додому ПОЛІТИКА ISW. Оцінка російської наступальної кампанії. 20 травня  

ISW. Оцінка російської наступальної кампанії. 20 травня  

172

Колектив аналітиків: Кароліна Гірд, Фредерік В. Каґан та Джордж Беррос 

20 травня о 17:30 за східним часом [21.05 00:30 у Києві]

Російські війська зосереджені на зміцненні оборонних позицій на Харківщині та уздовж південної осі в рамках підготовки до контрнаступу українських військ, одночасно більшість активних наступальних дій обмежуються дугою Ізюм-Донецьк і особливо районом Попасна-Сєвєродонецьк. Український Генштаб повідомив, що російські війська створюють вторинні оборонні лінії на південній осі, що вказує на те, що російське угруповання в цьому районі, можливо, готується до великого контрнаступу України та затяжного конфлікту [i].

Росіяни постійно утримують оборонні позиції на північ від міста Харкова.  Після успіху українського контрнаступу від 5 травня вони проводили лише обмежені превентивні удари, щоб дати своїм силам час для завершення впорядкованої передислокації назад до Росії чи щоби дочекатись підкріплення для оборонних дій у Харківській області. Значні російські наступальні дії бачимо в районі Сєвєродонецька. Російські війська досягли незначних успіхів на півночі, заході та півдні міста й особливо навколо Попасної, щоб спробувати взяти під контроль Сєвєродонецьк.

Ключові моменти

Російські війська, як видається, досягли незначних успіхів на північ, захід і південь від Попасної, щоб продовжити наступ на Сєвєродонецьк з півдня.

Російські джерела, цілком можливо, завищують кількість українських захисників, які були евакуйовані з «Азовсталі», щоб або збільшити кількість російських військовополонених, яких можна обміняти на українських солдатів, або щоб уникнути неприємного зізнання про те, що вони застрягли в багатомісячній облозі проти лише «сотень» українських воїнів.

Повідомляється, що російські війська відновили певні позиції, зайняті українцями під час контрнаступу на північ від Харкова.

Російські війська, ймовірно, готуються до великого контрнаступу України та тривалого конфлікту на південній осі.

[Зображення 1]

[коментар до Зображення 1]

 • Оцінка контрольованих територій України та основних осей російських маневрів, станом на 20/05/2022, 22:00 за Київським часом.
 • Місто Харків – опорний напрямок №2.
 • Пов’язане основне зусилля – взяття у котел [українських] військ між Ізюмом, Донецькою та Луганською областями.
 • Основні зусилля – схід України.
 • Місто Маріуполь – опорний напрямок №1.
 • Південна вісь – опорний напрямок №3.

Ми не повідомляємо детально про російські військові злочини, оскільки ця тема добре висвітлюється в західних ЗМІ і не впливає безпосередньо на військові операції, які ми оцінюємо та розвиток яких прогнозуємо. Ми продовжуватимемо оцінювати та повідомляти про наслідки цієї злочинної діяльності для українських військових і населення та, зокрема, її вплив на бойові дії в Україні. Ми рішуче засуджуємо порушення Росією законів ведення війни, Женевських конвенцій та злочини проти людяності, хоча ми не описуємо їх у цих звітах.

ISW оновив свою оцінку чотирьох основних напрямків, на яких зосереджені російські війська на даний момент. Ми припинили висвітлення допоміжного/опорного напрямку 4 «Суми та північно-східна Україна», оскільки тут відсутня активна діяльність.: 

 • основний фокус зусиль — Східна Україна (складається з одного підпорядкованого напрямку та трьох допоміжних/опорних);
 • підпорядкований напрямок – оточення українських військ у котлі між Ізюмом,  Донецькою та Луганською областями
 • допоміжний/опорний напрямок 1 — Маріуполь;
 • допоміжний/опорний напрямок  2 — Харків;
 • допоміжний/опорний напрямок 3 — південна вісь.

Основний фокус зусиль — Східна Україна

Підпорядкований основному [фокусному] напрямок — Південь від Харкова, Донецька та Луганська області (російська мета: оточити українські сили на сході України та захопити всю Донецьку та Луганську області, територію, права на яку заявляють ставленики Росії на Донбасі)

Російські війська провели декілька невизначених наступів в напрямку Слов’янська, але 20 травня не зробили жодного просування, яке можна було би підтвердити.[ii] Український Генштаб повідомив, що російські війська намагаються звести понтонний міст через річку Сіверський Донець поблизу Яремівки, приблизно за 25 кілометрів на південний схід від Ізюма в напрямку Слов’янська.[iii] Російські війська додатково завдали артилерійських ударів по Довгенькому та Долині, обидві на південний схід від Ізюма в напрямку Слов’янська..[iv]

