додому ПОЛІТИКА Посол Молдови: Україна – наш євроінтеграційний локомотив

Посол Молдови: Україна – наш євроінтеграційний локомотив

66

1Посол Республіки Молдова в Україні Іон Стевіле розповів BBC Україна про важливість для його країни підписання Києвом Угоди про Асоціацію з ЄС та майбутній спільний вступ до євроспільноти.

Іон Стевіле: У якості посла Республіки Молдова в Україні я себе почуваю як удома, добре розумію українську мову. Цей досвід для мене не перший – працював в 2004-2006 роках у якості заступника глави місії.

Українські проблеми дуже схожі на питання, які мусить вирішувати Молдова. Ми проводимо ті ж самі реформи, наші країни прагнуть інтегруватись до ЄС. В України та Молдови спільний стратегічний цивілізаційний вибір – європейська система цінностей.

При цьому цінності ці не тільки матеріальні, адже нас наполегливо запрошують в інші інтеграційні проекти, де обіцяють велику економічну вигоду й газ.

BBC Україна: Як змінилася ситуація в України у порівнянні з вашою роботою в 2004-2006 роках?

Іон Стевіле: З тих часів наші країні просунулися вперед у відносинах з ЄС, ми досягли якісно нового рівня. Україна з 2008 до 2012 року провела перемовини з ЄС про Угоду щодо Асоціації з ЄС, зону вільної торгівлі та лібералізацію візового режиму.

Молдова пройшла той самий шлях, щоправда ми почали трохи пізніше – в 2010 році, а завершили перемовини про Асоціацію в 2013 році.

Дуже радий, що Україна останнім часом активно реалізує зобов’язання перед ЄС, зокрема, щодо плану дій з лібералізації візового режиму. Ми вітаємо намір України підписати угоду про Асоціацію на саміті Східного партнерства у кінці листопада. Це відповідає інтересам не тільки України, а й Молдови. Це буде нашим спільним успіхом та найважливішою подією саміту.

BBC Україна: Чим підписання Асоціації Україною вигідне Молдові?

Іон Стевіле: Приєднання нових країн до ЄС зазвичай відбувалося групами. Тобто, рухатись до ЄС краще разом. Ми раді, що республіка Молдова, Україна та Грузія в межах Східного партнерства просуваються разом.

Після Вільнюсу нашим країнам буде легше будувати стосунки між собою, адже ми опинимося в одній геополітичній конфігурації.

“Україну ми бачимо своєрідним локомотивом, який потягне за собою до ЄС інші країни Східного партнерства.”

Іон Стевіле, посол Республіки Молдова в Україні

Крім того, Україну ми бачимо своєрідним локомотивом, який потягне за собою до ЄС інші країни Східного партнерства. Це буде гарний приклад, досвід та опора для подальшої інтеграції.

Ми теж хотіли на цьому саміті підписати угоду, проте ми почали пізніше й не встигли підготувати документи з технічних причин. Наші перемовини були завершені тільки в березні 2013 року. До речі, я брав участь в перших раундах перемовин щодо Асоціації на початку 2010 року. У молдовській делегації я відповідав за політичні питання, зокрема придністровську проблему. Можу сказати, що за змістом на 80% документи України та Молдови збігаються.

Ми вже точно знаємо, що рішення про парафування Угоди про Асоціацію у Вільнюсі з Молдовою ухвалено. Ми вже знаємо, що наступного року Республіка Молдова підпише документ. До речі, у Вільнюсі Молдова парафує Угоду про Асоціацію з ЄС разом з Грузією.

Також у Вільнюсі мають ухвалити рішення про завершення другої фази імплементації плану дій щодо лібералізації візового режиму. В цьому напрямку Молдова просунулась далі за Україну. Адже Україна у Вільнюсі отримає зелене світло для переходу до другої фази плану лібералізації візового режиму.

BBC Україна: Що означатиме на практиці завершення другого етапу плану лібералізації візового режиму для Молдови?

Іон Стевіле: Це для нас означає, що вже наступного року буде ухвалено рішення про запровадження безвізового режиму для громадян Молдову при подорожах до країн ЄС. Хоча точно не відомо, чи зможуть громадяни Молдови подорожувати без віз вже наступного року. Звичайно, безвізовий режим не означатиме отримання права на роботу в країнах ЄС.

