додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 26 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ

Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 26 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ

391

ПОВІТРЯНА/РАКЕТНА ВІЙНА

Рано вранці вчора (понеділок, 25 березня 2023 року) українці заявили, що збили 8 з 9 випущених росіянами “Шахідів”. До цього часу все було “майже як завжди”.

Потім, близько 10.30 ранку, росіяни випустили кілька гіперзвукових ракет 3М22 “Циркон” по Україні. Очевидно:

– 2 по Києву

– 1 по Полтаві

– 1 по Кременчуку

– 4 в районі Одеси

Що “такого особливого” в Zirkon?

Перш за все, його швидкість: за різними даними, вона становить від 7 до 9 Махів (тобто від 8 575 км/год або 6 090 миль/год до 11 000 км/год або 6 851 миль/год).

Крім того, принаймні, дві ракети, випущені по Києву, схоже, були націлені на головну штаб-квартиру СБУ, яка святкувала щось на кшталт свого дня народження.

Зараз, судячи з реакції української сторони, дві ракети, що були націлені на Київ, були збиті.

Але ця атака насправді викликала шок: вона сталася так швидко, що не було часу бити на сполох. Тобто ракети прилетіли, було два вибухи, і тільки після цього була оголошена тривога. І це в Києві – найбільш захищеному об’єкті нерухомості в усій Україні. Я не хочу думати, що сталося в інших місцях, які були об’єктами обстрілів.

Звичайно, українці повідомляють, що всі пошкодження були спричинені уламками, і, мабуть, були “лише” поранення… в Києві. Але що сталося з іншими Цірконами….? Ніхто не скаже.

Насправді: Я б сказав, що киянам пощастило: до моменту удару по місту ГПУ встигла з’ясувати, що росіяни розгортають “щось нове” – адже ракети, про які йдеться, вже вразили свої цілі в Одеській, Кременчуцькій та Полтавській областях…

Наступним сюрпризом став напрямок, з якого було здійснено цей обстріл; або, принаймні, розгортання цієї зброї з окупованого Криму. Настільки, що дехто почав гадати, чи не були це (“добре відомі”) ракети “Онікс”, які неодноразово використовувалися протягом останніх двох років?

Що ж, усі сумніви розвіялися лише після того, як Київський науково-дослідний інститут судових експертиз підтвердив, що це були “Циркони”.

Як це часто буває, “проблема” полягає в догматичному мисленні. Мовляв, “Циркон встановлюється лише на великих бойових кораблях (див.: крейсерах класу “Кіров”, таких як “Петро Великий”) і підводних човнах (класу “Ясень”) російського флоту” – і не як ракета наземного базування. Більше того, її дальність польоту оцінювалася приблизно в 300 км.

Суть в тому, що росіяни, очевидно, розробили засоби для її розгортання з суші. Це може здатися “неможливим”, принаймні, “важким”, тому що це “росіяни”, і нічого подібного ніколи не повідомлялося “Кістоун копс” в Москві, але, будь ласка, майте на увазі, що “Циркон” розроблявся майже 20 років, і – що ще важливіше – росіяни мали два роки на те, щоб знайти рішення для його розгортання з суші.

Крім того, дальність дії “Циркону” залежить від швидкості і висоти польоту: 300 км дійсні, якщо зброя запрограмована на політ на малих висотах і з максимальною швидкістю. Якщо ж запрограмована на політ високо і трохи повільніше, дальність може бути збільшена до 740 км. Дійсно, якщо заправити її тим (очевидно, дуже небезпечним) паливом, яке було розроблене спеціально для “Циркону”, цю дальність можна збільшити до 1 000 км. Це означає: так, якщо запустити ракету з окупованого Криму, вона може долетіти до Києва.

Іншими словами: ніколи не кажи “ніколи” і завжди пам’ятай, що – за винятком “Заходу” – “оборонний сектор” (і політики, плюс ЗМІ) ніколи не спить. Зброя такого роду може бути – і часто буває – пристосована до потреб. Особливо, якщо її виробники мають на це достатньо часу.

