додому Топ Новини Скандальна ситуація на ринку оцінки нерухомості (коментарі експертів)

Скандальна ситуація на ринку оцінки нерухомості (коментарі експертів)

156

1Кабінет міністрів на засіданні 1 серпня 2013 р. ухвалив рішення про відтермінування на 3 місяці набуття чинності нових правил оцінки майна. Крім того, уряд дозволив тим громадянам, які вже провели оцінку і у яких вже є відповідні звіти, використовувати їх протягом того терміну, на який їх видали. 

1) З 1 серпня 2013 р. фізичні особи, що продають рухоме і нерухоме майно, повинні були отримувати оцінку майна для сплати податків виключно у спеціалізованих оцінювачів. Про це пише “Комерсант-Україна“. З 1 серпня при проведенні операцій з майном мала б бути наявність оцінки з метою оподаткування, проведеної оцінювачам за новими правилами, що випливає з постанови Кабінету міністрів № 231.

“Операції відчуження рухомого і нерухомого майна, що завіряються нотаріусами, при яких виникають доходи, повинні супроводжуватися актами оціночної вартості”, – пояснює голова Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов.

У Фонді державного майна поспішили заявити, що зміна правил не паралізує укладання угод, хоча нормативні акти, що регламентують навчання оцінювачів, були затверджені лише 10 червня. З тих пір вісім навчальних закладів навчили 860 оцінювачів, 791 з яких здав кваліфікаційний іспит. З них 181 оцінювач вже включений до держреєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності, пише видання.

Паралельно у ФДМ надійшло 107 заявок на включення до реєстру суб’єктів оціночної діяльності, з яких позитивний висновок зроблено 95 оцінювачам. Після включення до реєстру вони отримали “право здійснювати оцінку для цілей оподаткування”. Всього станом на 15 травня в Україні оцінкою займалися 10 387 осіб.

“У ФДМ продовжують надходити документи від оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності для включення до державного реєстру”, – наголошується в повідомленні фонду. На відміну від старої системи правил, при якій різні оцінювачі могли безконтрольно визначати різну вартість ідентичного майна, нова система зобов’язує вносити всі акти в єдину базу оцінки.

За словами голови Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців “Федерації роботодавців у сфері оцінки та землеустрою” Людмили Турівської, це призведе до зрівнювання вартості квартир з рівними платежами, але розташованих в різних по класу будинках і різним рівнем інфраструктури.

У свою чергу, нотаріуси та оцінювачі кажуть, що норму буде складно реалізувати з 1 серпня, оскільки “кількість фахівців різко скоротилася”.

2) У той же час, глава Міністерства юстиції Олена Лукаш запропонувала на засіданні уряду розглянути питання перенесення термінів вступу в силу нового порядку оцінки нерухомості для цілей оподаткування, – передає “Інтерфакс-Україна”.

“З 1 серпня набувають чинності нові правила оподаткування. Це дуже серйозна проблема, оскільки на сьогодні в 62 рази менше оцінювачів, ніж було раніше. І з урахуванням того, що серед громадян затребувані 4 тис нотаріальних дій, то, безумовно, така незначна кількість оцінювачів… ускладнить доступ громадян до реєстрації. Сьогодні я буду пропонувати колегам відстрочити або який-небудь іншим способом вирішити проблему”, – сказала вона.

Лукаш також відзначила необхідність надати можливість всім бажаючих пройти навчання для отримання сертифікату оцінювача нерухомості для цілей оподаткування. “Я також сьогодні буду пропонувати колегам, щоб ті особи, які сьогодні вже сплатили такі оцінки, а термін їх дії 6 місяців, мали право ними користуватися і сьогодні, і завтра, і протягом усього терміну, на який видано документ”, – додала вона.

Ситуацію коментує голова «Українського товариства оцінювачів» Олексій АМФІТЕАТРОВ: «В Україні працює близько 9,5-10 тис. оцінювачів. Щорічно вони видавали близько 2,3-3 млн актів оцінки. Якщо уявити, що середня вартість однієї оцінки становила 2 тис. грн, то цей ринок послуг можна оцінити в 5-6 млрд грн. Зараз даний фінансовий потік замкнутий на обраних компаніях».

За інформацією тижневика «Комментарии», напередодні 1 серпня зареєстровані ФДМ компанії-оцінювачі вже почали міняти свої розцінки. Наприклад, якщо раніше середня вартість оцінки домоволодіння площею 350 кв. м обходилася людині в 10-15 тис. грн, то зараз за ці ж послуги «обрані» компанії просять 35-60 тис. грн. Найгірше, що уникнути цих витрат не вдасться.

Директор «Недержавного експертного бюро» Анатолій ТОПАЛ: «Чи зможуть 350 осіб замінити 9,5 тис.? Відповідь очевидна – ні! Це грандіозний карт-бланш. В Україні щодня видається в середньому 6-10 тис. актів оцінки. І тепер їх будуть робити 350 компаній».

Юрист Яков ЯЛКОВ: «Як на мене, відтермінування введення нових правил для оцінщиків нерухомого майна не вирішує проблеми. Маємо майже відверту схему монополізації ринку. Якщо вона не буде переглянута, про будь яку конкуренцію в цьому сегменті чи зниження розцінок мова вже не йтиме».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я