додому Поточні новини Марина СТАВНІЙЧУК: Верховна Рада України підтримала розширення повноважень Рахункової палати та продемонструвала...

Марина СТАВНІЙЧУК: Верховна Рада України підтримала розширення повноважень Рахункової палати та продемонструвала готовність до конструктивної участі в конституційному процесі

156

1Верховна Рада України прийняла рішення про включення до порядку денного другої сесії Верховної Ради України сьомого скликання та направила до Конституційного Суду України для одержання висновку щодо його відповідності вимогам статей 157 і 158 Конституції України — поданий Президентом України та визначений ним невідкладним законопроект про внесення змін до статті 98 Конституції України (щодо повноважень Рахункової палати) (реєстр. № 2049).

Метою законопроекту є розширення компетенції Рахункової палати в частині наділення її повноваженням щодо здійснення контролю за надходженнями до Державного бюджету України, що дасть змогу забезпечити повноцінний контроль за виконанням Державного бюджету України. Мова йде про контроль від імені Верховної Ради України, тобто про розширення повноважень у сфері парламентського контролю.

Прийняття запропонованих Главою держави змін до Конституції України дозволить  забезпечити реальний фінансовий контроль за виконанням державного бюджету. Оскільки виконання державного бюджету є цілісним процесом і повноцінний контроль за ним має складатися з контролю як за використанням, так і за надходженням бюджетних коштів.

Прийняття законопроекту на практиці забезпечить принцип публічності та прозорості бюджетного процесу. Цей принцип включає  інформування громадськості з усіх питань складання, розгляду, затвердження  та виконання державного бюджету, а також контролю за його виконанням, і є одним із основних принципів бюджетної системи України.

Практика поширення повноважень незалежного органу фінансового контролю на бюджетні надходження відповідає загальновизнаним міжнародним стандартам.

Здійснення контролю за виконанням державного бюджету України як щодо доходної, так і щодо видаткової частини є вимогою основоположних міжнародних документів у сфері контролю державних фінансів, зокрема, Лімської декларації керівних принципів аудиту державних фінансів (1977 р.), Мексиканської декларації незалежності вищих органів фінансового контролю (2007 р.).

Як зазначила у виступі Радник Президента України — Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Марина Ставнійчук, пропозиції щодо внесення змін до статті 98 Конституції України були розглянуті та підтримані на засіданні Конституційної Асамблеї 21 вересня 2012 року. Запропоновані зміни дадуть можливість забезпечити дієвий контроль за виконанням Державного бюджету України в повному обсязі, посилить роль Рахункової палати як незалежного органу фінансового контролю в Україні і сприятиме подальшому удосконаленню нормативно-правового регулювання діяльності Рахункової палати відповідно до міжнародних стандартів аудиту державних фінансів.

Законопроект підтримав 351 депутат Верховної Ради України. Проти: 0. Утрималися: 38. Не голосували: 19. Всього: 408. Рішення прийнято. (За матеріалами Інформаційного управління Апарату Верховної Ради України).

За таке рішення проголосували як представники більшості, так і представники опозиції, що є свідченням наявності консенсусу в парламенті з означеного питання. Це вказує на готовність парламенту до конструктивної участі в конституційному процесі, — зазначила Марина Ставнійчук.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я