додому Культура Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

117

Олександр НИКИФОРЧАК

Якщо не лізти в хащі квантової фізики та інших подібних наук, то всі скажуть: 1+1=2, а 1:2=0,5. Все ніби вірно. Але…

Продовжимо наше знайомство з номіналами давньоримських монет.

Якщо слідувати логіці цієї арифметики для початкових класів, ми матимемо:

1 ас + ще 1 ас = 2 аси

1 ас : 2 = ½ аса

Ніби то і вірно, але не повністю. Відповіддю для першого прикладу буде… 1 дупондій, а другого… 1 семіс. Тобто арифметика вірна, але і назва нашого допису теж. Отакі от “квантові” номінали. Для охочих ще позайматись подібними обчисленнями продублюю табличку номіналів давньоримських монет:

ауреус = 25 денаріїв
денарій = 4 сестерції
сестерцій = 2 дупондії
дупондій = 2 аси

ас = 2 семіси
семіс = 2 квадранти

А ми познайомимось із наступним нашим бронзовим героєм – дупондієм. Його вага, як і діаметр,  приблизно дорівнюють асовим, біля 25 мм та 9-12 грам. І щоб їх розрізняти дупондій, як і сестерцій, карбувався зі сплаву міді та цинку (10-20%), аурехалку, подібний до сучасної латуні, жовтого кольору, на відміну від червоного мідного аса. А головне – імператор на портреті мав променеву корону. Це нововведення імператора Нерона, мабуть, у вільний час від складання віршів, театральних вистав та спалення Риму.

Дупондій Доміціана

На реверсі дупондія Доміціана зображена Фортуна, богиня удачі, норовлива та непостійна, до когось прихильна, до інших не дуже, зла і добра, як і належить їй “за фахом”. Примхлива, як саме життя, калейдоскоп із перемог та поразок… В руках тримає корабельне кермо. Морякам удача, звісно не завадить.

Дупондій Марка Аврелія

А от на реверсі дупондія Марка Аврелія зовсім інша за характером богиня. Мабуть, сам імператор чимось був її втіленням. Турботливий до підданих, передбачливий та дбайливий. Це Провіденція, богиня божественного провидіння, турботи та передбачення. В її волі було навіть зло навернути в майбутньому на добро, захистити.

Семіси за часів республіки, як і аси, були литими. Теж з традиційним дизайном – Ромою та носом корабля.

Семіс давньоримської республіки, бл. II ст. до н.е.

В часи імперії семіси карбувались не так часто як аси. Як і дупондії та сестерції, були жовтими, з аурехалку. Семіс імператора Адріана має цікаве зображення. Сидяча Рома – уособлення міста Рим – тримає на витягнутій руці Вікторію – уособлення перемоги. Промовисто!

Семіс імператора Адріана, 125-128 роки

Нечасте карбування семісів викликало їх нестачу в грошовому обороті. Давні римляни цю проблему вирішували просто – розрубували аси і їх половинки використовували по номінальній вартості: дві половинки аса – два семіси. Знову наша “квантова нумізматика”, половинка як ціле! І що саме так їх використовували – видно з фото – розрубано акуратно і в ті часи. Крім того зустрічаються згадки про це в історичних документах.

Половинки асів в якості семісів

Найдрібніший номінал – квадрант, буквально “четвертина” в перекладі, ¼ аса. Дуже рідко випускався. Але хоч монетка маленька, але дуже інформативна. На одному з квадрантів на фото ми бачимо одночасно і пропаганду і згадку про історичну подію. Рука тримає ваги, всередині яких літери PNR – “Pondus Nummorum Restitutum”, “вага монет відновлена”, і пропаганда, і згадка про грошову реформу Октавіана Августа в 27 році до н.е.

На іншому квадранті зображено модіус – це і назва кошелю для зерна, і міра його ж. Раніше ми торкались вартості сестерція: Долар Давнього Риму, тому логічно буде припустити, що квадрант і є ціною цієї мірки хліба.

Квадранти Клавдія, 40-ві роки н.е.

Отака от історія про номінали бронзових монет Давнього Риму. А щоб ще більш унаочнити та краще уявити співвідношення між номіналами, пропоную “групове” фото героїв нашого циклу. Долар Давнього Риму та Аси Давнього Риму – початок та продовження.

Бронзові монети Давнього Риму

Якщо комусь історія здається нудною та нецікавою наукою, він, мабуть, не туди дивився… Змініть ракурс, пристебніть ремені – на Вас чекають несподіванки!

Фото і колаж – Олександр Никифорчак

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я