додому ПОЛІТИКА Політичні підсумки тижня: Підозра Анатолію Шарію, РНБО ввела санкції проти Медведчука, а...

Політичні підсумки тижня: Підозра Анатолію Шарію, РНБО ввела санкції проти Медведчука, а Порошенко купив «Прямий»

22

Внутрішньо-політичні тенденції

Підозра Анатолію Шарію: 

16 лютого 2021 року СБУ оголосила підозру блогеру Анатолію Шарію, якого звинувачують у держзраді та розповсюдженні ворожнечі. «На переконання слідчих, він здійснював протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України в інформаційній сфері. Є підстави вважати, що Анатолій Шарій діяв на замовлення іноземних структур», – йдеться в повідомленні. Анатолій Шарій останні майже 10 років живе у різних країнах ЄС.

Підозру оголосили за двома статтям – про державну зраду та про порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.

«Щодо останньої статті, йдеться про розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності тощо», – уточнюють в СБУ. «Факти підривної діяльності проти України» слідчі виявили в інтерв’ю та виступах Шарія.

СБУ називає Шарія «пропагандистом» та зазначає, що він з 2012 року, ймовірно, допомагав Росії у «проведенні спеціальних інформаційних операцій». «Пропагандист займався дискредитацією державної політики України, умисно та цілеспрямовано поширював маніпулятивну, викривлену інформацію щодо урядових ініціатив та подій на Сході країни», – йдеться в повідомленні. Спецслужба згадує його відповідні виступи у російських ЗМІ – на телеканалах основної державної компанії РФ ВДТРК («Россия 24», «Россия 1») та на телеканалі Міністерства оборони РФ «Звезда».

Відзначимо, що на президентських виборах 2019 року пан Шарій критикував Петра Порошенка та симпатизував Володимиру Зеленському.

Міністр Ткаченко назвав Дубінського «талановитою людиною»: 

Того ж дня міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що не вважає свого колишнього колегу з фракції «СН» Олександра Дубінського елементом «російської мережевої дезінформації».

Олександр Дубінський

В інтерв’ю BBC міністр Ткаченко зазначив, що ситуація щодо Олександра Дубінського викликає у нього «складні почуття», а самого депутата він вважає талановитою людиною.

«Як би ми до нього не ставилися, але талант у нього є. Але з іншого боку, історія з розмовами з приводу американських виборів і так далі, на мій погляд, була досить спірною. Чи є виправданими санкції через це? Мені важко щось сказати», ㅡ зазначив міністр. Окрім того, на думку Ткаченка, Олександр Дубінський не є так званим «елементом російської мережі дезінформації». Про це, обґрунтовуючи введення санкцій проти Дубінського, заявило Міністерство фінансів США.

«Знаючи Олександра і його погляди… Не думаю», ㅡ прокоментував Ткаченко. Нагадаємо, перед тим, як Олександр Дубінський та Олександр Ткаченко стали колегами по фракції, обидва працювали на телеканалі «1+1». Ткаченко до призначення на посаду міністра був керівником каналу, а Дубінський працював ведучим програми «Гроші» та вів авторський проєкт «Дубінізми».

Нагадаємо, Офіс генерального прокурора тиждень тому відкрив кримінальне провадження щодо народного депутата «Слуги народу» Олександра Дубінського за двома статтями. Про це повідомляють у громадській організації «Центр протидії корупції» (ЦПК).

«Офіс генпрокурора після звернень ЦПК, нарешті, розпочав проти Дубінського кримінальні провадження за двома статтями: ухилення від сплати податків; легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом», – йдеться на сторінці ЦПК у Facebook.

Ротація голів РДА:

Президент Володимир Зеленський звільнив ряд голів райдержадміністрацій, призначивши декого з них знову на посади. Зокрема, Президент звільнив Олександра Капітоненка з посади голови Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, Богдана Свіщовського – з посади голови Снятинської РДА Івано-Франківської області, Вікторію Ємець – з посади голови Миргородської РДА Полтавської області, Віталія Бурбику – з посади голови Сумської РДА Сумської області. Як зазначається у документах, усіх їх звільнено “згідно з поданою заявою”.