(Ненавиджу “проводити паралелі з Другою світовою війною”, але так, зараз ми дійсно маємо ситуацію, якби, скажімо, союзники зупинилися на Рейні і Одері в 1944 році, а потім чекали, поки гітлерівські “вундерваффени” будуть розроблені і розгорнуті, тобто… в 1947 році або пізніше…)

Принаймні, це було “це”: сьогодні росіяни повернулися до своєї “рутини”. Рано вранці українці заявили, що збили ще 12 з 12 “Шахідів”, а станом на середину дня повідомлень про розгортання додаткових “Цирконів” не надходило.

До речі, те, що з “Циркону” “не можна стріляти з землі”, нагадує мені нещодавні повідомлення про те, що “Росія почала виробництво 1500- і 3000-кілограмових бомб”.

Це неправда.

Як добре пояснює їхнє позначення (і як вже неодноразово підкреслювалося після того, як частина такої зброї була задіяна для бомбардування Маріуполя в березні 2022 року), виробництво ФАБ-1500М-54 і ФАБ-3000М-54 було розпочато ще в 1954 році.

Тобто росіяни “просто” відновили їх виробництво, і це “новина” лише для тих, хто полінувався прочитати чи написати повне позначення такої зброї (або занадто нетямущий, але знає його…).

До речі, вони тим часом запустили виробництво “балістичних ковпаків” та комплектів УМПК – принаймні, для FAB-1500M-54, як видно з цього фото:

…що спонукало декого припустити, що через свої габарити така зброя може бути розгорнута “лише” на бомбардувальниках Ту-22М-3. Ну, ні. Тобто: так, вона може бути розгорнута з Ту-22М-3, але й з інших літаків теж. Зокрема, з Су-34. Літак має дві станції озброєння під центропланом, кожна з яких розрахована на 1500 кг і “підключена” до випуску керованих бомб КАБ-1500. Дійсно, Су-34 досить потужний, щоб нести три боєголовки калібром 1500 кг одночасно. Су-24М повинен бути в змозі підняти щонайменше дві, якщо не чотири одночасно.

Таким чином, обмежувальним фактором може стати лише розмір FAB-3000M-54. Це ми ще побачимо…

***

БИТВА ЗА ДОНБАС

Якщо коротко… не можу позбутися враження, що занадто багато людей в Україні продовжують відмовлятися сприймати реальність (тобто, що це стосується не тільки маси людей на Заході). І ось, наприклад:

Бахмут… після того, як минулого тижня росіяни зайняли “той важливий пагорб”, що домінує над Богданівкою та Іванівським, і при цьому постійно підтримувалися ударами УМПК ЗС РФ, за останні два дні росіяни, схоже, зайняли принаймні “більшу частину”, якщо не все останнє, тобто Іванівське. Не дивно, що тим часом вони почали просуватися і до східного Часів Яру. Так, ЗСУ розробили відносно непогану систему оборони цього міста, але думати, що росіянам знадобляться “місяці”, щоб дістатися туди… вибачте, не можу не назвати це “видаванням бажаного за дійсне”. А як? Ну, як завжди: так, ЗСУ розбили і 98-у дивізію ПДВ, і 11-у бригаду ПДВ, “але”: росіяни потім перекинули на місце події ще більше полків резервістів, і продовжили наступ…

Авдіївка-Шахтарськ…. Аналогічно: так, 47-а мехбригада дійсно к… тьху… обнімається з росіянами “десятками” по всьому Бердичу, але вони продовжують надсилати все нові штурмові групи, і таким чином убезпечили більшу частину цього місця теж. Так само, як вони продовжують наступати на захід від Тоненького, незважаючи на те, яких втрат їм завдає 53-тя мехбригада.

Це про “найважливіші” два сектори: будьте певні, на інших ділянках фронту ситуація не надто відрізняється: Це тому, що хоча українці дійсно закидають росіян безпілотниками, останні кілька тижнів вони просто не замінюють “тоннаж” вибухівки, яку вони могли б скинути на ворога за допомогою артилерії – і все це за умови, що у них буде достатньо артилерійських снарядів.

…. і це все ще не так. Дійсно: навряд чи це зміниться до “червня або близько того”….

джерело

ПерекладПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я