додому Культура Забаганки. Антракт. Розповідь монети

Забаганки. Антракт. Розповідь монети

109

Олександр НИКИФОРЧАК

Для початку відкрию страшенну таємницю. Хай скільки б не ширились теорії змови про те, що світом правлять масони, інопланетяни, рептилоїди чи ще хто – не вірте. Це не правда. Може щось в цьому і є, але насправді головний світовий правитель – то забаганка, примха. Коли вона прийде в голову, байдуже кому – чи можновладцю, чи бідняку, чи олігарху – вона все підпорядковує собі. І тоді всі думки і вчинки людини спрямовані цій господині – забаганці. Згодні?

Я теж людина. І противитись загальнолюдському не можу. І не хочу… Тому потрібно задовольнити свою забаганку.

Що світ – то величезний театр говорилось стільки разів, що це вже не таємниця, а банальність. Але в театрі по ходу вистави бувають антракти. Ці перерви дозволяють глядачу розвіятись та краще сприймати хід театрального дійства далі. Своєрідний релакс та перезавантаження.

Отакий антракт я і хочу зробити, така моя примха. Тим паче формат нашого спілкування дозволяє, блоги якраз і мають родзинку: про що буде в наступному – часто є сюрпризом. І ще, як додатковий бонус, щиро запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блоги, де ці “родзинки” зібрані.

Тому заваріть кави чи чаю, або що ще вподобаєте – і на антракт!

Досі, ведучи розповідь про історичні події, діяння імператорів, монетну систему, всі дописи я старався ілюструвати фото монет для кращого сприйняття та розкриття теми. Розповідь та монети, коли більше, коли менше. А якщо глянути з іншого ракурсу? Не кілька монет як картинки до розповіді, а одна, не як ілюстрація, а головна героїня. Що може розказати одна монета?

Шматочок металу, на ньому карбовано зображення та літери напису (легенда він зветься). Оце і все – малюнок, літери та ще вага та розміри. Так мало? Коротка розповідь… Але…

Не все так просто. Навіть сама структура монети не така вже й проста. Має вона дві сторони, аверс – тут зображують правителя чи його уособлення, герб, від імені якого монета карбована. Інша сторона, реверс, дозволяє більше розгулятись фантазії. Тут може бути і пропагандистська сценка, і відображення релігійних вірувань, навіть епізод з життя та побуту.

Щоб все оце не залишилось лише словами, давайте вияснимо, що може розповісти нам монета з фото:

Це крупна бронзова монета міста Амісос, Понтійського царства (до його складу входила частково й територія сучасної України – Боспорське царство, Пантікапей та Ольвія його міста, чорноморське узбережжя та К), вона і знайдена тут. Карбована в 85-65 роках до нашої ери під час правління останнього понтійського царя Мітрідата VI Євпатора. Один епізод з бурхливих перипетій правління якого втілився в сценку на монеті. Це був час боротьби з Римом, який зрештою і завоював його царство.

Спробуємо розібратись.

На аверсі зображено Афіну Парфенос (Афіну Незайману буквально) в шоломі, прикрашеному зображенням грифона. Це класичне зображення, його незчисленні рази копіювали як в античні часи, так і надалі. А от оригінал – найвідоміший культовий образ Афіни, вважався одним з найбільших досягнень найвідомішого скульптора Древньої Греції Фідія, масивна скульптура з золота і слонової кістки, що розміщувалась в Парфеноні в Афінах. Вона символізувала зв’язок всіх грецьких міст та колоній, всього грецького світу.

Бачимо сценку, що мала надихати на боротьбу з римлянами. Це був період Першої Мітрадатової війни. Віра в перемогу ще жила…

На реверсі монети Персей (1 на фото), син Зевса та Данаї, смертної царівни, до якої бог прийшов як золотий дощ (інакше ніяк, принцесу охороняли, Персей не повинен був народитись), тримає в руці голову (2) Горгони Медузи (була вона красунею, за що й постраждала – Афіна її покарала: красу залишила, але прекрасне волосся перетворила на огидних змій, а погляд Горгони перетворював людей на камінь), щойно вбитої ним (3).

В цих героїчних походеньках Персею допомагала Афіна. Персей і особисте життя налагодив: врятував від морського чудовиська красуню Андромеду, та ще трохи “начудив”… Приписують йому і вбивство Химери, міфічного створіння, що довго тероризувало людей, (4) на фото. Взагалі, міфологія – захоплива штука, але не відволікаємось, йдемо далі.

За міфом, в битві з ворогами, Персей перетворив їх на камінь – погляд навіть мертвої Горгони магічних властивостей не втратив. В цьому випадку Персей всім тим набором героїзму втілював Мітрадата VI, який мав перемогти Рим. Образ ворога уособлювала Медуза.

Написів на монеті ніби мало, лише назва міста “AMIZOY”, Амісос. Але прошу звернути увагу на те, що марковане (5). Це монограми, тобто слово з багатьох літер, трансформоване в один символ. На монеті їх дві. Там зашифроване ім’я правителя, титул. І інформативно, і простір не займає.

Отак, ніби й мало що можна побачити на монеті, але, якщо є бажання та трішки наполегливості в пошуках, кожна монета може розказати багато про ті часи та чим жили люди, що її карбували.

Антракт закінчено, минулого разу ми перервались на Парадокси, принципат та домінат, Діоклетіан, творець цієї по суті нової епохи давньоримської історії, зачекався на нас. Доволі колоритна, суперечлива та неоднозначна фігура. Про це буде. Далі.

А поки, вже традиційно, хочу подякувати читачам моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво.

Продовжимо нашу подорож світом монет!

Не перемикайтесь!

Фото і колаж – Олександр Никифорчак 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я