Крім того, Президент звільнив Наталію Букрєєву з посади голови Мангушської РДА Донецької області та водночас призначив її головою Маріупольської райдержадміністрації. Також у Донецькій області Андрія Бондаренка звільнено з посади голови Покровської районної державної адміністрації та знову призначено на цю посаду.

Так само Сергія Приходька звільнено з посади голови Роздільнянської райдержадміністрації Одеської області і знову призначено на цю посаду. Глава держави також звільнив Анатолія Рижого з посади голови Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області і призначив його головою Вараської РДА.

РНБО ввела санкції проти Медведчука:

Рішенням Ради національної безпеки й оборони передбачено по 5 заборон через санкції за фінансування тероризму проти нардепа ОПЗЖ Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко. 

Санкції щодо Марченко та Медведчука на три роки передбачають:

  • Блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
  • Обмеження торгівельних операцій;
  • Зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
  • Анулювання або зупинка ліцензій та інших дозволів, одержання яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;
  • Повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа Тараса Козака та телеканалів з орбіти кума Путіна Віктора Медведчука – «112 Україна», NewsOne, ZIK. Внаслідок цього телеканалам доведеться припинити роботу. 

  • Для «слуг народу» найняли американських лобістів: 

17 лютого журналісти програми «Схеми» повідомили про те, що лобісти американської компанії «Finsbury Glover Hering» у 2021 році надаватимуть консультації та підтримку партії «Слуга народу» за 50 тисяч доларів на місяць.

«Finsbury Glover Hering» має «забезпечити урядові відносини» та надавати «стратегічне консультування і підтримку громадській організації та політичній партії «Слуга народу» для сприяння діалогу, обміну та іншим взаємодіям між членами українського парламенту та їхніми колегами та іншими посадовцями в США та міжнародними організаціями».

У договорі вказано, що це також «може включати лобіювання, просування, підготовку та розповсюдження інформаційних матеріалів». Громадська організація бере на себе всі позапланові витрати, пов’язані з транспортом, харчуванням, проживанням, організацією конференц-зв’язку тощо. Вартість послуг лобістів, згідно з контрактом, становить 50 тисяч доларів на місяць, а сама угода діятиме до кінця року – і в разі її повного виконання сумарно складатиме 550 тисяч доларів (понад 15 мільйонів гривень). Контракт діятиме до 31 грудня 2021 року і може бути продовжений за згодою сторін. 

Вітренко закликав звільнити Коболєва: 

Також, виконуючий обов’язки міністра енергетики Юрій Вітренко звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із пропозицією звільнити голову правління НАК «Нафтогаз» Андрія Коболєва та розірвати контракт з усіма членами Наглядової ради компанії. 

В.о. міністра наводить ряд причини, які на його думку, є підставами для звільнення Коболєва та Наглядової ради. Зокрема, начебто «Нафтогаз» не виконав показник видобутку газу у 2020 році, який був затверджений Концепцією розвитку газовидобувної галузі України та передбачав нарощення до кінця 2020 року видобутку вітчизняного природного газу до 27,6 млрд м3. 

Проте у червні 2019 року Наглядова рада компанії затвердила бізнес-план Дивізіону «Інтегрований газовий бізнес» на 2019-2023 роки, яким встановила прогноз видобутку природного газу для «Укргазвидобування» в обсязі 15,0 млрд м3 у 2019 році та 14,9 млрд м3 у 2020 році.

Саме це, стверджує Вітренко, і суперечить очікуваним результатом діяльності компанії у 2017-2020 роках відповідно до Концепції. В.о. міністра також стверджує, що компанія планує скорочувати показники видобутку газу наступні 5 років. Начебто прогнозовані обсяги видобутку природного газу в 2025 році становитимуть від 9,9 млрд м3 до 12,5 млрд м3 за різними сценаріями.

Окрім того, йдеться про порушення, які Держаудитслужба виявила у діяльності «Нафтогазу» у 2018-2019 роках. Останні призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 75,5 млрд. Також Офіс платників податків виявив порушення в «Укртрансгазі», які призвели до заниження сплачених АТ «НАК «Нафтогаз України» дивідендів на суму 35,2 млрд гривень.

