додому Топ Новини ЯКІ АКТИВІСТСЬКІ ГРУПИ БРАЛИ УЧАТЬ У ШТУРМІ КАПІТОЛІЮ?

ЯКІ АКТИВІСТСЬКІ ГРУПИ БРАЛИ УЧАТЬ У ШТУРМІ КАПІТОЛІЮ?

493

6 січня, під час процедури визнання палатами Конгресу президентом США Дж.Бадена, сотні протестувальниківувірвалися у будівлю Капітолію, змусивши членів Конгресу евакуюватися, поки місцева поліція та Національна гвардія не забезпечили порядок та не очистили приміщення. Під час заворушень загинуло 4 особи, серед них ветеран ВПС США, трампістська активістка Ешлі Беббіт.

Вдруге з 1814 року (з часів війни з Британією) будинок Конгресу було захоплено і вперше це зробили самі американці. І вдруге, після 1954 року (тоді стрілянину організувала група пуерто-ріканських інсургентів) в приміщенні Конгресу стріляли.

Американське видання “Businessinsider” спробувало дати аналіз учасників штурму Капітолію. Так, більшість учасників протестів не мали прив”язки до окремих груп та громадських ініціатив, але були і такі, що відкритодемонстрували свою організовану участь в акціях. 

По фото та відео вдалося виявити серед учасників акції 6 січня наступні угрупування:

ГОРДІ ХЛОПЦІ (Proud Boys)

“Горді хлопці” – це виключно чоловіча,супремасистська організація в США та Канаді. Група виникла навколо ультраправого журналу Taki’s Magazine в 2016 році під керівництвом співзасновника та колишнього коментатора Vice Media, Гевіна Макіннеса. Вони взяли назву від пісні “Гордий своїм хлопчиком” (“Proud of Your Boy”) з мюзиклу Дісней 2011 року “Аладдін”.

Незважаючи на те, що “Горді хлопці” з’явилися як частина альтрайтів, Макіннес відмежувався від цього руху на початку 2017 року, сказавши, що “Горді хлопці” були “альт-лайт”. З початку 2019 року лідером руху є Енріке Тарріо, який називає себе афро-кубинцем.

Група вважає, що чоловіки та західна культура знаходяться під тиском, та переслідуваннями. Членигрупи брали участь у численних акціях проти “антифа”, ультралівих та BLM.

В американській спеціалізованій літературі “Горді хлопці” визначаються як 

“екстремістські консерватори”, “відверті ісламофоби і жіноненависники”, “трансфобні та антиіміграційні”, які визнають насильство як єдину форму політичної боротьби.

У 2019 році двох “гордих хлопців” засудили до чотирьох років позбавлення волі за спробу бандитського нападу у Нью-Йорку 2018 року, коли вони напали на осіб, які, за словами прокуратури, були членами “антифа”. Акаунти організації “Горді хлопці” були заблочені у Facebook, Instagram, Twitter і YouTube. 

Саме “горді хлопці” вважаються організованою вуличною силою трампістів. Власне тому вони виступили одними з перших з ініціативою проведення “Маршу мільонів MAGA” під Капітолієм, як початок “революції” проти “фальсифікації результатів виборів на користь Байдена і комуністів”.

АКТИВ “КЕКІСТАНУ” (“Kekistan”)

Власне, це скоріше певна політизована субкультура. Назва Кекістан є з’єднанням слова «кек» (воно виникло як альтернатива вигуку «лол» і, ймовірно, було винайдено в середовищі гравців World of Warcraft) і суфікса -стан, який в перській мові означає «місце для …». Згідно зі статтею Яна Мілза Ченга на сайті Heat Street, кекістанці позиціонують себе як «shitposters», тобто творці іронічного, тролльського контенту.

Ченг зазначає, що хоча, безсумнівно, деякі тролі використовують цей термін, інтернет-рух кекістанцівперш за все являє собою “політично некоректну реакцію на утиски свободи висловлювань”.

Як зазначає Memepedia, термін “Кекістан” вигадали нафорумі 4chan ще в 2015 році. У січні 2017 року ютубер Карл Бенджамін, відомий під псевдонімом Sargon of Akkad усвідомив, що «shitposters» технічно відповідають вимогам до етнічної групи для перепису населення Великобританії. Він зв’язався з Національною статистичною службою Великобританії і зажадав включення кекістанцев в перепис. Після виходу відео на цю тему мем почав своє стрімке поширення з хештегом #FreeKekistan («вільний Кекістан»).

