додому Культура Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

109

Олександр НИКИФОРЧАК

Якщо не лізти в хащі квантової фізики та інших подібних наук, то всі скажуть: 1+1=2, а 1:2=0,5. Все ніби вірно. Але…

Продовжимо наше знайомство з номіналами давньоримських монет.

Якщо слідувати логіці цієї арифметики для початкових класів, ми матимемо:

-ads-

1 ас + ще 1 ас = 2 аси

1 ас : 2 = ½ аса

Ніби то і вірно, але не повністю. Відповіддю для першого прикладу буде… 1 дупондій, а другого… 1 семіс. Тобто арифметика вірна, але і назва нашого допису теж. Отакі от “квантові” номінали. Для охочих ще позайматись подібними обчисленнями продублюю табличку номіналів давньоримських монет:

ауреус = 25 денаріїв
денарій = 4 сестерції
сестерцій = 2 дупондії
дупондій = 2 аси

ас = 2 семіси
семіс = 2 квадранти

А ми познайомимось із наступним нашим бронзовим героєм – дупондієм. Його вага, як і діаметр,  приблизно дорівнюють асовим, біля 25 мм та 9-12 грам. І щоб їх розрізняти дупондій, як і сестерцій, карбувався зі сплаву міді та цинку (10-20%), аурехалку, подібний до сучасної латуні, жовтого кольору, на відміну від червоного мідного аса. А головне – імператор на портреті мав променеву корону. Це нововведення імператора Нерона, мабуть, у вільний час від складання віршів, театральних вистав та спалення Риму.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Дупондій Доміціана

На реверсі дупондія Доміціана зображена Фортуна, богиня удачі, норовлива та непостійна, до когось прихильна, до інших не дуже, зла і добра, як і належить їй “за фахом”. Примхлива, як саме життя, калейдоскоп із перемог та поразок… В руках тримає корабельне кермо. Морякам удача, звісно не завадить.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Дупондій Марка Аврелія

А от на реверсі дупондія Марка Аврелія зовсім інша за характером богиня. Мабуть, сам імператор чимось був її втіленням. Турботливий до підданих, передбачливий та дбайливий. Це Провіденція, богиня божественного провидіння, турботи та передбачення. В її волі було навіть зло навернути в майбутньому на добро, захистити.

Семіси за часів республіки, як і аси, були литими. Теж з традиційним дизайном – Ромою та носом корабля.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Семіс давньоримської республіки, бл. II ст. до н.е.

В часи імперії семіси карбувались не так часто як аси. Як і дупондії та сестерції, були жовтими, з аурехалку. Семіс імператора Адріана має цікаве зображення. Сидяча Рома – уособлення міста Рим – тримає на витягнутій руці Вікторію – уособлення перемоги. Промовисто!

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Семіс імператора Адріана, 125-128 роки

Нечасте карбування семісів викликало їх нестачу в грошовому обороті. Давні римляни цю проблему вирішували просто – розрубували аси і їх половинки використовували по номінальній вартості: дві половинки аса – два семіси. Знову наша “квантова нумізматика”, половинка як ціле! І що саме так їх використовували – видно з фото – розрубано акуратно і в ті часи. Крім того зустрічаються згадки про це в історичних документах.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Половинки асів в якості семісів

Найдрібніший номінал – квадрант, буквально “четвертина” в перекладі, ¼ аса. Дуже рідко випускався. Але хоч монетка маленька, але дуже інформативна. На одному з квадрантів на фото ми бачимо одночасно і пропаганду і згадку про історичну подію. Рука тримає ваги, всередині яких літери PNR – “Pondus Nummorum Restitutum”, “вага монет відновлена”, і пропаганда, і згадка про грошову реформу Октавіана Августа в 27 році до н.е.

На іншому квадранті зображено модіус – це і назва кошелю для зерна, і міра його ж. Раніше ми торкались вартості сестерція: Долар Давнього Риму, тому логічно буде припустити, що квадрант і є ціною цієї мірки хліба.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Квадранти Клавдія, 40-ві роки н.е.

Отака от історія про номінали бронзових монет Давнього Риму. А щоб ще більш унаочнити та краще уявити співвідношення між номіналами, пропоную “групове” фото героїв нашого циклу. Долар Давнього Риму та Аси Давнього Риму – початок та продовження.

Один і один буде теж один, а половина буде ціла

Бронзові монети Давнього Риму

Якщо комусь історія здається нудною та нецікавою наукою, він, мабуть, не туди дивився… Змініть ракурс, пристебніть ремені – на Вас чекають несподіванки!

Фото і колаж – Олександр Никифорчак

попередня статтяCome on! Свобода слова: між владою і правдою
наступна статтяАНАЛИТИЧЕСКИЙ ОБЗОР СОБЫТИЙ НЕДЕЛИ: арест активов Ахметова, скандал вокруг пропажи американских гранатометов и отставка главы МИД Польши

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я