додому Економіка «Проект «ОО7», або оновлений день Валентина»

«Проект «ОО7», або оновлений день Валентина»

573

nalivaich
П.Каурава

Осінь 2010 року в Україні обіцяє бути спекотною, про це говорять і економісти, і аграрники, і політологи. Причин різного рівня вірогідності для цього вони називають багато: від поганого врожаю та захмарних цін на продукти харчування до передчасної кризи бюджетів на заробітну плату.

Українські націоналісти та їх структури досить часто використовувалися як котел для сублімації протестного духу населення. Маргінальні за своєю суттю, залежні від силових структур і не здатні забезпечити собі стабільне самофінансування, вони, тим не менше, були успішними творцями фльору «революції». Для такого іміджу їм багато витрачати не доводилося – кинути кількох молодиків під кийки міліції, розкрутити їх як жертв режиму та збирати під свої стяги протестні маси.

Структури із націоналістичною риторикою мають дивну здатність розколюватися під різними приводами. Пригадаймо, історію Народного руху України (від уламку Лариси Скорик до одіозного Богдана Бойка), УНА-УНСО (від Андрія Шкіля до Едуарда Коваленка) тощо. Окрім можливості «керувати в ручному режимі» членами таких рухів (ідеологія націоналізму експлуатує дух дисципліни та образ Провідника), це є і гарний метод заробітку для їх лідерів.

У часи смути дискусії про «сильну руку» та «політиків справи» знаходять своє втілення у різноманітних проектах. Імідж «силовика», який не згодився із лінією режиму або став жертвою політики – чудова стартова можливість для потенційного лідера націонал-демократичних мас.
.
Правий фланг українського політикуму поповнюється новою командою. На цей раз це не просто націоналісти, а націоналісти «з людським обличчям», «оновлені». І займатися вони будуть «оновленням країни».

Даючи 20 травня 2010 року прес-конференцію, Валентин Наливайченко презентував новий проект – «Оновлення країни», який, за його словами, буде представлений у якості політичної сили вже у вересні.

Особистість Валентина Наливайченка гарно сприймається представниками українського націоналізму. У їх баченні – це перший і, на даний момент часу, єдиний «істинно український» Голова Служби безпеки України. Людина, яка не соромилася висловлювати своє ставлення до Чорноморського флоту і розсекретила архіви із Галузевого державного архіву СБУ, що містили матеріали про УПА. Призначення директором новоствореного Центру вивчення архівних документів з історії ОУН і УПА засвітили нову «зірку» в правих колах – Володимира В‘ятровича. Словом, «наша відповідь Путіну» (за матеріалами інтернету, пан Валентин закінчував той же заклад підготовки розвідників, що і Володимир Володимирович).

Цікаво, що риторика пана Наливайченка за формою дуже сильно нагадує месіджі балогівського проекту «Єдиний центр»: нова структура пана Валентина має назву «Оновлена країна», у той час, як більш ніж рік тому, в лютому 2009 року, лідер «ЄЦ» Ігор Кріль презентував «План оновлення країни». Тоді основні тези плану оновлення країни ішли у контексті змін до Конституції, які просував Віктор Ющенко та були, зокрема, спрямовані на перенесення усіх місцевих виборів на 27 березня 2011 року та розведення в часі президентських і парламентських виборів. Ми не знаємо достеменної причини такої «тавтології»: або це є продукт нечистих на руку політтехнологів, які перебігли у новий проект зі старим бренд-буком; або ж «тяглість традиції», під вітрила якої згодом можна буде взяти на борт забутих «любих друзів», які вже колись «не словом, а ділом» «оновлювали країну».

«Помаранчевий» шлейф у Наливайченка виражений дуже яскраво. Спочатку в.о. Голови СБУ, а, до березня 2010 року, повночинний Головою СБУ Наливайченко чітко впроваджував політику Ющенка, за що критикувався як Блоком Юліїї Володимирівни, так і «регіоналами». Останні, згадуючи справу судді Станик, відповідали Валентинові Олександровичу через доступний їм важіль – Генеральну прокуратуру. Вся діяльність його як Голови СБУ виражала силовий аспект виступів Віктора Ющенка: від західноєвропейської риторики та любові до національних традицій (зокрема, Наливайченко з розумінням поставився до сіті-лайтів «СС «Галичина»» у Львові у квітні 2009 року, які розповсюджувалися як рекламний хід ВО «Свобода»).

Істотно «ющенківським» аспектом діяльності Наливайченка був євроатлантичний орієнтир. Зокрема, під його опікою було створено такі структури як Спільна робоча група «Україна–НАТО» з питань воєнної реформи та функціонування Робочої групи Україна – НАТО з питань цивільного та демократичного контролю над сектором розвідки. Пригадаймо, близько року тому консультантом Голови СБУ було призначено співробітницю британської служби розвідки Бріджит Остін, яка, за офіційною інформацією, була куратором поглиблення взаємодії між СБУ та громадянським суспільством.

Виходячи із зв‘язків між Наливайченком і Ющенком, припускаємо можливість об‘єднання у «Оновленій країні» цих двох політичних діячів. Радше за все, світло на можливість такої події проллє засідання політичної ради «Нашої України», анонсоване на 29 травня.

Цілком реалістичним є влиття у «Оновлену країну» також Анатолія Гриценка. Цей «настоящій полковнік» також впроваджував євроатлантичну політику у обороноому відомстві. Подібно до Наливайченка, був об‘єктом нападок із боку ГПУ. Врешті-решт також грає роль «інтелектуала-силовика». Пригадаймо його бігборди піврічної давності, де Анатолій Степанович позує у камуфляжі.

Таким чином, трійка «Ющенко-Наливайченко-Гриценко» була би гарною «правою» опозицією, як «тіньовим урядам» Тимошенко та Яценюка, так і «національній опозиції» Тягнибока , яких назвати професіоналами у державному будівництві явно важко. До того ж, інтелігентна постать Наливайченка як екс-есбеушника, допомогла би відволікти увагу від невдач Ющенка: пригадаймо, більшість проколів Ющенка списувалися на слабкість його характеру. Наливайченко, у свою чергу, на конференції 20 травня досить рішуче пропонував апологетам Сталіна відвідати Соловки, а українцям обіцяв моніторинг якості життя.

Отже, 20 травня 2010 року ми стали свідками народження нового політичного проекту із вождем-розвідником, який обіцяє відстоювати національні інтереси. Українські патріоти скоро матимуть нового лідера, який представлятиметься досить просто «Наливайченко, Валентин Наливайченко».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я