї фігні  (дивіться зі звуком, будь ласка)….

Ну що ж, продовжимо з іншою мильною оперою у цій війні: це історія про Україну, НАТО (передусім Великобританію, Данію, Нідерланди…), США, Австралію, «F-16», «F-18» та… Все ж, я вважаю цю тему таким марнуванням часу і зусиль, що я прошу вибачення, що навіть згадую її. І якщо я все ж згадую, то через неминучий висновок: якби НАТО та Київ витратили всі ці гроші та час на постачання систем електронної боротьби, артилерію, боєприпасів, танків і БМП, не кажучи вже про обладнання для розмінування, жоден із «експертів» на Заході не дивувався, чому український контрнаступ не просувається такими темпами, як хотілося би…

(Це нагадало мені, про приємний момент раніше цього тижня, коли хтось запитав щось на кшталт «чому український контрнаступ не просувається достатньо швидко». Я відчув, що вільний відповісти щось типу «…а хто взагалі сказав, що це буде швидко?»)

З іншого боку, можливо, відмова США поставити «F-16» — це й добре: судячи з повідомлень звідтам, деякі українські пілоти, очевидно, вже проходять навчання у Швеції. Отже, будемо сподіватися, що ігрища Вашингтона відкриють Швеції можливість поставити Україні JAS.39 Gripens [шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління – перекл.]: у будь-якому випадку вони набагато краще відповідають вимогам України, ніж якісь «F-16».

Але я припускаю, що ви, певне, прийшли сюди за «новинами» про останні події на полі бою у цій війні, тому перейдемо до них…

ПОВІТРЯНО-РАКЕТНА ВІЙНА

25 червня терористична організація, відома як Повітряно-космічні (або Аерокосмічні) сили Росії (ВКС), розбомбила овочевий ринок у західному Ідлібі, холоднокровно вбивши близько 50 сирійців…

Ви спитаєте – чому я починаю з Сирії, якщо маю говорити про Україну?

А тому що маса людей, які збираються прочитати мій допис, не звертають увагу на те, що росіяни роблять із сирійцями, майже щодня протягом восьми років – і все ще дивуються, як таке може бути, що через два дні росіяни скоїли те саме в Україні.

Що, у свою чергу, є темою, якій варто присвятити увагу (і, будь ласка, пам’ятайте: у мене замало часу, а також мені ліньки збирати та публікувати всі посилання на онлайн-джерела).

Наскільки я знаю, відбулось щось таке: 27 червня один із інформаторів ГРУ в Краматорську повідомив ГРУ про велику кількість західних добровольців у військовій формі, які «збиралися» в ресторані у центрі міста. Очевидно, ці розвідданні пройшли по всьому російському командному ланцюгу, і в результаті росіяни влучили в це місце двома «іскандерами». Досить точно, щоб убити щонайменше 12 людей (включно з трьома українськими дітьми) і поранити понад 60… Це не остаточні цифри, оскільки сьогодні [29 червня] українська влада все ще розчищає уламки…

Перш ніж почнуться розмови, мовляв, цей удар був «типовою помилкою в тумані війни», або, навпаки, «навмисним», прошу хоч кілька хвилин подумати:

1) Одразу після удару СБУ повідомила про затримання інформатора російського ГРУ. Цікаво, чому це винного затримали тільки після удару, а не перед? Невже українці стали жертвами західного, тобто європейського законодавства, до якого мусять допасовувати свої закони? (На Заході існує заборона затримувати особу лише на основі підозри у підготовці злочину, а ще для затримання необхідно зібрати достатньо доказів). Це треба буде ретельно дослідити і, можливо, модифікувати законодавство.

2) Чи розповідав інформатор представникам ГРУ, що «ціль» — це ресторан, куди часто також ходять цивільні? На даний момент не знаю. Але для чого б йому це робити? Зараз відомо, що він бачив «зібрання багатьох людей у військовій формі». У нього був стимул «надати якомога більше інформації»: що більше, то «кращим інформатором» його вважатимуть і більше платитимуть. Так воно буває в цьому «бізнесі», будь то на Заході чи на Сході.

3) З другого боку, цілком може бути, що інформатор працював «на власну вигоду». Наприклад, у нього виник конфлікт із власником ресторану… або з офіціанткою. І для нього це був «шанс» поквитатися — яким він скористався. Така ситуація насправді не нова, подібне траплялося вже десятки разів, особливо в Афганістані, в Іраку, кілька разів у Ємені. Щось типу «заздрю тому козлу, який тримає в селі заправку; може, нашептати якоїсь фігні розвідці XY? Бум! Заправка злетіла в повітря, а з нею і 50 людей? Ото халепа…»

4) Хоча якщо так, то це означає, що ГРУ доводиться покладатися на таких ідіотів, щоб визначити розташування штабів різних підрозділів ЗСУ. Це добре. Для України.

