додому Блоги Шанс української цивілізації

Шанс української цивілізації

100
Фото: Тверезий погляд

Росія намагається вчинити цивілізаційне самогубство і при цьому готова потягнути за собою весь світ. Україні понад усе потрібно здобути перемогу над Росією так, щоб Росія втрималася над прірвою, а не здійснила апокаліпсис.

Війну з умираючою цивілізацією неможливо виграти військовими та інформаційними засобами. Вирішальними тут є війна смислів, війна перспектив та пов’язана з ними війна стратегій, що втілюються в неапокаліптичні форми. Лише цивілізаційні амбіції України дають нам шанс на перемогу у цивілізаційній війні з Росією, тож війни за територію та культуру недостатньо.

Цивілізація суть позачасова (неісторична, нефутурологічна) та несоціальна (поза політикою, економікою, культурою та мовою) зв’язність з унікальним набором мотивацій та трансценденцій. Смисловий простір та поле перспектив – топоси цивілізаційної війни. Від України воює не лише армія та журналісти, а й договірні мережі добробатів, волонтерів та інтелектуальних мікрогруп. Україна у війні – це групи самовизначених в транзистенції українців, які об’єднуються договірним чином під свої смисли та перспективи поверх держави, соціальних ієрархій, ідеологій, релігій, культур та мов.

Зі стратегіями складніше. Розподілена мережа українства виявилася здатною протистояти ієрархічній і при цьому обезсмисленій і безперспективній російській цивілізації, яка гине. Українська влада поки що добре воює у гарячій та інформаційній війні. Інші війни (смислову, перспективну і концептуально-стратегічну) ведуть ойкуменальні групи. Однак порозуміння між ними, як і раніше, немає. Звідси немає впевненості, що навіть переговори України з Росією призведуть до укладання досить складного договору, який розподіляє права сторін: право Росії на безболісне цивілізаційне засипання та право України на вибухове цивілізаційне творення.

Цивілізаційні ресурси війни Росії: історична справедливість, державне підданство, скрепна єдність як спроба стримати лавиноподібну загибель старої цивілізації. Цивілізаційні активи війни України: мислення, воля, вольності як смисл свободи творення нової цивілізації. Закрита однолінійна транзистенція Росії і відкрита мережева транзистенція України.

Влада та армія здобувають наш шанс на нову цивілізацію. Але цивілізацію України творить не влада, не армія, не ієрархічні ідеологізовані спільноти. Цивілізацію України творить мережеве суспільство мислення, волі та вольностей.

Сергій ДАЦЮК, філософ

Джерело: УП

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я