додому ПОЛІТИКА НІМЕЦЬКІ ЛІВІ: DIE LINKE ОСТАТОЧНО ТОНЕ. МОСКВА ТЯГНЕ ПАРТІЮ “ЧЕРВОНОЇ САРИ”

НІМЕЦЬКІ ЛІВІ: DIE LINKE ОСТАТОЧНО ТОНЕ. МОСКВА ТЯГНЕ ПАРТІЮ “ЧЕРВОНОЇ САРИ”

32

Німецька Ліва партія (die Linke) схоже остаточно втрачає позиції. “Щасливе” потрапляння в бундестагу у 2021 році завдяки “тримандатному виключенню” (Grundmandatsklausel) повторити вже не вдасться. Провальні вибори в Саарі у 2022 році; виліт із правлячої коаліції в Берліні у 2023 році… І небувале зростання популярності принципового конкурента в особі “Альтернативи для Німеччини”. 

Експерти пишуть про системну та ідейну кризу die Linke. Нових ідей немає, старі можна віддавати в музей. У 2024 р. відбудуться вибори в “нових” землях (Тюрінгія / Саксонія / Бранденбург). Драматичним може бути результат голосування в Тюрінгії, де за прогнозами на липень 2023 р. АдН набирає на 11% (34%) більше, а провладна Ліва – на 11% (20%) менше, порівняно з результатами 2019 р. 

Не варто забувати, що московська прошмандовка Сара Вагенкнехт (“червона Сара”), колишня лідерка Лівої партії, після того як її викинули з керівництва партії, а в червні 2023 р. партія вимагала від неї скласти мандат, створює власний політпроект. 

Сьогодні Вагенкнехт – найвідоміша і найпопулярніша фігура в Die Linke, причому з величезним відривом від інших партійців. За нею піде частина партапарату, включно з депутатами та частиною виборців Лівиці.

Вагенкнехт вступили до Соціалістичної єдиної партії Німеччини (СЄПН) (правляча партія Східної Німеччини – НДР) у віці 20 років, влітку 1989 року.  У цей час сотні тисяч людей відверталися від СЄПН. Незабаром після цього впав Берлінський мур. Вступивши в партію-наступницю СЄПН – ПДС (Партія демократичного соціалізму), Вагенкнехт потім стала номінальним керівником “Комуністичної платформи”, об’єднання старих сталіністських функціонерів усередині ПДС. Дехто ще в 2004 рр казав, що Сара була агентом не Штазі, а радянської КДБ, тому її і не вирахували.

Після того як один із стовпів західнонімецькій Соціал-демократичній партії (СДПН), багаторічний лідер та державний діяч ФРН Оскар Лафонтен здійснив свій “лівий поворот” та об’єднався з ПДС, започаткувавши нинішню Ліву партію / die Linke, Вагенкнехт залишила своїх “комі” і опинилася політично і особисто – поруч з Лафонтеном.  У 2014 році вона вийшла за нього заміж. 

Наступні роки Вагенкнехт вже сама рулила die Linke, поки її не випхали з керівництва після масштабного вторгення росії в Україну, бо навіть для німецької Лівиці таке відверте облизування путлєра було занадто. Все ж парламентська партія, фонд Рози Люксембург, гроші з держбюджету і все таке…

Тепер Вагенкнехт створює свою партію. Партія буде позиціонуватися в специфічній ніші – “червоного консерватизму”. З одного боку гра на лівій риториці, українофобія, проросійська позиція та антимігрантські теми. Сьогодні Сара захищає традиційні цінності, пропонує закрити кордони від мігрантів, депортувати усіх українців, помиритися з путлєром та сумує за НДР. 

Варто вказати, що подібні ідеї користуються підтримкою частини німецького суспільства. 10 лютого 2023 року Сара Вагенкнехт замутила з німецькою феміністкою та журналісткою Алісою Шварцер (Alice Schwarzer) “Маніфесту за мир“, який підписало понад 800 тисяч. Вони провели 25 лютого потужний антиукраїнський мітинг у Берліні. Сара вміє мобілізовувати маси і запалювати їх своїми публікаціями та промовами. 

Це щодо цього “маніфесту” Die Welt тоді писала: “Взагалі-то “Маніфест за мир” слід було б назвати “Інструкція з капітуляції”. Він адресований тільки українцям, які хочуть “перемогти” Росію, але не Путіну і його армії, які захопили і спустошили деякі частини України. Можливою альтернативою була б пропозиція росіянам повернутися на кордони початку 2022 року. Але не можна ж вимагати від Путіна подібної втрати обличчя. Тому “обидві сторони” мають бути готові до компромісів. Важко уявити собі більший цинізм”.

Ще 2018 року Сара зробила першу спробу створити політичну силу під своїм керівництвом. Тоді це був надпартійний лівий (або лівопопулістський) рух під назвою “Вставайте” (Aufstehen). Тепер у неї немає іншого вибору як створити свою партію та піти на розкол Die Linke.

Оглядачі пишуть, що нова партія Вагенкнехт відірве від Лівиці значний шмат лівої німецької “вати”, симпатиків соціалізму НДР, а також різного роду “наці”, які в силу різних причин не знайшли себе в “Альтернативі для Німеччини” і поділяють погляди Вагенкнехт. Це різні соціал-наці, антивакси, альтернативщики, чистина “бюргерів”, комуністична “вата” тощо. Ось чому її розкручують утраправі медіа. Примітно, що нещодавній номер журналу Compact рекламує Вагенкнехт на своїй обкладинці як “найкращу канцлерку” і “кандидатку від лівих і правих”.

Росія також докладає руку до розкрутки Сари, бо лівий табір провисає й його втрачати для Москви не варто. Не одним же Шредером… Має бути надійна “п’ята колона”, “червона Сара” її й формує. 

А  Die Linke тихо зачахне, випавши з Бундестага, перетвориться на суто інтелігентську рожеву тусу. Власне це буде закономірно для цієї політсили. Чому? Тут трохи про це є. 

ВІТАЛІЙ КУЛИК, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я