В кінці 2016 і в 2017 роках сатирична субкультураотримала політичне трактування в США як знак альтернативних правих активістів, які протестують проти нав”язливої політичної коректності. Кекістанцінавіть вигадали собі прапор: він стилізований під німецький стяг часів ДСВ, із заміною червоного кольору на зелений, залізного хреста – на логотип 4chan, а свастику – на стилізоване «KEK».

У середовищі користувачів 4chan сформувалася пародійна релігія (культ Кека), заснована на поклонінні Жабці Пепе. Алюзія на співзвучність жаргонного позначення сміху і імені древньоєгипетського божества темряви Кек.

Під час президентської кампанії Трампа в 2016 році Кек, як і мем Жабеня Пепе, став асоціюватися з політикою альтер-райтів. Ця субкультура виявилася живучою і сьогодні, сформувавши значну колону учасників акції 6 січня.

ТРИ ВІДСОТКИ (The Three Percenters)

“Три відсотки” (3% ERS чи III% ERS) отримали свою назву на основі твердження, що лише 3% американців воювали з англійцями у війні за незалежність (нічого не нагадує?). 

Ця група існує в так званому “міліцейському русі” США і традиційно розглядається ФБР як “антиурядова група”. Однак багато її членів є прихильниками президента Трампа.

3% ERS захищає права володіння зброєю та виступає проти втручання федерального центру в місцеві справи, вони також заявляють, що шерифи графств є «вищим законом країни». Як і інші рухи американських ополченців, «Три відсотки» вірять у здатність цивільних добровольців зі звичайною зброєю успішно протистояти ЗС Сполучених Штатів. 

Група виникла з обранням президентом США Барака Обами, якого вони вважають “прихованим комуністом”. Серед учасників 3% ERS багато колишніх та діючих військовослужбовців, поліцейських, а також активістів таких ініціатив як “Хранителі присяги” (один з їх лідерів Майкл «Майк» Брайан Вандербое з Алабами був співзасновником руху 3% ERS). 

Кілька активістів 3% ERS були пов”язані зі спробами терактів в Оклахомі (2017), в Блумінгтоні (штат Міннесота) (2018), їх силами було зірвано засідання сенату в Орегоні (2019), а в 2020 активісти 3% ERSбули рушійною силою проти карантинних обмежень в штаті Кентукі.

Ця група традиційно мала досить тісні контакти з оточенням Трампа. В в 2017 році вони забезпечували безпеку Patriot Prayer «Митинг за Трампа та свободу». Також вони проявляли активність в подіях в Шарлоттсвіллі (штат Вірджинія) в серпні 2017 року, де альтеррайти та американські неонаці вперше публічно показали зуби. Але після того, як шарлоттсвільські події набули відверто расистських ознак, 3% ERSзробили заяву про своїій нейтралітет та “відмову від расизму”.

На акції біля Капітолію деякі активісти 3% ERS були зі зброєю в руках.

Прихильники QAnon

Серед натовпу, який штурмував Капітолій в середу, виділився один діяч: “Шаман Q” Джейк Анджелі. Анжелі, відомий тим, що носив рогатий шолом і був помітною фігурою в русі теорії змови QАnon. Він з”явився в активістському альтеррайтівському середовищі в Арізоні в минулому році.

QАnon – це поширена в США конспірологічна теорія, згідно з якою “президент США Дональд Трамп збирається викрити гігантську міжнародну схему сексуальної експлуатації маленьких дітей, в яку нібито залучені, лідери Демократичної партії США (зокрема Хіларі Клінтон), що поклоняються Сатані, а також багато інших американських знаменитостей”.

На перший погляд це виглядає як повна нісенітниця. Проте, QАnon набув значного поширення серед персічних виборців Трампа. З 2017 по 2019 рік QАnon охоплював десятки тисяч активістів по всіх США. Навіть коли сам Q припинив активність в 2019 році, рух продовжив своє існування. 

Акаунт Q з”явився 28 жовтня 2017 року на політичному форумі 4chan в гілці під назвою «Затишшя перед бурею» (Calm Before the Storm). Він написав пост в якому говорилося, про початок спецоперації Трампа проти Хіларі Клінтон та керівництва Демпартії. Q дав зрозуміти, що має стосунок до найближчого оточення Трампа. Сам президент робив заяви, які учасники QАnon трактували як натяки-підтвердження.

Креативність QАnon справді вражає; це як щось середнє між розгалуженою роботою постмодерністської фантастики, що виходить із краудсорсингу, та захоплюючою рольовою грою.