Погано для цивільних, які тим часом гинуть. «Побічні» втрати. Точнісінько як у Сирії… чи в Ємені, чи в Афганістані, чи Пакистані…

5) Але, знову ж таки: чому це має хвилювати ГРУ? Уже вісім років у Сирії ВКС — а ще раніше перед тим, і тоді, і після того «Сирійські арабські військово-повітряні сили» — постійно бомбардують лікарні, школи, склади продовольства, водоочисні споруди, людні базари тощо — їх ГРУ оголосило «джихадистськими штабами», «складами боєприпасів» і ще якоюсь маячнею. І ВСІМ ВСЕ ОДНО. Досі жоден державний діяч на Заході не засудив таку діяльність і не зажадав публічно притягнути винних до відповідальності (навпаки, «друг Асад» повернувся на міжнародну дипломатичну арену — особливо в колах Ліги арабських держав, яка сьогодні дуже засмучена тим, що якийсь дурень у Швеції спалив Коран, і скаржиться на «свободу висловлювання»…).

…а тих «неофіційних осіб», які скаржилися (як я, наприклад) негайно проголосили «прихильниками джихадистів»…

Так відбувається не тільки тому, що Захід заплямував свою совість подібною діяльністю ще з часів Іраку та Рифської республіки (тепер це північне Марокко), тобто від початку 1920-тих років, не кажучи вже про Афганістан, Ірак, Сирію, Ємен і різні «закутки» Африки тощо (цей список дуже довгий). «Заходу» також було абсолютно все однісінько, коли російський терор повиганяв мільйони сирійців із дому, а тоді з країни, спричинивши зрештою «кризу біженців» 2015-2016 років. То чому б західним країнам перейматися тепер?

Тому що США створили прецедент, коли «вимкнули» всі міжнародні норми для таких випадків «Актом проти Гааги» адміністрації Буша (інша назва – л «Акт про захист американських військовослужбовців» 2002 року) – законом, який де-факто робить Міжнародний кримінальний суд у Гаазі нелегальним. Чи був Буш – або будь-який інший член його адміністрації або Конгресу США – коли-небудь притягнутий до відповідальності/санкцій за цей закон? Ні. Чи скасовували його Обама, Трамп, Байден? Ні. Отже, якщо американські та союзні розвідувальні служби і збройні сили не можуть бути притягнуті до відповідальності за воєнні злочини, то чому зараз хтось повинен наполягати на притягненні до відповідальності росіян…?

… А люди все ще лютують про марність ООН, ха…

6.) І що б сказали всі славетні спецслужби – на Заході, в росії, в Україні чи, скажімо, у святому і мирному Ізраїлі – якщо зараз хтось почне переслідувати їх за воєнні злочини, скоєні через те, що вони надали паскудні розвіддані…?

.. вже уявляю всі їхні скарги на кшталт «постривайте-но, але ж тоді ніхто не захоче із нами працювати»…

….«святотатство»…

7.) То чи варто дивуватися, що вишестоящі органи не соромляться називати цей удар «успішним знищенням штабу 56-тої мотопіхотної бригади ЗСУ високоточною зброєю»…?

Іще один цікавий момент: хоча українці за цей час стали достатньо дисциплінованими, щоб не «тягнутися за своїми смартфонами і не починати знімати на відео» «результати» цього російського удару (що є чимось на зразок «загальноприйнятої норми поведінки» майже в усьому світі) – тому що влада «навчила» їх, що це протизаконно: ряд американців, канадців і південноафриканців, присутніх на місці подій у Краматорську, негайно зробили саме це: «за лічені хвилини» ці відео облетіли соціальні мережі, «інформуючи всіх» про «черговий російський акт терору»…, а також про те, що російські С-300 влучили в «велику кількість людей у військовій формі». Справді, «під завалами багато солдатів»… З точки зору вишестоящих оу москві, не кажучи вже про незліченну кількість фанатів пудінга в соціальних мережах: «ідеально». Принаймні, «достатній привід» для атаки ресторану.

… красномовне свідчення про «дисциплінованість» деяких іноземців в Україні….

