додому Поточні новини Квіташвілі йде – “іржава” медична система залишається?

Квіташвілі йде – “іржава” медична система залишається?

183
Олександр КВІТАШВІЛІ

Київ. 03 липня 2015 року (Deutsche Welle, Лілія ГРИШКО). Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі йде у відставку, пробувши менше року на посаді. Його представляли реформатором, здатним побороти корупцію і змінити застарілу систему. Чому цього не сталося?

На іноземців-реформаторів у другому уряді Арсенія Яценюка покладали великі надії. Так звані “легіонери” – міністр фінансів Наталя Яресько, міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус та міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі мали показати приклад швидких й успішних реформ в Україні. Однак після восьми місяців роботи Олександр Квіташвілі написав заяву про відставку, хоча за кілька днів до цього заявляв, що готовий плідно працювати. “Я приїхав в Україну впроваджувати реформи, ми багато чого встигли: повністю змінена система закупівель в Україні, розроблені законопроекти для впровадження змін у медичних закладах. Ми пройшли цей процес прозорим європейським шляхом”, – сказав на брифінгу 30 червня Олександр Квіташвілі, пообіцявши передати на розгляд Верховної Ради пакет законопроектів, які дають старт медичній реформі. Два дні по тому він написав заяву про звільнення.

Благі наміри

Розроблені міністерством законопроекти передбачають зміну правового статусу лікувальних закладів, надання їм можливості автономного управління, що дозволить самостійно розпоряджатися своїми бюджетами, розробляти фінансові плани. Реформа передбачає зміну принципу оплати праці медпрацівників: від фіксованої оплати за штатним розкладом до оплати за надані послуги, які надаються за контрактом між закладом охорони здоров’я та співробітником.

Революції в українській медицині досі не відбулося“Революції” в українській медицині досі не відбулося

Також анонсовані зміни запровадити електронну інформаційну систему, створити базовий і додатковий пакет послуг для всіх верств населення, укласти угоди між лікарнями та страховими компаніями і фондами, розповіла DW Зоряна Черненко, експерт медичної реформи Реанімаційного пакету реформ, представники якого брали участь у написанні цих законопроектів. “Ці законопроекти багато легалізують у медицині. Платники податків фінансуватимуть не стіни й ліжка у лікарнях, а фактично надані пацієнтам послуги. Це лише початковий, маленький, але все таки крок до повноцінної реформи “, – каже Зоряна Черненко.

На початку липня Олександр Квіташвілі презентував свою реформу у кабміні і отримав від прем’єр-міністра Арсенія Яценюка три місяці на її втілення. Однак навіть почати глобальні перетворення Квіташвіллі не зміг. “Ініційовані МОЗ України законопроекти про реформування системи охорони здоров’я мають бути прийняті парламентом чимшвидше, оскільки зволікання призведе до повного колапсу галузі. І якщо їх ухваленню заважає моя постать, я готовий піти”, – сказав Квіташвілі, подавши заяву на звільнення.

Вибори наближаються

Профільний комітет Верховної Ради підтримав проект постанови про звільнення Олександра Квіташвілі з посади. За це не голосувало лише два члени комітету – депутати Костянтин Яринич з фракції Блок Петра Порошенка Ірина Сисоєнко з фракції “Самопоміч”. “Звільнення повинне бути обґрунтованим. Перед тим як рекомендувати звільняти міністра принаймні потрібно дочекатися результатів перевірки його діяльності, яке ще ведеться. Також потрібно спочатку почути самого міністра, аби він зміг відповісти на наші запитання. На комітет його не запросили. Ми не розуміємо підстав його звільнення”, – зазначила у коментарі DW Ірина Сисоєнко.

Перевірка діяльності міністра охорони здоров’я і перша постанова про його звільнення була зареєстрована ще в середині травня депутатами, які не входять в коаліцію. Відтак кабмін почав перевірку з виконання службових обов’язків міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі та його першої заступниці Олександри Павленко. Перевірка була ініційована за запитом профільного комітету Верховної Ради та депутатів з Народного фронту і Радикальної партії Олега Ляшка. Тепер звільнення ініціювала фракція Блоку Петра Порошенка, за квотою якої і був призначений Олександр Квіташвілі. “У нашої фракції є багато запитань про катастрофічну ситуацію в міністерстві охорони здоров’я. Ми далі не можемо терпіти те, що відбувається бездіяльність в цьому важливому для десятків мільйонів українців відомстві”, – заявив голова фракції “Блок Петра Порошенка” Юрій Луценко.

Таку енергійність у звільненні свого ж висуванця, законодавчі ініціативи якого у парламенті поки навіть не розглядалися, експерти пояснюють наближенням місцевих виборів. “У пропрезидентській фракції є побоювання, що запропонована Квіташвілі медична реформа дуже дратуватиме людей, а це нікому не потрібно перед виборами”, – припускає Зоряна Черненко.

З цим погоджується і експерт Агенції рішень з питань охорони здоров’я Володимир Курпіта. На його думку, нині у влади немає серйозної політичної волі проводити кардинальну медичну реформу, тому міністр Олександр Квіташвілі став незручним. “Медицина – чутлива сфера. Вона залежить від політичної волі керівництва держави. Це пов’язано з анонсованою адміністративної реформою та місцевими виборами”, – наголошує Володимир Курпіта. Разом з тим, він прогнозує, що до реформи охорони здоров’я доведеться повернутися після виборів вже у 2016 році, адже колосальні проблеми галузі нікуди не зникли.

“Патова ситуація”

Втім до Олександра Квіташвілі багато претензій в активістів організації “Пацієнти України”. Голова правління цієї організації Дмитро Шерембей наголошує, що за вісім місяців роботи міністр так і не зарекомендував себе у ролі ефективного менеджера, а більшість програм з охорони здоров’я була “завалена”. “Жодних реформ не було. Ми як були, так і перебуваємо в нульовій точці відліку. Міністерство є саботуючим фактором цих реформ, а міністр не ухвалював ніяких кадрових рішень щодо цього саботування. Зараз середина року регіональні та національні закупівлі ліків заблоковані, міжнародні навіть не починали. Це патова ситуація”, – обурюється Шерембей.

Він наголошує, що активісти домагатимуться притягнення до відповідальності тих, хто брав на себе політичну відповідальність за призначення Олександра Квіташвілі міністром охорони здоров’я. “Ми хочемо нові принципи призначення міністра охорони здоров’я і передусім скасувати партійний квотний принцип призначення на цю посаду. Блок Петра Порошенка, який брав на себе відповідальність за призначення Квіташвілі ,як зараз відповість перед людьми, які залишилися без ліків?”, – запитує голова правління організації “Пацієнти України”.

Шерембей виступає за те, щоб у майбутньому міністра призначали за відкритим конкурсом з випробувальним терміном на час, коли він запустить в країні ґрунтовну медичну реформу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я