Главная Культура “Якби” та німці

“Якби” та німці

23

Олександр НИКИФОРЧАК

Немає такого в історії, не знає вона такого. “Якби” не існує, все сталось так, як сталось. Що би було “якби було”, ми не дізнаємось, альтернативна історія — то не історія, але оті “поворотні пункти” та “вузли”, моменти, коли б історія могла б піти іншим шляхом, ми знайти можемо.

https://youtu.be/eqswysSTwMU

Якби німці 1890 року не мали потреби вирішувати що викарбувати на своїй монеті, чи можна на ній зобразити портрет кайзера, якби взагалі не мали потреби в карбуванні цієї монети, може б і Перша світова війна не розпочалась, а за нею і в Другій передумов би не виявилось. Хто знає в якому б світі ми б зараз жили? Може й кращому, може й ні?

Не можна сказати, що саме ця дрібна мідна монета спричинила такі грандіозні наслідки. Так, красива, так, незвична, але масштаби не ті. Втім, хто знає, з якої дрібниці розпочинаються епохальні події, що є їх справжньою першопричиною. Страшна велетенська лавина завжди розпочинається з жалюгідного малесенького камінчика. Та й причин може бути багато, найчастіше вони неочевидні.

А монета дійсно неповторна. Вони всі, по суті, неповторні — кожна має свою родзинку. Тому наша розповідь про роздрібну монету Німецької Східної Африки. Наша героїня — 1 песа 1890 для німецької колонії в Африці.

До розподілу “колоніального пирога” Німеччина з ряду причин не встигла, головне через те, що і єдиною державою вона стала порівняно недавно, а на часи другої половини XIX століття всі більш-менш “ласі шматки” були вже давно розподілені між європейськими імперіями. Але Німеччина взялась до справи зі всією притаманною їй педантичністю та наполегливістю:відставання в економіці від провідних країн було ліквідовано, темпи росту пришвидшились, колонії таки було здобуто.

Однією з них стала Німецька Східна Африка. Я не буду продовжувати лекцію на геополітичні теми того періоду, нам цікава саме монета та чому — головне — вона була карбована. А потреба в цьому була величезна: згадана колонія під німецьким управлінням буквально розвивалась як на дріжджах (навіть зараз, через століття, ще доходить “відлуння” і помітні “німецькі сліди” там, це сучасні Танзанія, Бурунді та Руанда), а розвиток торгівлі потребував “крові” — грошової системи.

До 1885 року там в обігу були монети інших колоніальних держав, ті ж “найнай…” долари Африки, про які ми вже згадували: Бирр Менеліка ІІ та Талер Марії-Терезії. Але вся ця грошова “масовка” була різношерстною та незбалансованою. Потрібна була своя грошова одиниця.

І 1890 року міністерством фінансів уряду кайзера Німецькому Східно-Африканському товариству колонізації було надане право карбування монети, грошовою одиницею стала рупія Німецької Східної Африки, її розмінною монетою — песа, наша героїня. Назви брали звичні населенню, адже поряд була Британська Східна Африка з її монетами рупією та пайсою, що й тут “ходили”.

Цікавий казус трапився: на монеті цій за початковим варіантом дизайну мали карбувати портрет німецького імператора, але зрештою вирішили, що це “принижуватиме його гідність” — великий кайзер на дрібній песі.

Історія пішла своїм шляхом, без будь-яких “якби”: монета успішно виконувало свою функцію, колонія і далі розвивалась, зрештою саме через обділеність в колоніальному питанні (не лише) Німеччина почувалась ображеною, тоді та ж таки Перша світова війна… А якби це було не так? Якби Німеччині колоній не хотілось, якби песу не треба було б карбувати, якби…

Але “якби” не існує, все сталось так, як сталось. Що би було “якби було”, ми не дізнаємось, альтернативна історія — то не історія, але один з отих “поворотних пунктів” та “вузлів”, моментів, коли б історія могла б піти іншим шляхом, ми таки знайшли. Допомогла нам екзотична німецька монета песа.

А зараз без “якби”, а традиційно вже: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше — на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

WordPress › Ошибка

На сайте возникла критическая ошибка.

Узнайте больше про отладку в WordPress.