додому Економіка КРИПТОБІРЖА WhiteBIT: ХТО СТОЇТЬ ЗА “ФУНТОМ-ВЛАСНИКІВ”? 

КРИПТОБІРЖА WhiteBIT: ХТО СТОЇТЬ ЗА “ФУНТОМ-ВЛАСНИКІВ”? 

171

До успішного українського стартапу причетні адепти «російського світу» та, можливо, ворожі спецслужби.

Чи можуть компанії, щодо яких є хоч найменша підозра у співпраці з країною-агресором, працювати в Україні? Питання риторичне. Втім, бізнес із російським корінням наполегливо шукає шляхи залишитися на українському ринку. Більше того, під українською вивіскою можуть намагатися діяти ворожі спецслужби. Один із прикладів – криптобіржа WhiteBIT, яка начебто належить українському бізнесменові і навіть співпрацює з українською владою.

Але якщо почати розплутувати клубок непрозорої власності, виявиться, що ниточки від біржі ведуть не лише до проросійських політиків, а й до ГРУ РФ та спонсорів війни проти України, пише у своїй колонці Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства.

Нещодавно на сайті британського видання Cryptointelligence вийшла стаття, в якій викладено цікаві факти про криптобірж WhiteBIT, особою та власником якої вважається харків’янин Володимир Носов.

 Це, напевно, найвідоміша серед українських криптовалютних бірж, яка активно вкладається у власний піар. Причому на найвищому рівні. Наприклад, WhiteBIT мала спільні проекти з українським МЗС, зокрема спрямовані на підтримку українських біженців. А Мінцифри, як зазначає британське видання, за допомогою цієї біржі запровадило безкоштовний «лікнеп» для населення за криптограмотністю.

Але співпраця з органами влади – не єдиний канал піару WhiteBIT. Ця криптобіржа спонсорує спортивні клуби та заходи. Після початку повномасштабного вторгнення окупантів вона стала спонсором турецького футбольного клубу “Трабзонспор”. За логотип на футболках гравців WhiteBIT заплатили 4,5 млн. євро. Такі самі договори були укладені з іспанською «Барселоною», а нещодавно і з українською футбольною збірною .

Щедрі вливання грошей у рекламу покликані, очевидно, позиціонувати цю криптобіржу як прогресивний український стартапа. Але чи українського? І чи не ця діяльність є димовою завісою для зовсім інших справ?

Уважний погляд на структуру власності дозволяє обґрунтовано припустити, що за лаштунками криптовалютної біржі можуть ховатися проросійські політики та навіть російські спецслужби. 

Справжні власники

За інформацією британського видання , справжнім власником ключової та найстарішої з компаній групи WhiteBIT, естонської Whitebit Financial Company (зараз називається R&D Sprint Effective), є не Володимир Носов, а Микита Шенцев, екс-депутат Харківської міськради та Харківської облради, «регіонал» та син ще відомого «регіонала», нардепа Дмитра Шенцева.

Естонський комерційний реєстр підтверджує цей факт – до 2 березня 2023-го Микита Шенцев справді був серед засновників біржі WhiteBIT з року її створення. Достовірно відомо, що його частка в естонській компанії постійно зростала, і ще на 1 березня цього року він контролював 51% компанії. Щоб переглянути цю інформацію, потрібно зареєструватися на сайті естонського реєстру та натиснути кнопку «Історія». Але для зручності ми залишимо скрін: 

Також можна переконатися, що раніше R&D SPRINT EFFECTIVE OÜ називалося Whitebit Financial Company OÜ.

На початку березня цього року і Микита Шенцев, і пов’язана з ним через спільну компанію Марія Репешко, раптово передали свої частини Володимиру Носову, а компанія змінила назву на R&D Sprint Effective (втім, e-mail залишився старий, з логіном whitebit).

Можна припустити, що переоформити частку депутат вирішив після того, як інформація про те, що найбільша в Європі криптобіржа належить саме йому, почала просочуватися в публічну площину.

