додому Економіка Об’єктивка, або Що нам продають за наші податки, №8

Об’єктивка, або Що нам продають за наші податки, №8

136

Київ. 25 березня 2015 року (ПолітКом). Редакція «ПолітКому» отримала аналіз результатів діяльності парламенту та центральних органів виконавчої влади через призму ціни цих структур для Державного бюджету України, тобто для нас із Вами, виконаний ГО «Публічний аудит». Публікуємо його нижче:

Кабінет Міністрів України
Ціна робочого тижня відомства – 4,9 млн грн

Міністерство фінансів України
Ціна робочого тижня відомства – 9,24 млн грн

Національний банк України

Разом —15 млн грн.

  1. Протягом лютого 2015 року Мінфін здійснив випуск ОВДП для збільшення статутного капіталу НАК «Нафтогаз України» на загальну суму 17,2 млрд грн. Середньозважена дохідність —14,5 % річних терміном обігу до 10 років.
  2. Уряд за ініціативою Міністерства фінансів 18.03.15 ухвалив постанову про додаткову капіталізаціюПАТ АБ «Укргазбанк»на 3,2 млрд грн.

Згідно з офіційним повідомленням, «…це частина державної політики, спрямованої на забезпечення довгострокової стабілізації банківської системи країни. Піклуючись про високу якість та надійність інституцій, що належать державі та діють у банківському секторі».

Аналіз:

Відповідно до взятих Україною перед МВФ зобов’язань, загальний обсяг ОВДП для додаткової капіталізації НАК «Нафтогаз України» у 2015 році становитиме 28,3 млрд грн.

Ці ОВДП дозволено викуповувати НБУ. Оскільки при обліковій ставці в 30 % купувати державні цінні папери з дохідністю 14,5% жодна інша фінустанова не буде, це прямий збиток. В ІІ кварталі 2015 року таких ОВДП буде випущено ще на 9 млрд, в ІІІ – ще на 2,2.

Зазначимо, що МВФ надав згоду НБУ здійснити адресні валютні інтервенції для забезпечення критичного імпорту, тобто продаж валюти з резервів на пряму, протягом І півріччя на суму $ 1,686 млрд, із них – $ 1,486 у І кварталі.

Саме на ці потреби й буде витрачено частину першого траншу МВФ, який зараховано в міжнародні резерви, саме на ці кошти випущені ОВДП допемісії НАК «Нафтогаз України».

Таким чином, фактично політика монетизації дефіциту продовжується, наслідки цього спостерігаємо в обмінних пунктах. Втішає лише те, що ці процеси зараз є контрольованими, а головне, що контролюються вони тими, хто ці кошти дає, тобто МВФ.

Стосовно допкапіталізації державної установи, то розумнішим вбачається включно «з метою піклування про високу надійність інституцій, що діють у банківській сфері» додатково капіталізувати ту установу, яка акумулювала один із найбільших депозитних портфелів населення, наприклад Дельта банк, у якому тільки обов’язкові виплати ФГВФО сягають 16 млрд грн.

Національний банк України

Обсяг заборгованості за наданими НБУ кредитами банкам та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб підвищився в лютому поточного року на 8,87 млрд грн і станом на початок березня становив 129,27 млрд грн.

Міжбанківський курс гривні до долара 11.03.15 (на момент ухвалення МВФ рішення про затвердження нової кредитної програми) — 21,55 грн/1$, станом на 19.03.15 (тобто, через 4 дні після отримання Україною $5 млрд) — 23,4грн/1$

Аналіз:

Обсяг грошової маси в країні зростає. Основним способом, обраним для прямої емісії Державою, обрано виплати Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Єдине, про що не згадують можновладці (швидше, не акцентують на цьому увагу), — ФГВФО за увесь час свого існування зміг накопичити на початок 2014 року — 7 млрд грн. Враховуючи те, що росту депозитного портфелю банків (за рахунок яких Фонд поповнюється), ми в середньостроковій перспективі не спостерігатимемо, про повернення наданих НБУ у вигляді кредитів коштів говорити не доводиться.

