додому ПОЛІТИКА Жан-Клод Фрекон: Окупований Крим у Конгресі місцевих влад не представлений

Жан-Клод Фрекон: Окупований Крим у Конгресі місцевих влад не представлений

157

Страсбург. 24 березня 2015 року (Deutsche Welle). Децентралізація влади в Україні стане предметом дебатів у Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, який відкриває чергову сесію 24 березня у Страсбурзі. DW спілкувалася з головою конгресу Жаном-Клодом Фреконом.

DW: Пане Фрекон, чимало політиків вважають децентралізацію влади в Україні -оптимальним виходом із конфлікту, який охопив зараз український Донбас.

Жан-Клод Фрекон: Децентралізація не є єдиним розв’язанням проблеми, але вона, безперечно, допоможе значно просунутися у вирішенні конфлікту на Донбасі. Україна стала членом Ради Європи 20 років тому, і упродовж усіх цих років ми говорили українській владі про необхідність децентралізації. Але на практиці нічого зроблено не було. Проте після драматичних подій на Майдані, коли делегація конгресу відвідала Україну, ми відчули, що нова українська влада по-іншому ставиться до питання децентралізації. А коли я побував в Україні знову, вже після парламентських виборів, то побачив, що у втіленні ідеї децентралізації влади є помітний прогрес.

Чи задоволені ви тим, якими темпами відбувається законодавче оформлення децентралізації?

Цей процес – тривалий, він тільки починається і зробити треба ще дуже багато. Але ми задоволені тим, що рух уперед, до демократичних стандартів європейського самоврядування, в Україні відбувається. Конгрес з 2010 року здійснював моніторинг реформи місцевого самоврядування в Україні, і лише зараз ми бачимо істотні зрушення. За останній рік зроблено набагато більше, ніж за декілька попередніх років. Ми вже почали роботу з імплементації наших рекомендацій, так званий постмоніторинг. Конгрес готовий надіслати українському урядові “дорожню карту”, тобто практичне керівництво, як треба діяти, щоб втілити рекомендації конгресу у життя.

Чи отримав конгрес запрошення від української влади взяти участь на експертному рівні у роботі Конституційної комісії, нещодавно створеної при президентові України?

Так, ми отримали поки що неформальне запрошення і з радістю на нього погодилися. Очікується, що від конгресу у роботі Конституційної комісії візьме участь Алан Делькамп – досвідчений французький експерт з конституційного права. Зараз ми чекаємо на підтвердження та офіційне запрошення від української влади нашому представнику.

Проведення місцевих виборів в Україні призначено на кінець жовтня. На вашу думку, чи вдасться їх провести у визначений термін?

Ми добре розуміємо, що сьогодні українські реформи перебувають на роздоріжжі і стикаються з багатьма серйозними викликами. Сюди можна віднести і проведення місцевих виборів у зазначену дату – 25 жовтня. Я сподіваюся, що українській владі вдасться дотриматися цієї дати. Ми, зі свого боку, готові допомогти у підготовці відповідних змін до Конституції, ухвалення яких дасть можливість провести ці вибори та привести у владу нових людей. Бо лише за підтримки і сприяння нових політиків на місцях вдасться втілити усі необхідні реформи, у тому числі і щодо децентралізації.

За яких умов і коли, на вашу думку, мають пройти місцеві вибори на тих територіях Східної України, де триває збройне протистояння?

Зараз для уряду важливо проводити зміни там, де територія перебуває під контролем влади. Тут треба бути дуже прагматичним. Щодо окремих територій на Сході України, ми подивимося, як розвиватиметься там ситуація у наступні місяці, беручи до уваги, звісно ж, умови мінських домовленостей. Поки що уряд повинен діяти на тих територіях, де він це може робити.

Яка доля мандата члена української делегації від Криму Володимира Константинова, так званого “голови” Держради Криму, який свого часу увійшов до делегації як голова Верховної Ради АРК ?

Член української делегації від Криму вже не є її представником, бо вирішив, що не належать до своєї власної країни. Тому він втратив свій мандат. І, наскільки я розумію, український уряд залишив це місце вільним. Тому окупований Крим, так само, як, наприклад, Південна Осетія в Грузії, не представлений в конгресі. Бо ці території не мають належного механізму делегування своїх представників до конгресу. Тобто, Європейська хартія про місцеве самоврядування там не діє, бо уряд не може гарантувати її виконання на цій території.

Чи зверталися до конгресу представники російської делегації з проханням увести до її складу представника окупаційної влади в Криму?

Наскільки мені відомо, такого прохання не надходило.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я