 «Враховуючи наведені вище факти, а також беручи до уваги інформацію, наведену у додатках до цього листа, Міненерго пропонує невідкладно розглянути питання зміни керівництва АТ «НАК «Нафтогаз України», припинення контрактів з членами Наглядової ради та проведення конкурсів на заміщення відповідних посад», – йдеться в листі.

  • Порошенко купив «Прямий»: 

18 лютого стало відомо, що лідер «ЄС» Петро Порошенко заявив, що 18  лютого 2021 року купив телеканал «Прямий», який офіційно належав колишньому главі КМДА Володимиру Макеєнку.

Петро Порошенко

Про це розповів Порошенко в ефірі «Прямого». «Я маю можливість вам повідомити. Вранці мені подзвонив Макеєнко. Сказав, що нам треба докладати спільних зусиль щодо захисту телеканалу (“Прямий” – ред.). Сказав, що єдина його вина в тому, що він декілька років докладав зусиль для того, щоб підтримувати, забезпечувати, фінансувати та захищати канал. Але зараз він потребує допомоги.

Дві години тому ми підписали угоду, я заплатив гроші, великі гроші, які могли б піти на благодійність, на інші проєкти, в тому числі – це мільйони й мільйони, для того, щоб покрити борги каналу. Дві години тому в реєстрі державному кінцевий бенефіціарний власник телеканалу «Прямий» змінився. Уже дві години ним є «Прайм Ессетс Кепитал», структура, яка на 100% належить Петру Порошенку», – заявив п’ятий президент України.

Зовнішньополітичні тенденції:

  • Україна – Росія

17 лютого російський президент В. Путін заявив про притіснення свободи слова, коментуючи закриття каналів його соратника та кума Тараса Козака в Україні – «112 Україна», NewsOne та ZIK. Слова глави Кремля цитує пропагандистське агентство «ТАСС».

«В Україні взяли й три провідні телеканали прихлопнули, і все. Одним розчерком пера. І всі мовчать! А деякі навіть похвально хлопають по плечу», – обурився Путін. Глава Кремля вважає, що метою санкцій проти медіахолдингу Козака є «досягнення своїх власних геополітичних цілей». Пізніше російський президент зауважив, що Росія «повинна мати це на увазі». «Нічого незвичайного тут немає, ми, здається, давно за цим спостерігаємо, бачмо, ну ось останні події яскраво підтверджують справедливість наших поглядів і оцінок», – додав Путін.

  • Україна – Польща

Також, Шмигаль повідомив, що Польща найближчим часом продасть Україні 1 млн 200 тис. вакцин AstraZeneca за собівартістю. Також Шмигаль повідомив, що Міністерство охорони здоров’я завершило формування списків на перший і другий етапи вакцинації, яка буде відбуватись згідно з відповідними хвилями черговості, прописаними у Національному плані.

Коментар:

Цього тижня виповнюється сім років після кривавих розстрілів на Майдані. Також, цього та минулого тижня було відкрито ряд справ та санкцій проти політичних діячів, яких повязують з Росією. Так, минулого тижня було відкрито дві справи проти нардепа Олександра Дубінського, якого повязують з олігархом Ігорем Коломойським, а цього тижня відкрито справи проти блогера Анатолія Шарія.

Крім того було введено санкції проти ряду телеканалів, які повязані з проросійськими політиками, а цього тижня було введено санкції проти одного з нардепів «ОПЗЖ» Віктора Медведчука. З одного боку, це говорить, що нинішня влада мало чим відрізняється від попередньої, але з іншого боку, знаючи попередній досвід подібних справ, швидше за все, ці справи закінчаться нічим. Зеленський намагається показати, що він патріот і з ним усе гаразд, але на його рейтинг це ніяк не вплине.

Якщо казати про зовнішню політику, то тут було мало цікавого. Так, президент Росії Володимир Путін засудив санкції проти каналів його соратника та кума Тараса Козака в Україні – «112 Україна», NewsOne та ZIK, а Польща допомагає Україні боротися проти COVID. 

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я