Настав час сказати людям правду простими та доступними словами: всі виплати, які зараз здійснюються Фондом, — це не більше, ніж папірці, за «душею» у яких немає ні міжнародних резервів, ні лепти ВВП.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості

Ціна робочого тижня відомства – 35,7 млн грн

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та віце-президент польської компанії Polenergia International S.a r.l Гжегош Станіславський підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз»

Аналіз:

Справді хороший результат тривалої роботи, оскільки цей проект є одним із фінансових інструментів добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

Проектом «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз», є введення в експлуатацію повітряної лінії 750 кВ Хмельницька АЕС – Жешув (Польща), яка дозволить використовувати наявні потужності АЕС без обмежень, за умов профіциту електроенергії забезпечити її експорт до ЄС та інвестувати в добудову енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС.

Міністерство аграрної політики та продовольства України

Ціна робочого тижня — 21 тис. грн

  1. Міністерство аграрної політики та продовольства України домоглося збереження пільгового оподаткування аграріїв. Про це заявив Міністр аграрної політики і продовольства України Олексій Павленко.

«Збережено діючий спецрежим оподаткування ПДВ у сфері сільського та лісового господарства, рибальства. Це залишить аграріям 16 млрд грн щороку. Були дуже серйозні дискусії з МВФ, але на поточний рік ми зберегли цю норму».

Аналіз:

Відповідно до зобов’язань, взятих Урядом України перед МВФ, із 2016 року пільгове оподаткування в аграрній галузі скасовується.

З огляду на це бюджет України на 2016 рік вже матиме додатковий дохід на понад 16 млрд грн. А враховуючи анонсовані Урядом програми покращення розвитку с/г в Україні, збільшення врожайності, підвищення цін, то дохід може становити і понад 20 млрд грн.

  1. Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко ініціював роздержавлення 254 підприємств. Із них 101 підприємство буде приватизоване через розпаювання. Таким чином, понад 10 тисяч членів трудових колективів отримають земельні та майнові паї. Ці активи буде повернуто до конкурентного реального ринку. Він повідомив, що, за результатами перевірки та фінансової діагностики, з 571 ДП виявилися прибутковими лише 20%. Усі інші наразі є тягарем для бюджету.

«Після реорганізації ще 158 підприємств залишиться не більше 10. Далі і їх чекає приватизація», — сказав Міністр.

Аналіз:

Для повернення до конкурентного та реального ринку необхідно, щоб члени трудових колективів мали можливість розпоряджатися отриманими земельними паями, що в тому числі сприятиме збільшенню інвестицій у с/г. Тому мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення необхідно скасувати.

ГО «Публічний аудит» радо вітає ініціативу Уряду позбавитися того, чим Держава не вміє управляти: можливо, приватний інвестор виявиться ефективнішим менеджером. Навантаження на бюджет зменшиться, а в довгостроковій перспективі від ефективної роботи новостворених підприємств навіть почне наповнюватися.

16 березня Мінагрополітики України оголосило конкурс на посади керівників ще 37 державних підприємств. Міністерство продовжує впроваджувати політику оптимізації та удосконалення роботи державних підприємств, у тому числі шляхом оновлення управлінських кадрів.

Аналіз:

Пригадується аналогічна ситуація з конкурсом на заміщення посади голови Укрзалізниці, коли один із учасників, кандидатуру якого було відхилено, використав рішення регіонального суду та заблокував подальше проведення конкурсу – як наслідок, стратегічне ДП вже понад п’ять місяців не має повноправного керівника.

Міністерство охорони здоров’я України
Ціна робочого тижня — 132 тис грн

Верховна рада України
Ціна робочого тижня відомства – 14,3 млн грн

Разом —14,5 млн грн

Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі на початку тижня висловив наміри проводити закупівлі медичних препаратів через систему Організації Об’єднаних Націй. «Ми хочемо, щоб МОЗ отримав можливість закуповувати препарати через ООН, а не інші якісь фірми, держагентства тощо. Це нам дає можливість відійти від корупційних схем, отримати те, що нам потрібно, вчасно, і що найголовніше, отримати найкраще співвідношення ціна-якість». Міністр зазначив, що якби таку систему закупок через систему ООН було використано минулого року, то було б реально зекономити від 30 до 40 % коштів за різними програмами, яких наразі діє 18.