“Розраховуємо, що Молдова зможе підписати Угоду про Асоціацію з ЄС до вересня 2014 року”

Іон Стевіле, посол Республіки Молдова в Україні

Ми розраховуємо, що Молдова зможе підписати Угоду про Асоціацію з ЄС до вересня 2014 року. Ця дата узгоджена з нашими європейськими партнерами. Хочемо, щоб наш парламент встиг ратифікувати угоду до чергових виборів у листопаді 2014 року. В умовах виборчої кампанії робити це не просто, але ми рішучі завершити всі політико-правові стосунки з ЄС.

Для України та Молдови важливо, що одразу після підписання угоди розпочнеться тимчасове застосування зони вільної торгівлі ще до ратифікації. Це дасть можливість якнайшвидше скористатися плодами наших зусиль.

В угодах зафіксовані зобов’язання проводити важливі структурні реформи, для чого знадобляться значні фінансові ресурси. Проте ЄС бере на себе зобов’язання надати нам фінансову підтримку.

BBC Україна: Які наслідки для Молдови матиме провал підписання Угоди про Асоціацію Україною?

Іон Стевіле: Я оптиміст і сподіваюсь, що Україна підпише Угоду з ЄС у Вільнюсі. Буде дуже погано, якщо Україна не підпише Асоціацію з ЄС, при чому погано буде всім. Найперше, це стане великим провалом всієї політики Східного партнерства ЄС. Матимемо велике розчарування як у Європі, так і у нас. Подолати це відчуття потім буде важко.

BBC Україна: Серйозною перепоною для лібералізації візового режиму з Україною є ухвалення закону про уникнення дискримінації сексуальних меншин. Як вам вдалося пройти цей етап?

3 листопада сто тисяч мешканців Кишенева вийшли на мітинг щодо підтримки європейського курсу Молдови

Іон Стевіле: Це дуже чутлива тема для наших країн, враховуючи, що у нас традиційно притримують православ’я. Але у нас був твердий намір рухатися у напрямку європейської інтеграції, тому ми були змушені долати подібні перепони. Проти законодавства щодо захисту прав сексуальних меншин жорстко виступила церква та віруючі люди, а також парламентська опозиція – комуністична партія.

Держава зобов’язалася поважати та гарантувати права людей при прийомі на роботу, незалежно від їхньої сексуальної орієнтації. Мова не йде про те, щоб в Молдові легалізували одностатеві шлюби. Я не знаю, скільки у нас людей з такою сексуальною орієнтацією, але вони – наші громадяни. Ці люди ж не приїхали до нас з Європи, вони завжди жили разом з нами.

Ця поступка європейським партнерам стосується малої кількості людей, проте ми створили умови для 90% наших громадян отримати право вільно пересуватись в ЄС.

BBC Україна: Обмеження щодо експорту до Росії вина з Молдови вплинуть на намір інтегруватися до ЄС?

Іон Стевіле: Для наших країн погано, коли застосовують зовнішній тиск для зміни курсу інтеграції. Хотілося б, щоб наш свідомий вибір поважали й ми уникали проблем у торгівлі з Російською Федерацією. Для нас це головний ринок, там ми купуємо газ, в Росії також ринок для нашої робочої сили.

“Після підписання Угоди про Асоціацію ми очікуємо, що квота на експорт молдовських вин до ЄС буде збільшена”

Іон Стевіле, посол Республіки Молдова в Україні

Але ми готуємося адекватно відповідати на нові виклики, як і Україна. Для нас європейський вибір – це тверде рішення, а тому ми попри все з цього шляху не зійдемо.

Хоча ми маємо чітко усвідомлювати, що після підписання Угоди про асоціацію з ЄС чуда не станеться й ми не заживемо як в раю.

В нас вже є досвід пристосування до заборони щодо наших вин з боку Росії. Нам вже вдалося знайти нових партнерів та нові ринки. Ми збільшили експорт вин на європейський ринок, нам збільшили відповідну квоту для експорту в ЄС.

Наші компанії підвищили контроль за якістю продукції, а тому після підписання Угоди про Асоціацію ми очікуємо, що квота на експорт молдовських вин до ЄС буде збільшена. Наші об’єми виробництва вина не такі значні, щоб створювати проблеми європейським компаніям. Це буде своєрідна допомога нам з боку ЄС, на яку ми розраховуємо.

З Іоном Стевіле спілкувався Віталій Червоненко.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я