9.) …. що, зі свого боку, ставить великий знак питання над тим, як українська влада впроваджує свої закони та виконує свої обов’язки: чи є іноземні добровольці в Україні чимось на кшталт «святіших од святих», оскільки вони добровільно допомагають захищати країну чи допомагають українським цивільним…? Хіба аж настільки, що їх «не можна» стримувати від інформування росіян…?

І СБУ, і ЗСУ засвоїли урок. «Зараз війна, а отже, скупчення людей у великих кількостях шкідливе для здоров’я» – особливо в такому близькому до лінії фронту місці, як Краматорськ: але це «правило» «не діє для іноземців», еге ж….?

Насамкінець, і тут я підкреслюю, що моя критика не є спробою виправдати цей російський злочин (на жаль, лише один із сотень подібних, і сотень, якщо не тисяч майбутніх), будь ласка, завважте: «(громадські) ресторани» – це «цивільні об’єкти». Звісно, вони також мають «подвійне призначення» – або принаймні можуть здаватися такими, якщо їх відвідує персонал у військовій формі, особливо для таких недбалих розвідувальних та військових служб, як ГРУ і ВКС. Та і всієї путінської системи, включно з вишестоящими органами та генштабом.

Уся верхівка путінської системи «саме така»: достатньо цинічна, щоб намагатись поцілити якраз по такій локації. Я попереджав про це ще на початку березня минулого року (на цей раз деякі ЗМІ навіть опублікували моє попередження: можна лише сподіватися, що люди нарешті поставляться серйозно до таких попереджень.

….усе це є логічним наслідком систематичного слідування «закону сили» на міжнародній арені впродовж десятиліть: логічним наслідком незліченних ситуацій, коли було «добре», для «наших» робити «щось погане» «їм», але не «їм» робити «нам» «те, що нам не подобається»… отже що завгодно, але не справедливість…

27 червня 2023 року (перша річниця удару Х-22 по торговому центру в Кременчуці, де було вбито 20 мирних жителів) Ту-22М3 з авіабази «шайковка» атакували Кременчук та Запоріжжя (за даними офіційного Києва, було випущено близько 140 Х-22).

Ту-22М-3 ВКС, озброєний ракетою Х-22, перехоплений винищувачами НАТО над Балтійським морем 12 червня.

Неясно чи досягли вони якихось результатів, але це може й добре: західних добровольців (будь-якого роду) поблизу не було… На жаль, під час рандомного обстрілу Оріхова російською артилерією, одна людина була вбита і троє важко поранені… і все це на додаток до уже «звичних» обстрілів різних сіл у Сумській області (27 червня зафіксовано 57 вибухів), міста Нікополь (пошкоджено 7 житлових будинків) та міста Херсона (316 снарядів…)… та цей сумний список дуже довгий…

27 червня ПС ЗСУ завдали ударів по російських складах у Бердянську, Приморському та Мелітополі. У ніч з 27 на 28 червня ПС ЗСУ завдала удару по Мелітополю, а Україна завдала удару БПЛА по цілям у Курській області. Росіяни «відповіли», випустивши шість «шахедів-136»: усі вони були збиті ПС ЗСУ. Ще одна серія російських артилерійсько-ракетних ударів послідувала вчора, 28 червня, і тривала сьогодні вранці [29 червня]. Наскільки я знаю, одна людина загинула в Херсоні (тільки цього ранку по місту російська артилерія вдарила щонайменше 12 разів).

В інших «новинах», пов’язаних з повітряною війною:

– Відомо, що 27 червня ВКС завдали 47 зареєстрованих авіаударів: більшість із них у звичайній манері «насипай та тікай», але також вони використали плануючі бомби МПК/УМПК. Більшість із них були націлені на ЗСУ в районі Оріхова та Новоданилівки.

– Відомо, що 28 червня ВКС завдав 44 тактичних авіаударів, ПС ЗСУ завдали 11. 10-та гірсько-штурмова бригада заявляє про збиття російського Су-25 з ПЗРК «Ігла» .

– Повідомляють, що вчора [28 червня] вдень Зеленський нагородив командира 96-тої зенітно-ракетної бригади полковника Сергія Яременка за (цитата) «…збиття 13 ракет «кінжал»…». Гадаю, це означає, що якраз 96-та бригада використовує ЗРК PAC-2/3, поставлені США та Німеччиною.

