додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР: ВІЙНА В УКРАЇНІ. 4 БЕРЕЗНЯ 2024 (повний звіт)

Том КУПЕР: ВІЙНА В УКРАЇНІ. 4 БЕРЕЗНЯ 2024 (повний звіт)

608

А тим часом вже початок березня. Коли стільки всього відбувається, час минає дуже швидко. Справи йдуть в ногу з часом ще й завдяки відносно гарній погоді – у більшості країн Європи, а також в Україні: більша частина сезону багнюки вже позаду, земля тверда: дійсно, погода нагадує ту, до якої ми звикли наприкінці березня або на початку квітня…. тижнів пізніше.

А оскільки пояснювати потрібно так багато, перейдемо одразу до суті.

***

ІНТЕГРОВАНІ СИСТЕМИ ПРОТИПОВІТРЯНОЇ ОБОРОНИ

Враховуючи велику кількість систем протиповітряної оборони, яку отримала Україна, мало сенс інтегрувати різні західні системи між собою і з існуючими системами України. Частково ця інтеграція передбачала можливість використання різних ракет в різних пускових установках. Норвезька система NASAMS була розроблена з урахуванням цієї можливості, але інші системи також були модифіковані. Інша частина інтеграції – це програмне забезпечення, яке пов’язує різні радіолокаційні дані з різними командними центрами з різними пусковими установками. Інтеграція отримала назву системи FrankenSAM на честь монстра Франкенштейна, створеного з різних частин тіла Мері Шеллі.

США працювали над цим питанням протягом кількох років, коли у 2019 році провели випробування на полігоні Уайт Сендс, штат Нью-Мексико. Вони перевіряли здатність виявляти, відстежувати і протидіяти кільком загрозам одночасно. Компоненти, що використовувались під час комплексного випробування ППО, були повітряними і наземними компонентами ВПС, морської піхоти і сухопутних військ. Це літак F-35, радар TPS-59, радари Patriot і Sentinel, тактична мережа передачі даних Link 16, яка використовується НАТО та іншими країнами, і дві пускові установки Patriot з ракетами PAC-2.

Дві крилаті ракети низького польоту були використані як мішені, і вони летіли в різних напрямках, щоб атакувати різні цілі. Численні датчики ППО відстежували цілі в різний час, виходячи з розташування крилатих ракет, рельєфу місцевості навколо крилатих ракет (який міг заблокувати датчик) і можливостей датчиків. Жоден окремий датчик не міг відстежувати обидві цілі протягом усього їхнього польоту, але дані з усіх датчиків створили єдине комплексне відстеження обох цілей протягом усього їхнього польоту. Після того, як інтегрована система розрахувала рішення для ураження, солдати виконали їх, і обидві цілі були знищені майже одночасно. Одночасний запуск зменшує час реакції будь-якої цілі, а також збільшує шанси пускового компоненту вижити під час ворожої активності SEAD.

Цілком ймовірно, що модифікована версія цієї системи була використана для інтеграції численних засобів протиповітряної оборони України. У минулому Том багато разів пояснював, що знищення одного компонента системи ППО рідко робить непотрібними решту компонентів: Якщо ви виведете з ладу одну пускову установку, можуть залишитися три, чотири, п’ять, шість або більше інших пускових установок, які все ще працюють. Якщо вивести з ладу один радар стеження за ціллю, який керує трьома пусковими установками, може з’явитися інший радар стеження за ціллю, який керує трьома іншими пусковими установками. Це було справедливо для однієї ізольованої системи з кількома компонентами, і це тим більше справедливо сьогодні, коли можна експлуатувати ЗРК у найрізноманітніших конфігураціях.

Якщо кілька ізольованих українських систем ППО об’єднати в мережу протиповітряної оборони, то ці можливості збільшуються в рази. Кожна активна радіолокаційна система в мережі – яка може включати літаки, навіть дані зі станції збору розвідданих НАТО на землі і літаки і БПЛА за межами повітряного простору України – надаватиме дані до кожного командного центру в мережі. Вони, своєю чергою, могли б визначати, які ракети в яких пускових установках будуть найкращим вибором для атаки на конкретну ціль.

