додому Економіка РОСАТОМ: ПОЧАТОК КІНЦЯ

РОСАТОМ: ПОЧАТОК КІНЦЯ

76

Ще рік тому я окремо наголошував на необхідності запровадження санкцій щодо російської Держкорпорації “Росатом” та готував відповідні пропозиції до санкційної групи Єрмака – Макфола.

https://www.epravda.com.ua/rus/columns/2022/04/19/685950/

Відтоді спливло багато води, санкційна коаліція визнала Росію та Білорусь державами – спонсорами тероризму, впровадила купу персональних санкцій проти осіб, які підтримують війну, впровадила санкції щодо експорту/імпорту, системних банків, поетапного ембарго на нафту та газ … але … не проти Росатому …

Мій особистий досвід спілкування за останній рік з конгресменами США та іншими полісі-мейкерами з країн санкційної коаліції показав, що запровадження справжніх санкцій проти ДК “Росатом” – це дуже складна задача.

Як відомо, ДК “Росатом” є лідером світової атомної промисловості. Корпорація займає друге місце в світі за запасами урану і п’яте за обсягом його видобутку, четверте місце в світі з виробництва атомної енергії, контролює 45% світового ринку послуг зі збагачення урану і 17% ринку ядерного палива. Корпорація об’єднує понад 360 підприємств атомної галузі, включає не тільки усі цивільні атомні компанії Росії (у т. ч. науково-дослідні організації, організації з видобування та збагачення урану, атомні електростанції, атомний криголамний флот, підрядників з будівництва АЕС тощо), а й підприємства ядерно-збройового комплексу, зокрема ядерні центри в Сарові (ВНІІЕФ) і Снєжинську (ВНДІТФ), ВО “Маяк” в місті Озерське Челябінської області, комбінат “Електрохімпрібор” в місті Лісовому Свердловської області, Приладобудівний завод в місті Трьохгорний Челябінської області та інші.

Наразі, в річному електричному балансі США атомна генерація займає 20% (для енергосистеми східного узбережжя – 40%), а кожен четвертий кілограм (25%) збагаченого урану в ній має російське походження. У інших розвинених країнах залежність ще більша, наприклад в Південній Кореї – 31%, в Швеції – 57% збагаченого урану російського походження.

Історично склалося, що реактори радянського/російського дизайну працюють в Росії, Україні, Білорусі, Вірменії, Німеччині (зупинені), Болгарії, Чехії, Угорщині, Словаччині, Фінляндії, Індії, Китаї, Ірані. При цьому, росіяни і надалі проводять експансію, надають пільгові кредити та будують нові реактори, від Бангладеш до Туреччини. А все це не просто залежність від ядерного палива, це повна технологічна залежність від ДК “Росатом” в усьому.

Зрозуміло, що все це надає ДК “Росатом” велику ринкову владу, а будь-які санкції проти цієї корпорації – дуже чутливе питання для енергетики світу.

Але з іншого боку, не нормальною є ситуація, коли світова спільнота продовжує висловлювати “глибоке занепокоєння” діями росіян спочатку на Чорнобильський, а потім на Запорізький АЕС, а країна-агресор вже зовсім відкрито займається ядерним тероризмом та тупо шантажує світ.

Саме в атомній галузі криється “голка Кощієва”, яку потрібно нарешті ламати, щоб перекрити найбільші фінансові потоки на фінансування війни проти нас та цивілізованого світу.

І нарешті, на цьому тижні крига скресла …

Британія, США, Канада, Японія та Франція утворили альянс, спрямований на скасування атомної монополії ДК “Росатом” та витіснення Росії з міжнародного ринку. Наведу деякі заяви з цього заходу:

“Росія продемонструвала, що вона ненадійний постачальник. Країни повинні переробити глобальні ядерні ланцюжки поставок, щоб працювати з компаніями та країнами, які поділяють їхні цінності”, – заявила міністр енергетики США Дженніфер Гранхольм.

“Ми дозволили собі стати залежними від надто малої кількості джерел постачання. Потрібно буде чотири-п’ять років, щоб замінити той потенціал, на який світ звик покладатися”, – сказав Ден Понеман, виконавчий директор Centrus Energy Corp., американської компанії, яка займається збагаченням урану.

Я впевнений, що це початок кінця Росатому!

Мало хто це розуміє, але саме існування ДК “Росатом” є основним запобіжником розвалу Росії.

В свою чергу Україна, зі старозавітною жорстокістю та ліберальним цинізмом, усіма силами та засобами, повинна добиватись:

  • виключення “Росатому” з усіх міжнародних організацій;
  • консервації усіх активних міжнародних проектів “Росатому”;
  • заборони отримання боргового фінансування проектами “Росатому”;
  • заборони на будь-який трансферт технологій на користь “Росатому”;
  • запровадження ембарго на постачання “Росатому” уранової руди;
  • запровадження ембарго на закупівлю у “Росатому” ядерного палива.

І тоді настане кінець кінця Росатому … і, як наслідок, кінець Росії…

Автор: Віктор КУРТЄВ

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я