БИТВА ЗА ДОНБАС

Куп’янськ-Сватове-Креміна… По суті, російський контрнаступ скрізь застопорився: зупинений занадто великими втратами. Звичайно, в деяких випадках ЗСУ «доходить» до знищення окремих танків окремих танків з використанням БПЛА, але це працює. Засоби не мають значення: важливий результат і ніхто із своїх не постраждав. На жаль, у ЗСУ немає систем радіоелектронної боротьби на всіх ділянках фронту, тому росіяни завдали удару в відповідь, задіявши свої дрони-камікадзе по одній з позицій ЗСУ. Тим не менш: росіяни обстрілюють все куди тільки можуть дотягнутись: щодня впродовж останній 3-4 днів повідомляють про враження близько 20 різних позицій ЗСУ і та сіл.

Бахмут… північ… судячи з українських звітів, ЗСУ (обережно/повільно) наступають із трьох напрямків (півночі, заходу та південного заходу) на Соледар і Красну Гору. Так само, як і далі на південь: хоча росіяни й зазнають масованих втрат, це все одно займає багато часу…

Бахмут… північ/північний захід… 93-тя механізована також просувається на північні околиці зруйнованого міста й уже відзвітувала про підбитий російський Т-72. От уже 3-4 дні росіяни – масовано – обстрілюють Іванівське та всі західні райони Бахмута.

Бахмут… південь… 80-та десантна приєдналася до зачистки російських траншей у малих лісах на північ/північний захід від Кліщіївки. Це непросте завдання, бо там доводиться викурювати росіян із кожної нори. До речі, вчора дії названої бригади викликали багато заяв із обох боків: 80-та чи то «потрапила в оточення» (росіяни), чи «оточила противника» (українці)… Насправді, 3-та й 80-та бригади захопили російські позиції на північний захід від Кліщіївки, забравши під час цього багато полонених. Але ніхто нікого не оточував. росіяни, «як завше», відповіли шквальни артилерійським вогнем і підбили українську БМП. Тим часом, 28-ма механізована, так само обережно й систематично, виконувала подібне завдання в районі Курдюмівки.

Авдіївка… на схід від міста 110-та бригада ЗСУ продовжувала тлумити ворога вздовж старої лінії розмежування й висунулася на території, окуповані росіянами ще в 2014 році (до речі, цей підрозділ має прекрасну артилерійську підтримку. Бригада перетнула трасу Н20 з обох боків від Крутої Балки. На південь від Авдіївки, про що вже повідомляли, ЗСУ 25 чи 26 червня звільнили (повністю зруйноване) Водяне. Але точних підтверджень цьому ще не бачив.

Мар’їнка… 79-та десантна потужно обмінюється ударами безпілотників із російською стороною, проте змін на землі немає.

Південне Запоріжжя (та південно-західна Донеччина)

Василівка… 128-ма бригада висунулася на північно-східні околиці Жереб’янки, проте певних проблем їй завдають підрозділи росіян, що окопалися в малому ліску на північ від цього села. Тут потрібна ще одна «систематична» піхотна зачистка.

Оріхів… ситуація така, як і була: тобто 47-ма та 65-та механізовані, за підтримки БПЛА, пробивають додаткові проходи крізь мінні поля в напряму північних околиць Роботного, в межах яких вони зможуть маневрувати й примусити російські відділки з переносними протитанковими ракетами забратися геть. Здається, росіяни кинули в цьому напрямку всі наявні в них резерви: впродовж лінії фронту протяжністю яких 7-8 км. вони сконцентрували останки 291-го та 70-го мотострілецьких полків, 22-гої та 45-тої бригад спецназу, а також відділки «барс-11» і «барс-14». За кожної нагоди росіяни починають обстріл, у більшості танковими та протитанковими ракетами, інколи з вертольотів Ка-52 (хоча кількість їхніх вильотів суттєво знизилася за цей тиждень), а також – якщо українська електронна боротьба дозволяє – й за допомогою дронів.

Старомайорське-Старомлинівка… Після визволення Рівнополя, ЗСУ, як видається, тиснуть на Приютне зі сходу та з заходу. На східній частині цього сектора «повним ходом» триває українська атака на Урожайне. Тим часом, 47-ма артилерійська випалила масу російських гармат у Старомлинівці й також знищила зенітну установку установку «букМ1»  та, цілком можливо, отой «центр управління БПЛА на південь від Запоріжжя.

…і Олешки, тобто плацдарм українців у районі Антонівського мосту. Про це багато заяв із обох боків (включно з панічними вимогами російських військових надіслати підтримку з повітря), але чітких даних немає. Що ж, почекаємо, поки я зможу повідомити про обстановку тут «щось надійне».

Оригінал тут

Переклад: Дарина Постернак, Тетяна Саніна, Ростислав Семків, Антоніна Ящук

Редакція: Ростислав Семків

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я