У наземній війні розвідка і контррозвідка є життєво важливими. Те ж саме стосується і повітряної війни. Радари потрібні для виявлення повітряної загрози, але простий пошук цілей наражає радари виявлення на небезпеку атаки, тому в цій ролі можна використовувати старіші або дешевші радари. Якщо один з них виведений з ладу, то може бути активований неактивний радар виявлення, що знаходиться поблизу. Їх розміщення залежить від очікуваного напрямку атаки, рельєфу місцевості, який може перекрити їм огляд, і очікуваної здатності противника вивести з ладу радари виявлення та знищити їх. Якщо знищити всі радари виявлення в секторі, це може створити прогалину, через яку інші ворожі повітряні атаки можуть пройти без своєчасного попередження.

Для відстеження і ураження цілей потрібні більш досконалі радари, які б визначали точне місцезнаходження і швидкість цілі. Ці радари можуть залишатися неактивними доти, доки ціль не опиниться в межах дальності ураження ракетою. Тоді радари стеження можуть бути увімкнені і передавати дані на ракету. Після того, як ракета запущена і відстежує ціль самостійно, радар стеження може бути вимкнений і переміщений. Це обмежує час, протягом якого радар стеження може бути виявлений і задіяний, збільшуючи його шанси на виживання.

Різні ворожі цілі можуть бути оцінені і уражені найдешевшою ракетою (ракетами) в межах досяжності, яка вважатиметься ефективною, причому в одній пусковій установці можуть бути різні ракети з різними можливостями. Якщо ворожими цілями є дрони і крилаті ракети, метод ураження може також включати кулемети і гармати “Гепард” або “Слінгер”, якщо вони знаходяться в межах досяжності, або навіть засоби радіоелектронної боротьби для отримання функціонального контролю над дроном або крилатою ракетою.

Інтегрована мережа системних компонентів є значно ефективнішою, ніж ізольовані системи ППО. Це ймовірна причина, чому українська ППО заявляє про більшу кількість збитих літаків, багато з яких були підтверджені. Це також може вплинути на майбутню розробку і виробництво ППО, де можна буде створювати передові компоненти і підключати їх до інтегрованої мережі існуючих компонентів замість того, щоб створювати нові передові ізольовані системи протиповітряної оборони.

Ось реклама компанії Northrop Grumman про це успішне випробування 2019 року, що супроводжується підбадьорливою музикою:

Льотне випробування інтегрованої системи бойового управління протиракетної оборони (IBCS) компанії Northrop Grumman

..а тепер про події на місцях за останній тиждень…

ЗАХІДНИЙ ЛУГАНСЬК

Після багатьох місяців статичної лінії фронту, шість тижнів тому Росія взяла Крохмале. П’ять тижнів тому вони взяли Табаївку. Цього тижня Україна відвоювала Табаївку, і Росія намагається повернути її назад.

Тривають важкі бої в Тернах та Ямполівці, на захід від Кремінної. Є повідомлення, що Росія здобула певні територіальні здобутки, але не уточнюється, де саме і скільки вони здобули.

Українські безпілотники “Вампір”, більш відомі як “Баба Яга”, можуть нести 20 кг корисного навантаження. Ось як вони виглядають…

Місяцями раніше російські бомби зруйнували цей міст через річку Оскіл. Україна побудувала інший міст, а Росія просто зруйнувала його…

БАХМУТ

Початок тижня характеризувався інтенсивними російськими обстрілами, численними штурмами Богданівки та Іванівського, а також великими втратами з боку російських військ. Атаки припинилися на кілька днів, і Україна почала зачищати від російської піхоти східну частину Іванівського. Як тільки росіяни реорганізувалися і отримали заміну, вони знову почали атакувати Іванівське і знову зазнали великих втрат.

Російську техніку знищують артилерією, безпілотниками та ПТРК. О 0:27 ПТРК влучає в автомобіль, снаряд вилітає з іншого боку і падає на землю за 50 метрів від нього…

В Іванівському в український БТР-70 двічі на швидкості влучив безпілотник.