На підтвердження слів міністра, 19.03.15 Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів та медичних виробів шляхом здійснення державних закупівель із залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі»

Аналіз:
ГО «Публічний аудит» позитивно оцінює такі старання Міністра та розраховує, що його ініціативи запрацюють із 2016 року. Якщо підрахунки правильні, це забезпечить економію Державному бюджету близько 10 млрд грн, а головне, зменшить ціну на медикаменти для населення.

Міністерство юстиції України
Ціна робочого тижня відомства – 36,4 млн грн

Заступник Міністра юстиції України Гія Гецадзе зустрівся з представниками Світового банку та Європейського Союзу й обговорив питання щодо запровадження системи електронного декларування майна державних службовців. Із його слів, на разі розробляється ПЗ для їх подання та оприлюднення декларацій – система стане реальним механізмом контролю суспільства над державними службовцями.

Аналіз:

Сумнівна ініціатива. Немає потреби використовувати бюджетні кошти на створення окремих програмних продуктів, їх обслуговування тощо. Достатньо того, щоб на офіційних веб-сторінках органів державної влади, в яких обіймають посади декларанти, розміщувались відскановані копії їх декларацій. Зважаючи на те, що в них вказується перелік майна, яке знаходиться у власності декларанта, станом на сьогодні, створення такої системи — це зайве використання робочого ресурсу та коштів.

Кабінет Міністрів України
Ціна робочого тижня – 4,9 млн грн

Міністерство інфраструктури України
Ціна робочого тижня відомства – 53,2 млн грн

Разом: 60 млн грн

Уряд передбачив у Державному бюджеті близько мільярда гривень на ремонт доріг. «Зима закінчилася – разом зі снігом у нас, як правило, і асфальт сходить. Тому – терміновий ремонт автомобільних доріг», – підкреслив Глава Уряду. «Ми повинні збільшувати процент локалізації: наші працівники, наші машини, наш гравій, наш асфальт – все має бути наше».

Аналіз:

Сума, звісно, вражаюча. Для того щоб не вдаватися в деталі, а також не малювати ілюзії, що за ці гроші ми будемо їздити по дорогах європейського зразка, наведемо статистику самого Автодору.

На початок року за валютним курсом 1$ – 16,1, 1€ – 18,2 кредитний портфель Державного агентства автомобільних доріг України нараховував близько 43 млрд грн (на сьогодні за курсом 23 — це 65 млрд грн).

Пік боргового навантаження припадає на 2015 рік. Загальна сума непогашених залишків за цими кредитами сягає понад 12,5 млрд грн, а за облігаційними зобов’язаннями – 8,4 млрд грн.

А тому при сукупній заборгованості в понад 70 млрд грн, 1 млрд грн виглядає ніби крапля в морі.

Верховна рада України
Ціна робочого тижня відомства – 14,3 млн грн

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо виплати дивідендів акціонерним товариством)

Аналіз:

Передбачено право акціонера звернутися до нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису на документах, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку.

Змінено відсоток акціонерів, за присутності яких загальні збори акціонерного товариства мають кворум. Тепер достатньо більше, ніж 50 % голосуючих акцій.

Звісно, в конкретному випадку, для якого приймалися ці зміни, вони необхідні. Водночас ці ж зміни можуть ускладнити подальше залучення інвесторів до участі в корпоратизованих ДП, яких вже в наступному році в Україні збільшиться, – це будуть підприємства й АПК, і потенційно енергетичного сектору економіки, а також Укрзалізниця. При збереженні 50 % акцій у власності Держави та їх достатності для прийняття рішення, акціонер-інвестор може залишитися фактично безправним.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я