додому ПОЛІТИКА ЩО ДУМАЮТЬ У  ЦЕНТРАЛЬНІЙ АЗІЇ ПРО ТЕРАКТ У “КРОКУС СІТІ ХОЛ”?

ЩО ДУМАЮТЬ У  ЦЕНТРАЛЬНІЙ АЗІЇ ПРО ТЕРАКТ У “КРОКУС СІТІ ХОЛ”?

155

Теракт у «Крокус Сіті Холі» в Москві спричинив ксенофобську кампанію в росії щодо мігрантів та ускладнив відносини між москвою та країнами Центральної Азії. Попри офіційну лояльністьта висловлення підтримки і співчуття в самих країнах регіону спостерігалося зростання антиросійських настроїв. Наскільки сильно відрізняється позиція влади від настроїв громадськості в оцінці теракту? Про це далі у нашому дослідженні. 

Офіційні заяви

Посольство Таджикистану у Російській Федерації засудило теракт і висловило співчуття з приводу втрат, разом з наданням підтримки постраждалим. Президент Таджикистану Емомалі Рахмон провів телефонну розмову з Путіним. Він рішуче засудив терористичний акт у «Крокус Сіті Холлі», висловивши підтримку постраждалим і їхнім родинам. 

Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв висловив глибокі співчуття Путіну та засудив терористичний акт, наголошуючи на необхідності невідворотного покарання для організаторів та виконавців злочину. Схожу заяву зробив і президент Туркменістану. 

Киргизстан закликав своїх громадян утриматися від подорожей до Росії через посилену перевірку осіб у зв’язку з “антитерористичною операцією”, проведеною російською владою після нападу. Крім того, вони висловилиготовність надати допомогу і підтримку постраждалим.

Реакція суспільства Центральної Азії

Таджикистан

Після теракту у “Крокусі” Таджикистан та його громадяни отримали шквал звинувачень у тероризмі. Офіційна позиція Душанбе полягає у засудженні злочину та фразі: “тероризм не має віри, національності та мови”. 

Громадська думка, своєю чергою, розділилася. Фактом є те, що москва має дуже великий вплив на Таджикистан, тому думки багатьох людей також формуються під впливом російської пропаганди. 

Так, адміністратор телеграм-каналу “Таджикистан чат” заявляє, що людям варто замислитися – які країни радіють теракту та кому це може бути вигідно. Також було сказано, що “справжні мусульмани не могли вчинити такий злочин, а ІДІЛ створений не мусульманами, а християнами, і саме вони винні у події”. Тобто, автор тексту поєднав як путінську пропаганду, так і специфічні ісламські думки, звинувативши західних християн у створенні радикальних ісламістських груп. 

У цьому ж чаті можна спостерігати й інший вид реакції таджицького суспільства: заклик об’єднатися та боротися з росіянами, які влаштували теракт для дискредитації таджиків.

Більшість ж реакцій на теракт є нейтральними або спрямованими на висловлення співчуття жертвам та постраждалим. Також багато людей ніяк не висловлюються про теракт. У Таджикистані більшість соціальних мереж жорстко цензуруються. 

Існують й радикально-праві думки. Канали з такою тематикою дуже швидко блокуються.

Більш-менш незалежні медіа не згодні з кремлем та вважають, що Україна не причетна до теракту, проте також не вірять й в організацію події Кремлем. Основна версія – це те, що путін провалився та прогледів терористів. Але автор залишає поле для роздумів, вказуючи, що є дивним перебування машини з терористами біля кордону з Білоруссю у той час, як кремлівські ЗМІ заявляють про шлях терористів до українського кордону.

Аналіз соціальних мереж демонструє велику цензурованість інфоресурсів. Це зумовлює домінування поміркованих або нейтральних позицій щодо теракту (самоцензура або робота адмінів). Вони або висловлюють співчуття, або не коментують теракти. Відсоток критично налаштованих думок є досить низьким. 

Причиною такого стану речей є швидке блокування схожого контенту через прямий контроль влади або небажанні адміністрації ресурсів мати проблему зі спецслужбами. Цілком можливо, що й самі люди займаються самоцензурою, не дозволяючи собі небезпечних висловлювань. Більш-менш незалежні медіа у Таджикистані у дефіциті, а наявні досить виважені у своїх тезах. Проте вони, все одно, демонструють критичну позицію, що свідчить про відповідні думки у суспільстві.

Утиски таджиків у росії після теракту

Недоброзичливість до мігрантів з Центральної Азії з боку росіян простежувалася й до теракту у “Крокусі”, але наразі набула ще більшого масштабу:

“Радио Озодлик” повідомляє у декількох матеріалах, що у рф відбувся вибух ксенофобії. Так, громадяни країн Центральної Азії, зокрема Таджикистану та Узбекистану, заявляють про численні затримання та жорстоке поводження у відділках поліції. 

Рейди проти мігрантів після теракту в Крокусі охопили 68 регіонів росії. За їхніми підсумками вигнати з країни вирішено понад 1,7 тисячі іноземців, а понад 300 осіб отримали повістки до військкомату. Найбільше мігрантів видворили в Санкт-Петербурзі (418 рішень), Москві (403), Челябінській (159), Самарській (105) обл. ️Рейди проводилися на ринках, будівлях, гуртожитках, готелях та кафе, в деяких із них брали участь спецслужби. У Челябінську мігрантів з будівництва вивозили в автозаках. У Дагестані та Північній Осетії не було кому вивозити відходи після того, як силовики затримали іноземних працівників місцевих сміттєвих компаній.

