додому Поточні новини Політичні підсумки тижня: заборона розповсюджувати тираж книги про «справу Василя Стуса», виступ...

Політичні підсумки тижня: заборона розповсюджувати тираж книги про «справу Василя Стуса», виступ Зеленського у ВР з позачерговим посланням та останнє опитування групи «Рейтинг»

17

Внутрішньополітичні підсумки тижня:

– Заборона розповсюджувати тираж книги про «справу Василя Стуса»: 19 жовтня стало відомо, що Дарницький районний суд Києва заборонив розповсюджувати тираж книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» в «такому вигляді», тобто зі згадками Віктора Медведчука. Суд визнав, що деякі фрази у книзі «принижують його честь та гідність».

Коментуючи судову заборону розповсюдження книги про Василя Стуса, п’ятий президент України Петро Порошенко заявив, що це ганебне продовження наступу на українські цінності. «Як ви напевно знаєте, суд за позовом Медведчука заборонив розповсюджування книги Вахтанга Кіпіані про Василя Стуса і постановив вилучити з неї згадки прізвища позивача. Це – ганьба і для позивача і ганьба для суду», – переконаний Порошенко. «Це і є реакція справжніх українців. Бо тривалий судовий процес зробив книзі добру рекламу. Вахтанг став одним із самих знаних авторів. А українці знову й знову повертаються до творчості Василя Стуса», – говорить Порошенко. 

Український колишній політик та музикант Святослав Вакарчук на своїй сторінці у ФБ опублікував фото з книгою Кіпіані та зазначив, що востаннє книжки про українських дисидентів забороняли в Україні 30 років тому, і тепер це відбувається знову. «І навіть тоді це не завадило людям почути правду. Зараз такі заборони лише зроблять книжці додаткову рекламу, що, безперечно, добре. Погано інше: без справжньої судової реформи, ми постійно будемо бігати по порочному колу несправедливості. #справаВасиляСтуса», – написав у мережі лідер «ОЕ».

Кандидат у мери Києва і телеведучий Сергій Притула на своїй фейсбук сторінці заявив, що «Медведчук – це тимчасове непорозуміння в історії України, а «Стус – вічний». «Вахтангу Кіпіані вкотре дяка за титанічну працю і невтомну боротьбу з кремлівським сателітом і комуністичною шісткою! Усім президентам України «щира дяка» за формування такої судової системи, яка щоразу вміє здивувати пробиванням чергового дна!»– додав Притула.

– Виступ Зеленського у ВР з щорічним посланням: 20 жовтня президент Володимир Зеленський виступив зі щорічним посланням до ВР про внутрішнє та зовнішнє становище України.

Під час свого виступу президент заявив, що Україна шукає нові інструменти для повернення Криму і захисту кримчан, а для Донбасу після звільнення потрібен буде пакет законів для реінтеграції. Він сказав, що мир на Донбасі та деокупація Криму – його пріоритети. Зеленський також відзначив, що у порядку денному нормандського формату ніколи не було питання Криму, але воно було і буде завжди у нашому порядку денному. Крім того, він заявив, що Україна шукатиме нові дієві гарантії для безпеки і додав, що вони повернули питання Криму в міжнародний порядок денний.

Зеленський сказав: «Ми створюємо формат «Кримська платформа» – це координація міжнародних зусиль для захисту прав кримчан та деокупації півострова. Я вже предметно обговорив цю ініціативу з представниками Європейського Союзу, Великої Британії, Канади, Туреччини та іншими партнерами. Багато з них готові приєднатися та брати в ній активну участь».

Також, В. Зеленський повідомив, що амністія на Донбасі буде стосуватись не всіх. «Страшне слово «амністія» – не про всіх і не про уникнення відповідальності. А про мільйони наших громадян, на чиїх руках немає крові і які зараз фактично самі перебувають у заручниках в окупанта. Їм потрібен чіткий сигнал – не варто боятися, гідне майбутнє – тільки з Україною», – повідомив президент.

Крім того, Україна пройшла перший етап пандемії COVID-19 з мінімальними втратами й найменшою смертністю від цієї хвороби. Так, у Німеччині, за словами шостого президента смертність від COVID-19становить 4%, у Франції – 9%, у Великій Британії – 11%, в Україні – 1,9%.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна обговорила з європейськими партнерами постачання вакцини проти COVID-19, як тільки вона з’явиться.  Також він поінформував про проведення клінічних випробувань українських препаратів, що мінімізують ризики ускладнень та смерті від COVID.

Президент Володимир Зеленський каже, що всеукраїнське опитування, анонсоване ним, покликане дати можливість народу «впливати на життя країни». Виступаючи перед нардепами, президент зазначив, що в суспільства накопилися тисячі питань, на які потрібні відповіді. Він розкритикував тих, хто каже, «що питати думку українців – небезпечно, бо людей задурять, бо в країні немає вільних незалежних ЗМІ». За словами Зеленського, «цинічно чути це від лідерів партій, присутніх у парламенті, які володіють – один трьома, інший – двома телеканалами». Глава дав зрозуміти, що звертатиметься до людей з опитуваннями й надалі. 