АВДІЇВКА

Виявляється, коли Україна відходила з Авдіївки, російська артилерія встановила міни на захід від міста, щоб спробувати перешкодити їхньому пересуванню. Деякі з російських машин, які раніше атакували Ласточкине, наїхали на ці міни. Після виходу з Ласточкиного українці зайняли позицію в Орлівці, і після численних російських атак їм вдалося взяти під контроль південну та східну околиці села. Є повідомлення, що Україна евакуювала Орлівку, але 3-й штурмовий батальйон заперечує це: дійсно, станом на вчорашній ранок у селі не було жодного російського військовослужбовця.

Цей наступ росіян тисне на Тоненьке з півдня, і росіяни також вторглися на східну околицю села.

На 0:06 на цьому відео ви бачите Орлівку, що дивиться на схід. Коксохімічний завод знаходиться за 2 500 метрів, а терикон (трохи лівіше) – за 4 000 метрів. На 0:33 південна частина Орлівки знаходиться ліворуч, і ви можете бачити річку прямо перед головною лінією оборони…

На півночі Росія втрачає багато техніки та людей на дорозі між Степовим та Бердичем. Ось один із прикладів…

https://twitter.com/saintjavelin/status/1763634107760640290

На початку тижня під Бердичем безпілотник підбив трасу М1…

Ще одна машина М1 підірвалася на міні. Вислана на її пошуки машина була знищена…

У Бредлі влучили два ПТРК, але він продовжив рух, ніхто з екіпажу не постраждав…

Квадроцикл обстріляний з ПТРК з російського ПЗРК. Таких квадроциклів у цьому секторі багато…

Поширеною російською тактикою зараз є нагромадження великої кількості піхоти на транспортному засобі і поспішне просування до цілі. У цьому випадку один безпілотник допоміг зупинити цей штурм…

Росія місяцями бомбила коксохімічний завод. Тепер його бомбить Україна. Той факт, що будівлі все ще стоять, показує, наскільки міцними можуть бути будівлі та оборонні споруди, коли вони зроблені з “правильних матеріалів”.Врівноважити це можна лише вартістю матеріалів і часом, необхідним для будівництва…

На шляху до Орлівки російська піхота платить ціною повітряних обстрілів та прямих ударів безпілотників.

Атака безпілотника на російську піхоту, яка відкрито йшла вулицею у східній Орлівці…

Російська БМП підірвалася на міні, п’ятеро вцілілих евакуювалися…

Безпілотник зафіксував численні російські тіла, зібрані біля лісосмуги на схід від Степового.

У точці за 17 км на схід від Авдіївки та за 23 км від лінії фронту шість СУ-25 пролетіли на захід…

Список втрат техніки у боях за Авдіївку.

Більше відео з боїв за місто.

ГРАФІК: росіянин ходить серед тіл свого підрозділу…

https://twitter.com/wartranslated/status/1762762268163424497

На іншому місці росіянин проходить повз товаришів у мішках для трупів…

Більш повна історія трагічних подій в “Зеніті”… 

https://kyivindependent.com/avdiivka-defenders-forced-to-leave-wounded-behind-escape-encirclement-by-foot/

МАР’ЇНКА

На північ від Мар’їнки росіянам вдалося дійти до краю Красногорівки, але Україна витіснила їх звідти.

Минулого тижня Росія зайняла Побєду і загрожувала Новомихайлівці з півночі. Україні заважав брак артилерії, але цього тижня вона витіснила росіян зі східної частини села. Обидві сторони села розділяє невеликий струмок, але Росія просувається на захід від села.

У самій Новомихайлівці Україна почала витісняти вцілілих від численних бронебійних атак росіян, які шукали притулку в уламках будинків.

Обстріли з УМПК, РСЗВ та артилерії напередодні російського наступу на Красногорівку.

Один з батальйонів 3-ї штурмової бригади зачищає східні околиці Красногорівки. Згодом їм допомагає танк. Наприкінці вони використовують червоні ліхтарі, бо так можна бачити, не погіршуючи нічного бачення. На картах зазвичай використовують червоне чорнило для позначення певних топографічних об’єктів, але їх змінюють так, щоб “червоні” об’єкти можна було прочитати за допомогою червоного ліхтарика. (Мені сподобалось це писати)…

Як завжди, Новомихайлівка була розбомблена бомбами УМПК. Бомби не вбили дуже багато українців, але було багато поранених від осколків бомб і сильної ударної хвилі. Багато української техніки, яку не зачепило осколками, все ще пошкоджено вибуховою хвилею…

Це на дорозі, що під’їжджає до Новомихайлівки з півдня. На знімку 23 російські машини…

Війна на виснаження триває: 72-га бригада знищила російську 122-мм самохідну гаубицю…

В Україні так багато міст і сіл з однаковими назвами, що неможливо ідентифікувати місцевість лише за назвою населеного пункту, але й за іншим географічним описом, що знаходиться поруч. У Красногорівці (під Мар’їнкою) бомба УМПК влучила в завод.

