додому ПОЛІТИКА Страсті по Сноудену

Страсті по Сноудену

95

2Едвард Сноуден таки отримав документ від російської Федеральної міграційної служби на тимчасове перебування в РФ і вийшов з аеропрту Шеремєтьєво. Від тепер він знаходиться під опікою російських спецслужб в Москві.

Проте, протягом цього тижня ЗМІ сколихнуло відразу кілька повідомлень, які стосуються колишнього співробітника американських спецслужб. Він явно був ньюз-мейкером тижня.

По-перше, Сноуден зробив заяву про можливості програми XKeyscore, за допомогою якої спецслужби США мають доступ “практично до всього, що робить типовий користувач інтернету”. Британська газета The Guardian в середу, 31 липня, опублікувала отримані нею від Сноудена матеріали АНБ про секретну програму XKeyscore.

Відповідно до опублікованого документу, який датований 2008 роком, аналітики Агентства національної безпеки США (АНБ), у розпорядженні яких, за словами Сноудена, “колосальна база даних”, можуть вести пошук за іменами, адресами електронної пошти, телефонними номерами і пошуковими запитами без попереднього дозволу на те суду або узгодження з колегами по службі.

За даними, отриманими газетою, маючи програму XKeyscore, спецслужби мають доступ “практично до всього, що робить типовий користувач в інтернеті”: адреси, чати, пошукові слова, контакти мільйонів людей.

Аналітики можуть використовувати XKeyscore та інші системи АНБ для перехоплення повідомлень про діяльність осіб у Мережі в реальному часі.

Із застосуванням цієї системи, як випливає з документа, до 2008 року вдалося знешкодити 300 терористів. Частково цю програму, правда, поки в тестовому режимі застосовують і у Відомстві з охорони Конституції ФРН.

Слайд, який передав Сноуден, названий «Чому ми зацікавлені в HTTP?». На ньому ж написана відповідь: «Тому що HTTP використовується майже для всього, що робить в Мережі звичайний користувач». Навколо цих фраз розташовані логотипи Mail.Ru, Facebook, Myspace, Yahoo!, Gmail, картографічного сервісу Google Earth і Twitter. Крім того, там же згадуються «Вікіпедія» і сайт CNN. У верхній частині слайда написано: «Цілком таємно. Релевантно для США, Австралії, Канади, Великобританії, Новій Зеландії».

 У той же час в середу офіс директора національної розвідки США Джеймса Клеппера оприлюднив три розсекречених документа, які санкціонують збір американськими спецслужбами інформації про телефонні дзвінки, пише “Інтерфакс-Україна“.

“В ім’я більшої прозорості директор національної розвідки санкціонував розсекречення і публікацію документів, пов’язаних зі збором даних про телефонні дзвінки відповідно до патріотичного акту”, – наголошується в заяві.

Йдеться, зокрема, про постанову суду з контролю за зовнішньою розвідкою США (FISC) від квітня 2013 року, в якій описуються інструкції щодо збору та зберігання інформації.

Патріотичний акт – федеральний закон, прийнятий у США в жовтні 2001 року, який дає уряду і поліції широкі повноваження по нагляду за громадянами.

Закон, зокрема, розширив права ФБР з прослуховування і електронне стеження, що багатьма було розцінено як порушення четвертої поправки до Конституції.

По-друге, Сноуден вперше згадав Mail.ru – це означає, що американські спецслужби можуть вільно перехоплювати переписку клієнтів російського поштового ресурсу.

По-третє, в російських ЗМІ поширилася інформація про можливий переїзд Едварда Сноудена на проживання в одну з невизнаних держав на теренах колишнього СРСР. Зокрема, видання ” REGNUM” повідомило про можливий приїзд Сноудена до Придністров’я.

По-четверте, Наявність можливостей моніторингу особистої інформації інтернет-користувачів нещодавно опосередковано підтвердив і Facebook, який тестує опцію «у цей день» (On This Day), яка дозволяє побачити основні історії користувача та його друзів річної давності. Така ностальгічна опція з’явилася у стрічці новин окремих користувачів. Ідея повернути користувачів соцмереж у цифрове минуле стала популярною завдяки сервісу Timehop – який дозволяє бачити свої публікації річної давності з Flickr, Twitter, Instagram та Facebook. Facebook пішов далі – і відображає не лише публікації користувача, а й усі основні історії його контактів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я