Учасники QАnon вишукують натяки та меми-позначки в заявах самого Трампа, його радників (яких підозрювали в роботі на QАnon), в анонімних постах Q-гуру. Кожен пост Q розбирався на вказівки та підсказки. Народився цілий альтернативний реальності світ, де панує змова істеблішменту, фейкньюз, промивання мізків, “штучний ковід, нестрашний для віруючих”,зомбуюче 5GІ І всьому цьому протистоїть “хороший хлопець” POTUS [абревіатура President of the United States] Трамп та його таємна команда. 

У той же час, багато експертів важають, що QАnon справді був сгенерований в штабі Трампа, для відволікання уваги американців від серії скандалів, в які, на той час, потрапив Білий дім (втручання Росії у вибори Трампа, український кейс тощо). 

Значні зусилля для поширення QАnon зробив теоретик змови Алекс Джонс, який має тісні стосунки з довіреною особою Трампа Роджером Стоуном. Не в останню чергу на користь популярності QАnon зробили неоднозначні твіти старшого віце-президента групи з боротьби із абортами «Операція порятунку»консерваторки Шеріл Салленджер та селебрітіс Шона Ханніті, які користувалися хештегом #QAnon.

Прихильники QAnon знаходять один одного за певним хештегом та одягом із буквою Q або абревіатурою WWG1WGA («Where we go one, we go all» – «Де один, там ми всі»). У QAnon з’явилися шанувальники серед знаменитостей — наприклад, актриса Розанна Барр і творець гри Minecraft шведський програміст Маркус Перссон.

Проте, QАnon – це не лише диванні “свідки змови”. Міфологія QАnon, меми цієї субкультури є частиною загального наративу альтеррайтів. Й інколи вони встають з дивану і беруть в руки зброю.

15 червня 2018 року 30-річний Метью Філіп Райт, озброєний напівавтоматичною гвинтівкою, на броньованому автомобілі заблокував рух на меморіальному мосту Майка О’Каллагана – Пета Тіллмана на кордоні штатів Невада і Арізона, вимагаючи «оприлюднити доповідь генерального інспектора», маючи на увазі доповідь генерального інспектора Міністерства юстиції США Майкла Хоровица за підсумками розслідування дій ФБР у справі Хілларі Клінтон. Він був заарештований і звинувачений в тероризмі.

Під час штурму Капітолію QАnon не лише супроводжував кампанію в соцмережах, але і мав власний активістський моб чисельністю до кілька сотень людей.

“ЗУПИНИТИ КРАДІЖКУ” (‘Stop the Steal’)

QАnon, який стверджує, що Трамп бореться з “глибинною державою”, з педофілами та торгівцями людьми, зіграв величезну роль в організації загальнонаціональних акцій протесту “Зупини крадіжку” наприкінці 2020 року, коли Джо Байден виграв вибори.

Рух “Зупини крадіжку” розпочався в день виборів, коли прихильники Трампа протестували проти того, щоб представники штатів зупинили підрахунок бюлетенів, намагаючись зберегти лідерство Трампа на початку змагань. З тих пір рух перетворився на теорію змови, яка стверджує, що масштабні фальсифікації виборів вплинули на вибори 2020 року на користь обраного президента Джо Байдена.

У листопаді та грудні організовані групи “Зупини крадіжку” проводили мітинги у Вашингтоні, округ Колумбія, Мічигані, Лас-Вегасі, Атланті та Огайо.

В основному це щирі симпатики Трампа. Серед них є представники різних етнічних та політичних груп. Їх лише умовно можна віднести до альтеррайтів, скоріше мова йде про початки суто трампістського політичного руху поза Республіканською партією.

ПЕТЛІ ТА “ДЕНЬ МОТУЗКИ” (‘Day of the rope’)

У середу біля Капітолію з’явилося кілька петель-шибениць. На одній був манекен, іншу виготовили ізобладнання камер Associated Press (символічно).

Користувачі Twitter та члени активістських чат-кімнат багато разів згадували “День мотузки” –супремасистську концепцію, взяту з “Щоденників Тернера” Уільяма Пірса (колишнього лідера неонацистського “Національного альянсу”). Концепція стосується дня, коли білі супремасісти лінчують маси “зрадників раси”, включаючи журналістів та політиків.

Це скоріше флешмоб неорганізованих симпатиків альтеррайтів чи традиційних расистських ультраправих ініціатив.