На схід від Побєди, приблизно за 500 метрів від українських позицій, ПТРК знищив російського піхотинця…

Російська БМД-4М на північ від Побєди отримала внутрішнє ураження від безпілотника.

***

ЗАПОРІЖЖЯ

Цього тижня Росія здійснила кілька штурмів, і всі вони закінчилися дуже великими втратами.

Минулого тижня російський штурм Роботиного став випробуванням для української оборони. Їх піхота досягла селища до того, як українські контратаки вбили або взяли в полон майже всі російські війська, що брали участь в атаці. По периметру за межами міста українці евакуювали своїх поранених, залишивши лише чотирьох солдатів в одному секторі. Вони планували надіслати підкріплення, але воно не прибуло вчасно. Росіяни спостерігали за ними за допомогою безпілотників і атакували їх тієї ночі трьома машинами та 24 солдатами. За підтримки артилерії та безпілотників вони вчотирьох утримували оборону. Після зупинки штурму нарешті прибуло підкріплення, і чотирьох солдатів, які були поранені, евакуювали. Їхні замінники захопили в полон вцілілих росіян і відновили лінію оборони.

відео – 

Знищено кілька російських атак на Роботине…

Цей солдат брав участь у штурмі, в якому загинули всі, крім нього. Він сховався в окопі…

https://twitter.com/TOGAjano21/status/1762891328935924166

Потрапив під обстріл український компонент NASAMS…

За 10 км на північний схід від Роботиного три касетні бомби влучили в українську лісосмугу.

Обстріляно українські позиції поблизу Роботиного.

На південь від Копані безпілотник знищив БТР-82…

Ендрю Перпетуа описав російські окопи, в бокових стінках яких були вирізані бліндажі. Ці бліндажі забезпечували захист від бомб, скинутих з безпілотників, тому українські оператори швидко запускали безпілотники-бомбардувальники в траншею і скидали термобаричні заряди в ці бліндажі, перш ніж відлетіти. За словами Ендрю, таким чином дрони очистили цілу лінію траншеї. 

ХЕРСОН

Українські системи протиповітряної оборони зберігалися на складі за 42 км від річки. На жаль, російський безпілотник зафіксував це…

Україна обміняла безпілотник на камеру спостереження…

***

КРИМ

Ситуація парадоксальна. Поки “розчаровані” глядачі Fox News і подібних “інформаційно-розважальних” платформ не перестають плакати про те, наскільки безглуздим є український опір і західна допомога Києву, як війна програна, як росіяни нейтралізували загрозу “Штормових тіней” і “Скальпів”, репортажі з Криму явно говорять зовсім іншою мовою.

Після того, як минулого тижня було збито два літаки А-50, а потім розгромлено російський “супер-ЗРК” в районі Джанкоя (цей ЗРК включає в себе повну систему С-400 і щонайменше по одному, а можливо, і по два ЗРК “Бук”, “Тор” і “Панцир”), останні кілька днів українці переорієнтувалися на свої справжні цілі.

Не дивно, що за останні кілька днів з’явилися повідомлення про обстріли в Севастополі, Саках і Федосії. Вибухи були чутні в Євпаторії, Сімферополі та Федосії. У Севастополі, Сімферополі, Євпаторії та Саках була активована протиповітряна оборона. А Кримський міст був закритий для руху транспорту…https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3834455-missile-attack-reported-in-crimea.html  

…. І все це тому, що західна зброя, яка постачається в Україну, неефективна, розумієте…

Частина 1 – джерело

частина 2 – джерело  

частина 3 – джерело 

переклад Антон ДАЛМОН для ПолітКома

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я