додому Соціум “РЕЙТИНГ”: Ставлення українців до війни на Донбасі

“РЕЙТИНГ”: Ставлення українців до війни на Донбасі

191

3Київ. 22 липня 2014 (ПолітКом). Згідно з результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг», більше половини респондентів (58%) вважають, що за збройними протистояннями на Сході України стоять російські спецслужби, а половина (49%) вважають що до цього має причетність оточення колишнього Президента В.Януковича. Ще чверть покладають відповідальність на Партію регіонів (28%) та на місцевих олігархів (24%), кожен п’ятий (18%) вважає, що за цим стоять місцеві мешканці, невдоволені політикою нової влади, 15% – радикальні нацiоналiстичнi організації, 11% – західні спецслужби, 6% – українські спецслужби, за інший варіант – 4%, не визначилися із відповіддю – 11%.

У порівнянні із квітневим опитуванням, у питанні щодо збройних протистоянь на Сході, зросла кількість тих, хто вважає причетними до них оточення колишнього Президента В.Януковича, Партії регіонів, західних та українських спецслужб. Натомість зменшилась кількість тих, хто вважає причетними до протистоянь на Сході місцевих мешканців, невдоволених політикою нової влади.

У регіональному розрізі на Заході і в Центрі стали більше вважати причетними до збройних протистоянь оточення колишнього Президента, на Півдні, навпаки, – стали менше дотримуватися такої думки. Партію регіонів більше звинувачують  також на Заході, Півночі та в Центрі. Місцевих мешканців, невдоволених політикою нової влади, у порівнянні з попереднім дослідженням стали більше називати на Заході, проте менше – на Сході, Півдні і Донбасі.

На Донбасі стали більше звинувачувати російські спецслужби та радикальні націоналістичні організації. Тут, а також на Півдні збільшилася кількість прихильників думки про місцевих олігархів та західні спецслужби, які причетні до протистоянь на Сході України.

На питання «Як би Ви оцінили сьогоднішній стан відносин України та Росії» більшість (57%) вважають, що це війна, кожен п’ятий (19%) – політичний конфлікт, 8% – тимчасове непорозуміння, 6% – економічний конфлікт, 1% – інше, 9% – не визначилися щодо цього питання. При цьому переважно як війну оцінюють сьогоднішні відносини двох держав в усіх регіонах, крім Донбасу і Харкова – в цих регіонах стан відносин вважають політичним конфліктом.

Більше половини опитаних (58%) вважають, що Україна має повністю закрити кордон з Росією, 34% – проти цього, 8% – не визначилися. Закриття кордонів переважно підтримують в усіх регіонах, окрім Півдня, Харкова і Донбасу.

При цьому половина респондентів (49%) вважають, що необхідно запровадити візовий режим з Росією, 41% – проти цього, 10% – не визначилися. Проти візового режиму з Росією найбільше висловлюються мешканці Півдня, Харкова і Донбасу.

Переважна більшість опитаних (75%) підтримують унітарний устрій України, 12% – федеративний, 13% – не визначилися. Впродовж останніх 3 місяців спостерігається збільшення прихильників унітарного устрою (з 69% у квітні до 75% у липні). Унітарний устрій країни найменше підтримують на Донбасі, жителі міст та російськомовні респонденти. Донбас – єдиний регіон, де відносна більшість респондентів (40%) підтримують федеративний устрій (29% – унітарний, 31% – не визначилися). В усіх інших регіонах України переважаючою є підтримка унітарності держави.

Відокремлення Галичини від України скоріше підтримують 9% опитаних, скоріше не підтримують 81%, 10% – не визначилися. Впродовж останніх 2 років кількість прихильників відокремлення Галичини зросла з 5% у 2012 до 10% у 2014.

Найбільше відокремлення Галичини підтримують на Донбасі, у Харкові, на Півдні та в Дніпрі, а також прихильники Партії регіонів, КПУ та Сильної України.

Відокремлення Донбасу підтримують 11%, не підтримують – 81%, не визначилися із відповіддю – 8%. За останні 2 роки кількість прибічників відокремлення регіону зросла: з 2% у 2012 до 11% у 2014. Відокремлення Донбасу найбільше підтримують на самому Донбасі (37%), кожен десятий на Півдні, Харківщині, Галичині і Дніпрі, а також електорати Партії регіонів, КПУ та Сильної України.

У виборі інтеграційного об’єднання, до якого має прагнути Україна, 61% респондентів підтримують вступ до Європейського союзу, 20% до Митного союзу, стільки ж (19%) – не визначилися. Починаючи з квітня цього року спостерігається збільшення прихильників вступу до ЄС при одночасному зменшенні прибічників Митного союзу.

Найбільше прихильників інтеграції до Митного союзу – на Донбасі (58%), на Харківщині (42%) та на Півдні (29%).

Якби сьогодні проводився референдум про вступ України до НАТО, то 44% підтримали б вступ, 35% – були б проти цього, 22% – не визначилися. За 3 місяці незначно збільшилася кількість тих, хто підтримує вступ до НАТО, при одночасному зменшенні на 11% противників вступу. Разом з тим, збільшилася кількість тих, хто не визначився (на 7%).

Вступ до НАТО підтримують найбільше на Галичині (88%), а найменше – на Донбасі, Харківщині, Півдні, де більшість проти вступу до НАТО. Більше підтримують вступ до НАТО чоловіки та люди з вищим рівнем освіти.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я