додому Економіка НАФТОГАЗ БАЛАНСУЄ, ЩОБ НЕ ДОПУСТИТИ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОЛАПС ЗИМОЮ

НАФТОГАЗ БАЛАНСУЄ, ЩОБ НЕ ДОПУСТИТИ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОЛАПС ЗИМОЮ

23

Голова правління НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко зробив заяву, згідно якої відтепер практично весь сегмент постачання газу населенню почав працювати у складі Балансуючої групи, створеної Нафтогазом. Нафтогаз забезпечуватиме газозбутові підприємства обсягами газу, які їм реально необхідні для забезпечення сталого та безперебійного газопостачання населення. Умови будуть рівними, а маніпуляції з газом – неможливими.

Як зазначає Юрій Романенко, потужна енергетична криза, яка вразила Європу, обіцяє серйозну турбулентність в найближчі місяці. Наприклад, в Нідерландах через стрибки цін на електрику закривається найбільша на континенті мережу теплиць, що в найближчому майбутньому може позначитися на поставках харчової продукції.

Уряд Франції, щоб уникнути невдоволення населення заборонило нові підвищення регульованих тарифів на газ і оголосило про зниження податків на електроенергію. Європейські уряди напружено намагаються вирішити проблему феноменального стрибка цін на газ. У цій ситуації українська влада не може робити вигляд, що вона в будиночку і все під контролем.

Різке зростання цін на газ поставив під сумнів роботу хімічної промисловості, але найголовніше, що він несе величезні ризики для населення та, відповідно, б’є по владі. Тому сьогодні почалася битва за опалювальний сезон, яка багато в чому визначить з яким рейтингом Зеленський і його партія зустрінуть весну 2022 року.

Власне тому Нафтогаз і ризикнув на цей експеримент. Які переваги балансуючої групи? По-перше, безпека поставок – рівно стільки газу, скільки необхідно для населення. Раніше контракти Нафтогазу з газозбутовими компаніями передбачали фіксовані обсяги поставки – в певні місяці газу могло не вистачати, в інші – виникав надлишок. По-друге, однакові умови для всіх газозбутових підприємств.

Ціна для всіх однакова – 7,42 грн. Чесна конкуренція. Прозора маржа постачальників. Раніше контракти передбачали різну ціну поставки газу Нафтогазом для різних газозбутових компаній. Навіть ті, хто укладали угоди з Нафтогазом в один день, чомусь мали різні ціни.

По-третє, неможливість перепродажу та махінацій з газом для населення. Раніше газзбути не мали жодних перепон для перепродажу «залишків» газу, отриманого за 7,42 грн, по ціні 30 грн і вище. Коли ж газу не вистачало – балансування системи лягало на оператора ГТС. По-четверте, нові контракти діятимуть до травня. Надалі планується перехід на біржову торгівлю. Це потребуватиме централізованого клірингу та ліквідності річних контрактів.

Крім того необхідно забезпечити повну інтеграцію даних та діджиталізацію процесів у трикутнику «платіжка – адресна допомога – платоспроможність споживачів». Як зараз відбувається та “діджалітизація” ми всі знаємо на прикладі афер та махінацій “Сумигаззбут” з поставками газу споживачам.

Загалом, все виглядає доволі реалістично та підьомно для “Нафтогазу”. Як вірно вказує Романенко, варто було розігнати Наглядова рада і відразу почали генерувати якісь рішення. І ринкові принципи не заважають, і рішення знаходяться.

Подивимося, як це спрацює взимку. Тому що ситуація виглядає загрозливо. І найбільше питання, чи вистачить газу власного видобутку, щоб закрити цю схему після того, як приватники кілька місяців перепродували дешевий газ промисловості.

Віталій КУЛИК, проект ЕнергетикаUA

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я