додому ПОЛІТИКА СОЦІОПОЛІС: Соціально-політична ситуація в Україні в липні 2013 року та прогнози її...

СОЦІОПОЛІС: Соціально-політична ситуація в Україні в липні 2013 року та прогнози її розвитку

175

Інститут соціальних технологій «Соціополіс» 25 липня – 3 серпня 2013 року провів експертне опитування «Соціально-політична ситуація в Україні в липні 2013 р. та прогнози її розвитку». В опитуванні взяли участь 33 кваліфіковані політичні експерти – політологи, аналітики, журналісти, політичні та громадські діячі, вчені, компетентні в темі дослідження. Відбір експертів здійснювався шляхом аналізу публікацій щодо соціально-політичної ситуації в Україні у вітчизняних друкованих і електронних ЗМІ та за допомогою методу рекомендацій.

1. На думку переважної більшості опитаних експертів, акції протестів, які відбулися в липні 2013 року біля відділів МВС України, мають певні об’єктивні причини, а не є винятково проявом політичних технологій. При цьому значна кількість експертів вважає, що вказані протести стосуються не лише правоохоронних органів, а чинної влади в цілому. Зокрема, 30,3% експертів відповіли, що протести біля відділів МВС є більшою мірою протестами проти чинної влади, 24,3% – що це протести як проти чинної влади, так і проти правоохоронних органів, 24,3% – що це протести переважно проти правоохоронних органів. Лише 15,1% опитаних вважають, що акції протесту біля відділів МВС перш за все стосувалися дій окремих представників правоохоронних органів, а не правоохоронної системи країни в цілому. Необхідно відзначити, що ряд експертів вказали на наявність у акціях протесту біля відділів МВС політтехнологічної складової. Проте лише один з них висловив думку, що вказані акції є повністю політичною технологією без наявності об’єктивних причин для їх виникнення.

На запитання, чи будуть продовжуватися акції протесту проти діяльності МВС, більшість експертів (70,0%) дали позитивну відповідь. Зокрема, 33,3% опитаних безумовно впевнені в продовженні вказаних акцій, а 36,4% вважають, що вони скоріше будуть продовжуватися, ніж припиняться. Основною причиною ймовірного продовження таких акцій експерти називають малу ймовірність реальних реформ системи правоохоронних органів та відсутність діалогу між владою та населенням. На думку 21,2% опитаних експертів протестні акції проти діяльності МВС скоріше припиняться, ніж продовжаться. Лише 6,1% експертів безумовно впевнені у припиненні таких акцій.

2. Згідно з результатами опитування, більшість експертів, які взяли у ньому участь, вважають, що вибори депутатів Верховної Ради у 7 виборчих округах, в яких на даний час не обрані народні депутати, відбудуться в 2013 році. Щоправда безумовно впевнені у цьому лише 27,3% опитаних, а найбільше експертів (42,4%) вважають, що вибори скоріше відбудуться, ніж не відбудуться. Ряд експертів висловили думку, що вибори відбудуться лише в 5 округах, в яких не було встановлено результати голосування в жовтні 2012 року. Що стосується двох округів, вже обрані депутати від яких були позбавлені мандатів, то, на думку цих експертів, вибори в них у поточному році не будуть призначені.

3. На відміну від довиборів депутатів Верховної Ради України, ймовірність проведення виборів Київського міського голови у 2013 році опитані експерти вважають значно нижчою. Лише 6,1% учасників опитування безумовно впевнені в тому, що вибори Київського міського голови будуть призначені на цей рік. По 30,3% опитаних дали варіанти відповіді «Скоріше так, ніж ні» і «Скоріше ні, ніж так», а 27,3% безумовно впевнені в тому, що вибори мера Києва цього року не відбудуться. Таким чином, узагальнена відповідь експертів щодо можливості проведення виборів Київського міського голови у 2013 році скоріше негативна, ніж позитивна.

Серед експертів, на думку яких вибори Київського міського голови у 2013 році не відбудуться, більшість (58,8%) вважає, що основною причиною цього є непотрібність (невигід-ність) цих виборів для влади. 29,4% експертів вважають, що проведення виборів Київського міського голови у 2013 році не вигідно ні владі, ні опозиції. 5,9% опитаних висловили думку, що основною причиною непроведення виборів мера Києва у цьому році є невигідність цих виборів опозиції (у зв’язку з відсутністю єдиного кандидата).

4. Відповіді експертів на запитання, чи буде підписана восени 2013 року Угода про асоціацію між Україною та ЄС, свідчать про існування на даний час значної невизначеності щодо цього питання (дві третини експертів дали відповіді «скоріше так» або «скоріше ні»). Проте в цілому більшість опитаних налаштовані оптимістично щодо можливості підписання угоди цього року. Зокрема, тільки 18,2% опитаних безумовно впевнені, що угода про асоціацію буде підписана восени 2013 року. Разом з тим, 45,5% опитаних вважають, що вона скоріше буде підписана, ніж не підписана у вказаний період часу. 21,2% експертів висловили думку, що восени 2013 року Угода про асоціацію між Україною та ЄС скоріше не буде підписана. І лише один експерт безумовно впевнений, що вказана угода цього року підписана не буде. Серед основних причин, які можуть перешкодити підписанню угоди про асоціацію восени цього року, експерти назвали невиконання Україною умов ЄС, в першу чергу щодо справи Юлії Тимошенко, а також вплив з боку Росії, спрямований на недопущення зближення між Україною і ЄС та спонукання України до вступу в Митний союз.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я