Варто зазначити, що більше всіх страждають саме таджики. До них застосовують фізичну силу та довго тримають під вартою, що є незаконним. Відбуваються й судові процеси, за вироком яких мігрантів депортують з країни. Трапляються випадки, коли суд проходить без паспортних даних мігрантів. 

Офіційне звернення путіна суперечить реальному стану справ. У ньому він заявляє, що не дозволить “посіяти отруйні зерна ненависті, паніки та розбрату в нашому багатоетнічному суспільстві”. Інші офіційні особи, такі як голова держдуми рф володін називають підозрюваними у теракті “виродками” та вимагають найжорстокішого покарання. 

Скоріше за все, схожі думки вони мають про всіх мігрантів у росії, проте виливають це лише на декількох затриманих. Варто додати й словадепутата госдуми рф Сергія Міронова, який вчергове закликав ввести візовий режим з Центральною Азією. На його думку, це покращить безпекову ситуацію в росії. 

Про небезпеку для уродженців Центральної Азії говорить й зверненняпосольства Таджикистану у москві, де громадянам радять не відвідувати масові заходи та бути обережними. Важливо, що текст написаний таджицькою мовою, а інші новини – російською. Це вказує на чітку направленість “меседжу”. 

За словами директора напряму «Міське господарство» в Інституті економіки міста (москва) Ірини Генцлер, від’їзд мігрантів стає проблемою для ЖКГ та будівельної сфери, оскільки там звикли розраховувати на дешеву робочу силу.

Очевидно, що кремль не здатний депортувати всіх мігрантів, адже вони є незамінною робочою силою в умовах сьогодення рф. Понад те, влада буде підігравати настроям суспільства та проводити обмежені репресивні заходи стосовно вихідців з Центральної Азії, особливо – таджиків. Як це було раніше, реальний стан справ буде суперечити офіційним заявам про “дружбу народів” та “відсутність національності у терористів”.

Інші країни Центральної Азії

Реакція суспільства у країнах Центральної Азії на теракт у «Крокусі» переважно перегукується з офіційною позицією: ми бачимо численні співчуття жертвам та слова підтримки «братній» росії. 

Однак цікавими стали коментарі та цілі дискусії на різних медіаджерелах (Телеграм-каналах та публічних чатах, дописах у соціальних мережах):

Частина мешканців Центральної Азії вважає, що звинувачення росіянами таджиків у теракті кидає на всіх них тінь, що призводить до репресій, утисків у РФ тощо. 

Водночас жителі Казахстану не висловлюють стурбованість з цього приводу. Цензурованість казахських медіа є значно нижчою, порівнюючи з іншими країнами. У них також можна знайти чимало сумнівів у версії про зв’язок з ІДІЛ чи українською стороною. Відчувається, що, знаходячись у пострадянській країні, казахи добре знають техніки російських спецслужб, називаючи подію «цирком Путіна» та «роботою ФСБ».  

Особливість киргизьких ресурсів: місцеві обговорюють історію з обвинуваченням Алішера Касимова, вихідця з Киргизстану – громадянина Росії, за співучасть в організації теракту (він здавав квартиру звинуваченим у теракті). Люди виступають проти “абсурдності російської влади” з цього питання та вбачають у цьому упереджене ставлення до мігрантів.

В обговореннях можна помітити й релігійні аргументи: мешканці Центральної Азії почасти відкидають звинувачення у бік мусульман через період Рамадану, коли вони, за твердженням коментаторів, не могли б вчинити подібний теракт. Деякі коментарі також згадують про ситуацію з палестинцями та відзначають, що їм гірше, ніж тим, хто постраждав від теракту.

Хоча офіційні заяви відображають співчуття Росії та підтримку постраждалих, у коментарях закликають громадян не їздити до Росії через загрозу перевірок і можливих негативних наслідків. Люди починають цікавитися, як переказати гроші з російських банків та масово повертаються на батьківщину, усвідомлюючи наслідки теракту для людей із Центральної Азії. Можна побачити, що дії російської влади по дискредитації іммігрантів мають ефект, що змушує їх міркувати над поверненням додому або збільшенням своєї безпеки у Росії.

Висновки

1. Країни Центральної Азії зберігають велику залежність від Росії, що змушує їх не робити критичних заяв та максимально висловлювати жаль та співчуття.

2. Існує видимість того, що частина населення країн Центральної Азії є політично неактивною та схильною до ретрансляції російських наративів.

3. Існує прошарок критично налаштованих людей, які відкидають офіційні російські версії та захищають своїх співгромадян, які невиправдано страждають.

4. Авторитарність регіону не дозволяє таким думкам прориватися на поверхню. Вони залишаються на рівні коментарів телеграм-каналів або видаляються навіть там.

5. У короткостроковій перспективі очікується відтік центральноазійських мігрантів з Російської Федерації, викликаний діями Кремля.

автори – Олександр БУРЯЧЕНКО, Дар’я ТЕРЕБЕЙ, Анна АРТАМОНОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я