додому ПОЛІТИКА Яка відповідальність настає за порушення умов карантину і що ж таке “громадське...

Яка відповідальність настає за порушення умов карантину і що ж таке “громадське місце”?

299

з 6 квітня 2020 р. ЗАБОРОНЕНО перебування в громадських місцях БЕЗ вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно;

Також з 6 квітня заборонено дітям до 14 років перебувати у громадських місцях без супроводу батьків чи повнолітніх родичів. 

От тепер всі питають, що таке “громадське місце”. Вирішила про це написати, бо бачу, що більшість ЗМІ і коментаторів ширять помилки.

В нашому законодавстві визначення громадського місця зустрічається тричі. В 1) Інструкції про єдиний облік злочинів 2) Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України 3)Законі Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення
та ще про “громадське місце” написано в Кодексі про адміністративні порушення (зі ст. 178 випливає визначення громадського місця).

Отже, в інструкції для правоохоронних органів написано так:

“Громадські місця” – це місця, що використовуються громадянами для спільної роботи, відпочинку, пересування, проведення масових заходів та інших потреб (вулиці, площі, вокзали, аеропорти, магазини, кафе, бари, ресторани, музеї, клуби, пляжі в період їх роботи, а також транспортні засоби громадського користування під час перебування в них громадян, ділянки лісу, поля під час проведення на їх території організованих масових зібрань).

НЕ ВВАЖАЮТЬСЯ громадським місцем: 
власні домоволодіння, квартири, жилі кімнати будівель та приміщень готелів, гуртожитків, санаторіїв, пансіонатів, профілакторіїв, будинків відпочинку, кемпінгів.
Також згідно цієї Інструкції НЕ ВВАЖАЄТЬСЯ громадським місцем – місця загального користування за місцем проживання, на сходах, площадках сходів, горищах, у підвалах, ліфтах житлових будинків, крім випадків, коли особи, які знаходяться у вказаних місцях, своїми неправомірними діями порушують інтереси сторонніх осіб. 

Але часто посилаються на значно вужче визначення “Громадського місця”, яке є в законі “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”. Але ж в цього Закону є конкретна сфера регулювання – зменшення впливу диму цигарок на здоров”я людей. Саме тому “громадське місце” там визначено з огляду на специфіку тютюнопаління і не завжди коректне для інших ситуацій, наприклад якщо це розпивання спиртних напоїв у громадських місцях.
Визначено там так:
громадське місце – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони; 

Якщо ми звернемось до Кодексу про адміністративні правопорушення, то зі ст. 178 випливає визначення громадського місця, яке значно ширше за те, на яке всі посилаються. Читайте уважно.
Стаття 178. Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява в громадських місцях у п’яному вигляді

Розпивання спиртних напоїв на вулицях, на стадіонах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших громадських місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж спиртних напоїв на розлив дозволений …..
Очевидно ж, що громадські місця це геть не той вузький перелік, який міститься у законі про заборону тютюнопаління в громадських місцях.

Тепер щодо відповідальності, яка може настати за порушення правил карантину. В тому числі тих правил, які встановлює місцева влада, а не лише Кабмін.

Аміністративна відповідальність настає за ст 44-3 КПАП “Порушення правил щодо карантину людей” – штраф від 17000 до 34 000 грн

Кримінальна відповідальність ст. 325 “Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням” карається штрафом 17 000 до 51 000 грн. або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Але для кримінальної відповідальності потрібно не просто порушити норми карантину а спричинити своїми діями поширення захворювання або спровокувати таку ймовірність. Для простих людей (не чиновників) це такі випадки коли ви самі хворі і не виконуєте санітарні правила або проживаєте разом з хворою людиною і не дотримуєтесь правил поза межами вашої домівки.

ДЖЕРЕЛО: Anna Maliar, Facebook

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я