додому Стратегія Основні події тижня.

Основні події тижня.

318
otherside.com.ua

18-25 травня 2009 року

Олександр Жуган

Політичні події минулого тижня були ознаменовані рядом «посадових рокіровок» в органах державної виконавчої влади та початком «параду кандидатів» в президенти України, які почали заявляти про свою готовність поборотися за головну управлінську посаду.

Досить непередбачуваною подією стала відставка голови Секретаріату Президента України В. Балоги, який власноруч написав заяву про звільнення. Однак, йому досить швидко знайшли заміну в особі новоспеченого голови ради партії «Наша Україна» – Віри Ульянченко. Президент В. Ющенко не сприйняв відставку В. Балоги як трагедію, й навіть заявив, що «відбувається перезавантаження влади, яке вже досить давно назріло, й викликано, насамперед, наближенням виборчої кампанії, від якої суспільство очікує побачити нові обличчя, нову тактику й інше відношення». Він зазначив, що це хороший спосіб вдосконалитися, а не дивитися в минуле, займаючись критиканством, з‘ясуванням стосунків і звинуваченнями.
Проте, з відставкою В. Балоги ряди працівників Секретаріату Президента почали рідшати вже через кілька днів. Так, практично всі заступники глави Секретаріату наприкінці минулого тижня написали заяви про відставку. Єдиний виняток – Андрій Гончарук, оскільки він зараз перебуває за межами України. Офіційно кадрові зміни планується провести в найближчі дні за підсумками співбесід нового глави Секретаріату Президента Віри Ульянченко з її заступниками. Як стверджують джерела, без сумніву, буде звільнений Ігор Пукшин, який курує юридичний напрямок. Остаточно прийняте рішення й про відставку Романа Безсмертного, котрий має намір зосередитися на керівництві центральним виконкомом партії “Наша Україна”.

За повідомленням преси, з посиланням на анонімні джерела в СП, крім І. Переходи, на своїх посадах, швидше за все, залишаться А. Гончарук, який курує зовнішню політику, і Марина Ставнійчук, яка відповідає за взаємодію з Конституційним судом і Центвиборчкомом. Олександр Шлапак, який курує економічний блок, також написав заяву про відставку, пояснивши, що є “членом старої команди”. Але, як вважають співробітники СП, у Шлапака високі шанси зберегти посаду, оскільки знайти йому заміну буде непросто. Кандидати ж на посади, які стануть вакантними після ротації, поки не визначені.

Залишається, поки що, й відкритим питання про те хто очолить Київську обласну адміністрацію, після переходу її голови В. Ульянченко на роботу до СП. Основним кандидатом на посаду губернатора Київської області називають нинішнього першого заступника губернатора Віктора Вакараша. У той же час, минулого тижня Кабмін представив Президентові свого кандидата на посаду керівника Київської області. Ним став екс-прем’єр-міністр Валерій Пустовойтенко. У свою чергу в оточенні колишнього глави Секретаріату Віктора Балоги стверджують, що В. Ульянченко вже почала переговори з Юлією Тимошенко з питання ротації губернаторів: нібито, В. Ульянченко доведеться зробити якийсь обмін і віддати БЮТ іншу область, щоб зберегти за собою Київську. За інформацією, яка фігурує у ЗМІ, Кабмін, погодившись на кандидатуру Вакараша, може зробити подання Президентові про призначення нардепа від “НУ-НС” Геннадія Москаля губернатором Закарпаття.

Тим часом у БЮТ нагадують, що поки Кабмін не відмовився від висування Валерія Пустовойтенка на посаду губернатора столичної області. Це призначення вигідне частині членів БЮТ. Серед них — Богдан Губський, у якого є бізнес-інтереси в столичному регіоні. У БЮТ також не виключають, що в Президента, можливо, не буде можливості призначити губернатора Київщини, якщо Віра Ульянченко не домовиться з прем’єр-міністром щодо погодженої кандидатури. Тому може виникнути ситуація, коли Вакараш буде виконувати обов’язки губернатора аж до президентських виборів.

Що ж стосується самого ходу підготовки до старту передвиборчої президентської кампанії, то частина українського політикуму, найбільш яскраві його представники, вже заявили про готовність включитися в боротьбу за президентську посаду.

Так, 22 травня прем‘єр-міністр Юлія Тимошенко офіційно заявила про намір балотуватися в президенти. Вже також відомо, що компанію Тимошенко на президентських перегонах складуть: діючий Президент Віктор Ющенко, який раніше заявив, що буде балотуватися на другий строк, і лідер опозиційної Партії регіонів Віктор Янукович. Причому останній заявив про те, що йому, очевидно, доведеться це зробити.

Раніше ж про намір боротися за президентський пост заявляли екс-міністр оборони Анатолій Гриценко, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк і мер Києва Леонід Черновецький.

Співголова Ради інвесторів при Кабінеті міністрів Сергій Тігіпко теж активно готується брати участь у президентських виборах, не “звужуючись” до партійних ідеологій, хоча Трудова партія України й ухвалила рішення підтримати на виборах саме його кандидатуру. За інформацією у ЗМІ, свою виборчу кампанію Тігіпко вирішив провести за аналогією з кампанією безпартійного Арсенія Яценюка, який заснував та очолив громадський рух “Фронт змін”. Зараз Сергій Тігіпко активно веде переговори з лідерами дрібних парламентських партій на предмет їх об’єднання в якийсь суспільний рух із робочою назвою “Правий центр”. Передбачається, що про його створення буде оголошено з початком президентської кампанії.

Також, висунення “безальтернативним кандидатом на посаду кандидата у президенти” Олега Тягнибока підтримав ХХ з’їзд ВО “Свобода”. Відповідну пропозицію подали Харківська, Київська та Луганська організації “Свободи”, а з’їзд ухвалив це рішення одноголосно. Юридично ж відповідне рішення підкріпить політично-виборчий з’їзд об’єднання, який відбудеться відразу після оголошення старту виборчої компанії.

Досить несподіваним став крок Інни Богословської, яка 25 травня заявила про вихід з Партії регіонів та намір балотуватися на посаду президента. Вона наголосила, що стратегія розвитку України створена і обґрунтована її командою ще чотири роки тому, а минулі роки лише довели правильність Плану розвитку країни та необхідність його втілення в життя. Сам же крок І. Богословської може свідчити про те, що розкол всередині Партії регіонів, про який так досить часто говорять в ЗМІ, почав ставати доконаним фактом. Тому, не виключено, що в майбутньому (ще до початку старту президентської передвиборчої кампанії) можна буде очікувати виходу ще ряду знакових фігур з ПР, що може значно похитнути позиції єдиного кандидата на президентських виборах від даного об‘єднання В. Януковича.

Загалом же, очевидних фаворитів президентських перегонів троє, про що свідчать і соціологічні опитування: Янукович, Тимошенко та Яценюк. Рейтинг лідера регіоналів складає 20-25%, за Тимошенко готові голосувати близько 16% виборців, Яценюка ж підтримують біля 14% українців.

Однак, говорити про те, що список кандидатів в президенти вже сформувався остаточно, передчасно. Не виключено, що повториться ситуація, яку можна було спостерігати наприкінці 90-х років, коли претендентів на головну державну посаду налічувалося близько двадцяти.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я