додому ПОЛІТИКА ЩОДО «ВЕЛИКОГО РОСІЙСЬКОГО НАСТУПУ НА ХАРКІВ»

ЩОДО «ВЕЛИКОГО РОСІЙСЬКОГО НАСТУПУ НА ХАРКІВ»

161

1. ️На наразі ситуація на Харківському операційному напрямку виглядає наступним чином:

– У напрямку на с.Липці передові підрозділи противника (18-ї мотострілецької дивізії 11-го армійського корпусу), вочевидь, перейшли до активної оборони на кордоні Глибоке – Лук’янці та проводять перегрупування певних сил та засобів у тактичній зоні з метою поновлення наступальних дій у напрямку до с.Липці та Слобожанського, а також у напрямку до с.Зелене та с. Нескучне. Нескучне. У рамках забезпечення цих заходів проводять на окремих ділянках у напрямку Лук’янці – Липці та Глибоке – Липці атакувальні та штурмові дії обмеженими силами з метою поліпшення вихідного тактичного положення своїх передових підрозділів.

– У напрямку на Вовчанськ передові підрозділи противника (частина сил 6-ї загальновійськової армії\ОВА зі складу її 25-ї та 138-ї окремих мотострілецьких бригад\ОМСБР, а також визначеного комплекту сил та засобів зі складу 2-ї мотострілецької та 47-ї танкової дивізій\МСД, тд 1-ї танкової армії\ТА) закріплюються у районі с. Бугроватка (правий край, правий край, праворуч, праворуч, праворуч, праворуч, праворуч від с. Липці, праворуч від с. Липці, праворуч від с. Липці). Бугроватка (правий, західний берег р. Сіверський Донець), а також продовжують свої спроби просунутися на захід від міста (у напрямку Гатище – Синельникове) і на північний схід та схід від міста (у напрямку на с. Тихе з боку старого аеродрому на північ від міста).

– У самому місті тривають активні «піхотні» бої. Противник намагається втримати свої позиції в районі ЦРЛ (центральної районної лікарні) м.Вовчанськ та міського ліцею №1…

У центральній частині міста, куди передові штурмові групи противника зуміли пробитися кілька діб тому, вочевидь, йому довелося таки залишити цілу низку позицій і відійти на північ. (десь до вул.Короленка)… Активні бої тривають у районі «Посада», «Оазису» і на перетині вул. Гоголя і Хлібороба.

У зв’язку з цим, варто зазначити, що противнику, ПОКИ що… так і не вдалося в жодній точці форсувати р. Вовча (ні в межах міста. Вовча (ні в межах міста, ні в його околицях\прилеглих територіях), що, безсумнівно, є одним із ключових чинників щодо результату боїв у районі м. Вовчанськ протягом крайньої доби.

Вочевидь, командування противника (ГВ «Північ») навряд чи відмовилося від досягнення поставлених перед ним цілей операції і найближчим часом слід очікувати:

– нарощування зусиль противника на Вовчанському напрямку. Ймовірно, додаткове введення в бій зі складу 6-ї ОВА до 2-3 мотострілецьких батальйонів (мсб) за підтримки підрозділів ще одного танкового батальйону (тб). За моїми підрахунками, у складі 2-х мсп територіальних військ, що діють в оперативному підпорядкуванні 25-ї омсбр 6-ї ОВА, ще залишилося десь до 4-х мсб у резерві.

Найімовірніший напрямок – у бік с. Тихе і с. Вовчанські Хутори, хоча не виключено, що противник таки спробує форсувати р. Вовча і прорватися у напрямку Гатище і Синельникове на захід від міста (що здатне ну суттєво погіршити ЗСУ в усьому Вовчанському районі оборони. Вовча і прорватися у напрямку Гатище – Синельникове на захід від міста (що само по собі здатне ну дуже істотно погіршити становище ЗСУ в усьому Вовчанському районі їхньої оборони), бо по суті виводить супротивника у важливий район, де він отримає можливість перерізати в районі Синельникове – Цегляне – Вільча – Лиман основну комунікацію нашої Вовчанської групи військ…

– Крім цього, по-моєму, противник також спробує з’єднати свої «плацдарми» на Вовчанському напрямку і на напрямку на с.Липці в один, великий. Цілком ймовірно, в рамках цього задуму, він спробує здійснити активні наступальні дії у напрямку Бугроватка – Стариця, у бік с. Ізбицьке та с. Тернова, ввівши в бій на протилежному, західному березі р. Сіверський Донець ДОДАТКОВО до 1 мсб + 1 тб…

– Ну і відновлення активного та інтенсивного тиску противника в бік с. Липці, також імовірне. Липці, також імовірно. При цьому, що я розумію, командування противника наразі розглядає можливість задіяння на цьому напрямку частини своїх тактичних резервів зі складу 44-го АК (імовірно, насамперед, зі складу 72-ї мотострілецької дивізії, її 30-го та 41-го мсп, де приблизно до 2-х мсб додатково).