ЧОРНОЄВРЕЙСЬКІ ІЗРАЇЛЬТЯНИ (Black Hebrew Israelites)

“Чорноєврейські ізраїльтяни” (Black Hebrew Israelites) – це рух людей, які вірять, що чорні нащадки рабів є справжніми євреями або вибраним Богом народом.Цей рух виник ще в ХІХ столітті. Проте сьогодні в ньому сформувалося радикальне середовище, яке представлене 144 групами (серед них, Ізраїльськоюшколою універсальних практичних знань,організаціями та церквами “Нація Яхве” та Ізраїльська Церква Божа в Ісусі Христі, сайт “12 племен Ізраїлю” тощо). 

Доречі, радикальні “чорноєврейські ізраїльтяни”вважають що євреї є “диявольськими самозванцями і … відкрито засуджують білих як персоніфіковане зло, що заслуговує лише на смерть або рабство”.

10 грудня 2019 року двоє людей, які “виявили інтерес до руху чорноєврейських ізраїльтян”, були вбиті в перестрілці з поліцією під час вчененого ними нападу на єврейські установи. 28 грудня 2019 року чоловік з мачете напав на кількох ортодоксальних євреїв під час святкування Хануки в будинку в Монсі, штат Нью-Йорк.Він належав до радикального крила “чорноєврейських ізраїльтян”.

В 2018 та 2020 роках радикальні групи (не антибілі расисти) підтримали Трампа. Варто вказати, що в цьому середовищі отримав свою популярність особливий підвид конспірологічних теорій, пов”язаних з QАnon. Їх прихільники вірять, що Трамп насправді “бореться з єврейською світовою змовою проти чорноєврейських ізраїлітян”. 

НАЦІОНАЛЬНИЙ АНАРХІСТСЬКИЙ РУХ (N-AM)

На відміну від традиційного анархізму, який є антирасистським, Національний анархістський рух є ультраправою антисемітською групою, яка виступає за расовий сепаратизм. На веб-сайті організації зазначається, що “елітна група євреїв та їх союзників ефективно маніпулювала світовими подіями задля власних інтересів” і називає цю групу “вампіричними паразитами“.

Як політична течія націонал-анархізм був започаткований на початку 1990-х Троєм Саусгейтом, неонацистом з Великобританії. Першою американською національно-анархістською організацією в 2007 році стала BANA. Сам Саусгейт був лідером Національного анархістського руху.

Як зазначає Дмитро Мрачник, націонал-анархізмбазується на ідеології білих націоналістів. Він виходить корнями до доктрини європейських «нових правих» про необхідність етнічного та расового сепаратизму ізахисту так званого «біокультурного різноманіття».Національні анархісти також повторюють класичні антисемітські теорії змов. 

Однак вони відкидають класичний фашизм через його фіксацію на централізованій диктатурі та співпраці з бізнесом.Замість цього націонал-анархісти закликають до роздроблення США на самоврядні (суверенні) племенні співтовариства таким чином, щоб різні культури, вірування та способи життя могли автономно співіснувати.

На сьогодні провідним ідеологом націонал-анархістів є Кіт Престон (хоча він себе називає “націонал-плюралістом”), який одночасно є і визнаним авторитетом в середовищі альтеррайтів.

Престон і його видання закликають до революційного альянсу з усіма, хто хоче знищити американський імперіалізм і федеральне управління. Тому він підтримує неоконфедератів з «Ліги Півдня», християнських фундаменталістів «Вихід», лібертаріанського «Проекту вільної держави», захисників незалежності Гаваїв, а також ліваків з “Другої республіки Вермонт”, шо виступають за незалежність штату.

Ця ж логіка присутня і в підтримці націонал-анархістами трампістів. По-перше, Трамп кинув виклик Вашингтону та Системі (те що він був президентом США до уваги не береться); а по-друге, політика Трампа, спрямована проти імігрантів, проти диктату федерального центру цілком вписується в порядок денний Престона.

КІЛЬКА СЛІВ ПО ТОМУ

Вище наведені основні організовані учасники захоплення Капітолію 6 січня. Звичайно не всі вони увійдуть у майбутній рух Трампа. Не мають вони і прямого стосунску до Республіканськоїх партії і, навіть, штабу самого Трампа. Це каламутний коктейль, в якому сам POTUS спробує сформувати активістську мережу.

На сьогодні правий край американського спектру виглядає саме так. Рух “чаювальників” та інші крайні консерватори давно не мають впливу на “реднеків”. А саме вони і грають сьогодні рушійну силу прихідльників Трампа. Оскільки вакуум ідей зайняли такі субкультури як альтеррайти та QAnon, то Трампу потрібно буде чітко зафіксувати свою ідентичність саме в їх наративі. 

Буде цікаво, не перемикайтеся!

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я