– Останнє опитування групи «Рейтинг»: результати агрегованого рейтингу партій свідчать, що на місцевих виборах 25 жовтня найбільше голосів отримають три парламентські партії. При цьому рейтинг партій «Слуга народу», ОПЗЖ і «Європейська солідарність» практично зрівнявся. 

За даними опитування партію «Слуга народу» підтримують 16,7% тих, хто визначився і має намір прийти на вибори, «Опозиційна платформа – За життя» – 13,5%, «Європейська солідарність» – 13,2%.

Крім того, партію «Батьківщина» підтримують 8,6% виборців, «За майбутнє» – 7,4% респондентів, «Наш край» – 4,0%, Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, УДАР Віталія Кличка – 2,7%, ВО «Свобода» – 2,3%,%, партію Шарія – 1,9%.

– «УДАР» витратив 46 мільйонів гривень за два тижні кампанії:київський осередок партії УДАР партії Віталія Кличка подав інформацію про витрати на виборчу кампанію за період від другого до 14 жовтня. Загальна сума витрачених коштів сягає майже 46 мільйонів гривень, повідомляє громадський рух «Чесно».

Судячи з вихідних даних на білбордах  Кличка, зовнішню рекламу оплачено з виборчого рахунку партії. На початку вересня прес-служба мера запевняла, що вони мають 300 рекламних площин, оренда яких оплачується партійним коштом. За половину жовтня за ці послуги оператори зовнішньої реклами отримали від столичного осередку партії майже 6,2 мільйона.

Загалом за ефірний час сплачено понад 33 мільйони гривень. Відповідно до звіту, рекламу замовляли в «Нового каналу», «Інтера», ICTV, СТБ, «1+1» та ТРК «Україна». Реклама в інтернеті коштувала партії мера 4,6 мільйона, друковані матеріали – 1,6 мільйона.

Відзначається, що за розповсюдження листівок агітаторам сплачено лише 35 тисяч гривень. Партія могла залучати волонтерів або ж заплатити готівкою, яка поза виборчим фондом. Роздавачі листівок зізнавалися журналістам, що їм платять 500 гривень на день на руки.

Зовнішньополітичні тенденції:

Україна  ЄС

21 жовтня посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас під час виступу на комісії з питань координації виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС процитував поета Василя Стуса: «Іноді цими днями лунають голоси в Україні та поза її межами, які ставлять під сумнів стратегічну орієнтацію України та її європейський вибір. Нібито Угода про асоціацію зв’язує руки українській економіці. Можу сказати на це лише одне: українському народу видніше. За словами Василя Стуса, немає більше вороття до давнього, минулого, старого», – заявив Маасікас. 

Україна  НАТО

22 жовтня в інтерв’ю «Європейській правді» віце-прем’єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина заявила, що Україна прагне, щоб стратегічна концепція НАТО-2030, яка визначатиме майбутнє Альянсу на наступні 10 років, включала питання членства України. Вона нагадала, що в цьому році розпочався процес формування нової стратегії Альянсу НАТО – 2030, до якого Україну залучили як партнера з розширеними можливостями.

Стефанишина підкреслила, що в рамках цих консультацій Україна буде прагнути включення в концепцію питання її членства в Альянсі. За її словами, мінімальна амбіція – отримати підтвердження через зазначення «політики відкритих дверей», тоді як ідеальним варіантом було б «конкретне розуміння отримання Україною Плану дій щодо членства». Крім того, Україна хоче відображення у стратегії питання досягнення високого рівня взаємосумісності її сил із силами Альянсу та визнання її ключової ролі у забезпеченні безпеки в Чорному морі, додала Стефанишина. 

Висновок:

Останній тиждень до виборів виявився досить цікавим. Так, зрадою тижня безумовно стало рішення суду про заборону книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса», через нібито образу в ній адвоката Стуса та політика Віктора Медведчука. Однією з перемог тижня стала реакція суспільства на заборону книги. Прості патріоти та політики відразу почали купувати книгу.

Також, однією з ключових подій тижня став виступ президента перед депутатами Верховної Ради. Під час свого виступу він казав про деокупацію Донбасу, повернення Криму та альтернативу Будапештському меморандуму. Говорив президент і про боротьбу з коронавірусом та опитування, призначене на 25 жовтня.

Крім того, слід відзначити інтерв’ю віце-прем’єрки з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанишиної, яка заявила, що Україна прагне, щоб стратегічна концепція НАТО-2030, яка визначатиме майбутнє Альянсу на наступні 10 років, включала питання членства України!

Володимир – Мухмаммед МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я