2. Теперь, щодо «прориву російських військ на ефективну дальність дії їхньої артилерії»

Наразі від передових позицій російських військ у районі с.Лук’янці до північно-східної околиці м.Харків (район вул.Басейна) приблизно 20-21 км. З огляду на той факт, що застосовувати противником у 10-15 км прилеглої тактичної зони свою важку далекобійну артилерію для неї «дуже небезпечно» (оскільки, звісно, її вогневі позиції будуть швидко виявлені українськими військами та по них буде завдано випереджального вогневого ураження). У противника і так уже є можливість наносити по м. Харків вогневе ураження певними артилерійськими засобами з певною мірою безпечних дистанцій:

– Реактивна система залпового вогню (РСЗВ) типу 9К58 «Смерч» – звичайна максимальна дальність ураження – до 70 км, а коректованим реактивним снарядом підвищеної дальності типу 9М542, і до 120 км.

– РСЗВ типу 9К57 «Ураган», б’є «по максимуму» десь до 35-36-и км.

Ствольна арта противника, також може бути в певний момент застосована, наприклад:

– 152-мм самохідну артилерійську установку (САУ) типу 2С19 «Мста-С», певними типами осколково-фугасних снарядів (ЗВОФ72 і активно-реактивним ЗВОФ91, відповідно на 25 і 29 км)

– 152-мм буксирувана гармата типу 2А36 «Гіацинт-Б», а також її самохідний різновид (2С5 типу «Гіацинт-С») цілою низкою штатних снарядів, зокрема й активно-реактивними, що б’ють на максимальні відстані від 29 до 33 км

– також, пігдоги можуть залучити на цей напрямок (наприклад, з Куп’янського, де вони вже є…) 203-мм далекобійні самохідні гармати типу 2С7 «Піон», які можуть лупити на максимальну відстань різнотипними важкими 203-мм снарядами – від 30-ї до 47.5 км.

– Ну і 152-мм САУ типу 2С35 «Коаліція-СВ», яка нібито почала надходити в російські війська з 2023-го року (як кажуть, у військах наразі розгорнутий «дослідницький дивізіон» у 8-10 одиниць), може стріляти згідно із ЗАЯВЛЕНИМИ ТТ різними типами снарядів (від звичних ОФС-ів до активно-реактивних і «керованих») на відстань від 40 до 80 км.

Тож, шановні громадяни (особливо харків’яни), до північних та північно-східних районів міста Харків ворог МОЖЕ спробувати дотягнутися артою, звісно, за дотримання певних умов… ВЖЕ…

Звісно, гіпотетична поява всіх цих артилерійських систем (АС) противника у відповідних зонах і на відповідних рубежах, що загрожують Харкову, не залишиться непомітною для ЗСУ і спроба противника організувати регулярні артилерійські нальоти по тих районах міста, до яких він може дотягнутися, обов’язково зустрінуть, скажімо так, «активну протидію» ЗСУ, але мати на увазі вище викладені зауваження все ж варто.

3. Ну і на закінчення… хитка стежка допущень і «контексту»

Очевидно, дії противника на Харківському операційному напрямку в загальній канві «літньої кампанії» противника 2024 року мали більше значення, ніж реально досягнуті ним результати.

Тому я б не сподівався на те, що противник може найближчим часом ПОВНІСТЮ відмовитися від «виконання свого плану», зокрема в частині, що стосується Харківського операційного напрямку. Цілком можливо, що він внесе до нього певні корективи, причому, цілком можливо, суттєві за змістом та обсягом. Але, основна «канва» – прорив на оперативні тили нашого Куп’янського угруповання, очевидно, залишиться…

У цьому сенсі, я думаю, спроби «взяття під контроль» міста Вовчанськ і форсування річки Вовча (в тому чи іншому місці) з боку противника будуть продовжені. Причому, я не бачу поки що з боку противника початку реалізації якихось заходів, спрямованих на «закріплення і перехід до оборони» на зазначеному напрямку.

Набагато більше мене цікавить інше питання: що буде далі в стратегічному сенсі?

Поки що командування противника реалізує свій план на Харківському операційному напрямку (НВ «Північ») військами (силами) двох «штатних» округів – Ленінградським і Московським, які, власне, і призначені для дій на північно-західному і західному стратегічних напрямках… І збирається ПОКИ Що обходиться саме цими силами.

Але якщо воно в тій дилемі, що зараз, вочевидь, перед ним постала після перших «проміжних» результатів на Харківському операційному напрямку (які явно, м’яко кажучи, «не збігаються» з його первісним планом) між тим, щоб усе-таки перетворити його на «основний зміст» літньої кампанії, і тим, щоб «іще десь» спробувати досягти оперативного успіху… вибере саме другий варіант, це явно відіб’ється на сенсі всієї, так званої, літньої кампанії на всіх без винятку операційних напрямках (бо її одним з основних елементів буде очевидне СТРАТЕГІЧНЕ перегрупування російських військ).

Отже, це все суттєво відіб’ється і протягом усієї війни…

Наразі ризик «розбити собі бошку» в цій же літній кампанії, очевидно, для російського командування зростає. А з надходженням основного обсягу і встановленням системного, планомірного характеру військово-технічної допомоги з боку наших країн-союзників він ще більше зросте…

Цейтнот, у цьому сенсі, для кремля… явно вже не за горами…

автор Констянтин МАШОВЕЦЬ, військовий оглядач, “ІнфоСпротив”

джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я