Микита Шенцев із 2010 року був депутатом Харківської міськради, Харківської облради – спочатку від Партії Регіонів, потім від ОПЗЖ. У 2019 році він подавав заявку на проведення акції «Безсмертний полк». Микита є сином Дмитра Шенцева, екс-нардепа від ОПЗЖ. Обидва вони склали депутатські мандати під час повномасштабного вторгнення – батько у вересні 2022-го, син у лютому 2023-го

Микита та Дмитро Шенцеви 

Дмитра Шенцева можна назвати еталонним проросійським політиком. Він очолював у 2010 році «антифашистський форум» із пропагандистською риторикою, що практично нічим не відрізняється від риторики сучасної Росії. 2013 року він отримав медаль від Путіна за «популяризацію російської мови та культури» в Україні. 16 січня 2014 року він голосував за диктаторські закони, які мали знищити Майдан, транслював наратив про «Одеську трагедію 2 травня 2014 року», а у 2018 році голосував проти закону про український суверенітет на територіях ОРДЛО.

Російське ГРУ та переворот у Чорногорії

Як зазначається у публікації у Cryptointelligence, до структури власності криптобіржі WhiteBIT належить компанія Coddan Nominee. Вона є частиною розгалуженої офшорної мережі та була серед засновників іншої компанії – Sofbiz.

Згідно з розслідуванням журналістів, вона підозрюється у фінансуванні у 2016 році державного перевороту в Чорногорії. Правоохоронці цієї країни з’ясували, що 1,5 млн євро, вкладених у переворот Sofbiz, мали піти на вбивство тодішнього прем’єр-міністра, а згодом – чорногорського президента Міло Джукановича. Цей політик прагнув вступу країни до НАТО.

Розслідування групи Bellingcat та її російського партнера The Insider довело, що до перевороту в Чорногорії причетні офіцери ГРУ російського Генштабу – Едуард Шишмаков та Володимир Моїсеєв.

Вони працювали з проросійськими політиками Чорногорії та залучали до співпраці сербських громадян.

Але навіть коли було доведено, що Coddan стосується спроби держперевороту в Чорногорії, компанія не була ліквідована, а через кілька років з’явилася серед засновників криптобіржі WhiteBIT. Яка тісно пов’язана із проросійськими політиками в Україні. 


Чому це важливо? Механізми криптовалюту зараз активно використовуються росіянами через те, що звичайні методи проведення фінансових транзакцій для них надзвичайно ускладнені міжнародними санкціями.

Естонське фінансове видання “Ділові новини” нещодавно звернуло увагу на один цікавий нюанс діяльності WhiteBIT.

Як йдеться у публікації естонського ЗМІ, цій криптобіржі приписують допомогу у виведенні коштів із російської криптобіржі BTC-e. Засновник останньої, громадянин Росії Олександр Винник , влітку 2022 року був екстрадований до США за підозрою у відмиванні грошей на суму 4 мільярди доларів.

Фінанси біржі тривалий час залишалися без руху, але у березні 2023 р. розпочалися незвичайні маніпуляції. IT-журналісти помітили, що гроші з російської біржі розбиваються на невеликі суми та виводяться з різних сервісів. Зокрема, начебто як український стартап пішло близько 12 мільйонів доларів США.

Зв’язок WhiteBIT з проросійською п’ятою колоною, дивні транзакції, на які вже звертає увагу міжнародна преса, та непрозора структура власності з можливим прямим ставленням до російського ГРУ – здається, це більш ніж достатні аргументи для як мінімум ретельної перевірки з боку правоохоронців воюючої України.

Більше того, користувачі послуг криптобіржі, які не знають, сподіваючись на анонімність своїх транзакцій, самі того не підозрюючи, можливо, здають свої дані безпосередньо російській військовій розвідці.

Щодо росіян, то цілком у дусі їх так званих «спецоперацій» прикритися брендом начебто українського стартапу, інвестувати в його розкрутку, і за цією ширмою ховати гроші та фінансувати свої чорні справи проти всього цивілізованого світу та самої України. 

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я