додому Стратегія SpaceX уперше відправить астронавтів до МКС: усе про історичний запуск

SpaceX уперше відправить астронавтів до МКС: усе про історичний запуск

15

SpaceX Ілона Маска 27 травня 2020 року запустить корабель Crew Dragon з астронавтами на борту до Міжнародної космічної станції. Це буде перший за дев’ять років запуск людей на орбіту з території США. 

Чому ця місія така важлива і як вона вплине на майбутні польоти?

Старт створеного SpaceX космічного корабля Crew Dragon призначений на середу, 27 травня. Пуск особисто відвідає американський президент Дональд Трамп, а всі охочі зможуть побачити подію в прямому ефірі.

До відправлення астронавтів SpaceX ішла з моменту свого створення 18 років тому. Політ повинен стати кульмінацією десяти років фінансування компанії з боку американського космічного агентства.

Make America Launch Again!

Останній американський Спейс-Шаттл торкнувся земної поверхні 21 липня 2011 року. Відтоді Сполучені Штати залишилися без власних засобів виведення людей у космос, а всі місії до МКС виконувалися тільки на російських «Союзах».

Як підкреслює видання ALPHA CENTAURI, тут важливо згадати і економічний складник питання: після закриття програми Спейс Шаттл російський оператор запусків постійно підвищував вартість одного крісла для астронавтів NASA і держав-партнерів. У 2020 році за одне місце в кораблі “Союз” NASA було змушене платити майже $90 млн.

Із підрахунків виходить, що один астронавт NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску російського “Союзу”.

Водночас одне місце на кораблі SpaceX коштуватиме NASA приблизно $55 млн. І кожен цент із цієї суми, сплаченої американськими платниками податків, залишиться в США.

Батути Рогозіна

Напередодні запуску доречно згадати історію, як у 2014 тодішній віцепрем’єр Росії (а нині голова Роскосмосу) Дмитро Рогозін запропонував у світлі посилення санкцій США проти Росії доставляти американських астронавтів на МКС за допомогою батута.

“Проаналізувавши санкції проти нашого космодрому, пропоную США доставляти своїх астронавтів на МКС за допомогою батута”, – написав Рогозін у своєму твіттері.

Тож хто тепер буде на МКС своїх космонавтів на батутах відправляти?

Хто летить на Crew Dragon

Як і під час перших випробувальних польотів космічних човників на початку 80-х років минулого століття, Crew Dragon здійснить перший пілотований політ з неповним екіпажем. За максимальної місткості сім осіб у місії Demo-2 візьмуть участь тільки два астронавти.

Командиром корабля призначений Даглас Джеральд Герлі (53 роки) – астронавт, пілот-випробувач і полковник корпусу морської піхоти, для якого цей політ стане третім у кар’єрі. Дуже символічно, що саме Херлі як другий пілот брав участь в останньому польоті шатла Atlantis. Під час двох попередніх польотів Даглас Херлі провів у космосі 28 діб 11 годин.

Другим пілотом став Роберт Бенкен (49 років) – астронавт, підполковник ВПС і Глава управління астронавтів NASA з 2012-го по 2015 р. Для Бенкена це теж третій політ, до цього він брав участь у місіях шатлів STS-123 (2008 р.) і STS-130 (2010 р.), на протязі яких провів у космосі 29 діб 12 годин.

Графік польоту Demo-2

Запуск Demo-2 запланований на 27 травня. Відкласти його, звичайно, можуть – через виявлені в останній момент технічні проблеми або, наприклад, через погоду. До того ж, погода буде важлива не тільки на самому космодромі, але і в кількох заздалегідь визначених зонах уздовж траси польоту Falcon 9. Це місця, куди Crew Dragon приводниться в разі виникнення аварійної ситуації на одному з етапів польоту до виходу на орбіту. Якщо ж запуск не відбудеться 27-го, наступну спробу можна очікувати 30 та 31 травня.

Одразу зазначимо, що Crew Dragon теж може долітати до МКС за короткою схемою, як і “Союз”. Але в першому випробувальному польоті з людьми на борту поспішати нікуди. Crew Dragon очікує повний “тест-драйв”: буде простежуватися робота всіх систем, зокрема ручного керування кораблем для маневрування на орбіті. А ще астронавти встигнуть дізнатися, наскільки затишний Crew Dragon для сну.

28 травня Crew Dragon досягне МКС. Герлі знову візьме на себе управління кораблем для проведення демонстраційних маневрів поблизу станції. Стикування з вузлом IDA-2 модуля “Гармонія” планується приблизно о 15:39 UTC і буде проводитися в автономному режимі. Астронавти лише спостерігатимуть за процесом і зможуть втрутитися, якщо щось піде не так.

SpaceX та NASA: спільне майбутнє

Якщо політ Demo-2 пройде успішно, то наступним етапом для SpaceX і NASA буде завершення сертифікації корабля. Після цього Crew Dragon уведуть в експлуатацію і він візьметься за регулярне доправлення астронавтів на МКС, починаючи з місії Crew-1, яка поки планується на осінь.

Американські астронавти продовжать літати на “Союзі”, а російські космонавти — почнуть літати на Crew Dragon. Це буде відбуватися на бартерній основі, тому платити одне одному за місця на кораблях сторони більше не будуть.

SpaceX зможе розпочати по-справжньому комерційні польоти для приватних клієнтів.

Отже, далі все буде тільки цікавішим!

Запуск Crew Dragon компанії SpaceX: онлайн-трансляція

Alpha Centauri (трансляція російською)

NASA TV

Джерело: bituk.media

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я