Згідно з деякими повідомленнями, 20 травня російські війська активізували зусилля з прориву української оборони в районі Попасної, щоб просунутись на Сєвєродонецьк з півдня. Проросійські джерела новин повідомили, що російські сили пройшли крізь лінії українські оборони в трьох напрямках. Ймовірно, що російські повітряно-десантні війська (ПДВ) взяли під контроль Володимирівку і  Липове та прорвали українську оборону в Комишувасі, на північ від Попасної.[v] Повідомляється, що представники російської ПВК «Вагнер» взяли під контроль Трипілля та Вискрівку на захід від Попасної.[vi]

Проте українські джерела зазначають, що наступальні дії на Вискрівці тривають.[vii] Також повідомляється, що російські  війська на додачу також взяли під контроль Троїцьке, що розташоване на південь від Попасної.[viii] Такі повідомлення узгоджуються із заявами українського Генштабу про те, що російське угруповання навколо Попасної намагається зайняти нові території в цьому районі.[ix].

Проте дані NASA від проєкту FIRMS  [Fire Information for Resource Management, що використовує супутники для виявлення та контролю лісових пожеж – перекл.] не показують концентрації пожеж у цій зоні, що може свідчити про те, що російські джерела перебільшують масштаби чи значення атак. [Для нас це твердження суттєво підважує реляції про рішучий прорив у даному районі – ред.]. 

Однак відсутність доказів у цьому випадку, не є доказом відсутності самих подій.[x] Передбачуване оточення району Попасної може бути спробою прорвати українську оборону, щоб забезпечити підтримку поточної битви за Сєвєродонецьк, де російські війська досягають незначних успіхів і, як вони заявляють, взяли під контроль Щедрищеве та Сиротне, на північ від Сєвєродонецька.[xi]

Повідомляється, що російські війська досягли несуттєвих успіхів під час наземних обстрілів Донецької області 20 травня. Проросійські телеграм-канали повідомили, що російські війська намагаються оточити українське угруповання в районі Святогірська та штурмують Ярову, що розташовна на захід від Лимана та в межах 10 кілометрів від кордону. з Харківською областю.[xii] Український Генштаб повідомив, що російські війська продовжують наступ в районі Лимана і, ймовірно, продовжуватимуть просуватися на захід назустріч російським військам у на півдні Харківської  області.[xiii] Російські війська додатково проводять безуспішні штурмові операції в районі  Донецька на околицях Авдіївки та Новобахмутівки.[xiv]

[Зображення 2].

[коментар до Зображення 2]

 • Оцінка контрольованих територій довкола Луганська, станом на 20/05/2022, 22:00 за Київським часом.
 • Станом на 20 травня, ISW не отримав достовірних доказів на підтримку тверджень російських військових блогерів про прорив української оборонної лінії біля Попасної [виділення наше – ред.].
 • 8 травня українські джерела підтвердили, що російські війська захопили Попасну.
 • Коментар: російські військові блогери та [так звані] служби новин заявили про захоплення російськими військами 20 травня Сиротиного, Троїцького, Трипілля, Володимирівки, Комишувахи, Липового, Вискривої, а також про те, що вони увійшли до Врубівки. Ми оновимо наші мапи та відобразимо ці території як контрольовані росіянами (а не просто як заявлені), коли ми знайдемо підтвердження цих російських заяв. 

Опорний напрямок №1 — Маріуполь (російська мета: захопити Маріуполь і скоротити кількість українських захисників)

Російські джерела, можливо, завищують кількість українських захисників, що їх евакуювали з металургійного заводу «Азовсталь» станом на 20 травня. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що з початку евакуації «Азовсталь» покинули майже 2 тис. українських бійців, тоді як Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) повідомляє, що зареєстрував лише «сотні» українських військовополонених.  Розбіжність у цифрах, однак, може бути результатом затримок у реєстрації чи звітності МКЧХ.

З іншого боку, офіційні російські джерела також можуть приховувати справжню кількість евакуйованих з різних причин. Росіяни можуть стверджувати, що вони захопили в полон більше українських солдатів, ніж насправді, щоб обміняти більшу кількість російських полонених, якщо вони домовляться про обмін полоненими з Україною. Російське керівництво також може намагатися уникнути неприємного зізнання про те, що вони застрягли в багатомісячній облозі проти лише «сотень», а не «тисяч»  українських захисників. Командир полку «Азов» Денис Прокопенко додатково заявив, що віддав команду зупинити оборону Маріуполя, щоб врятувати життя захисників «Азовсталі», тому кількість евакуйованих, ймовірно, зросте найближчими днями.[xvi]. 

Український Генштаб інформував, що російські війська продовжують фільтраційні заходи в Маріуполі. Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко висловив низку претензій, які нам складно самостійно перевірити. Він стверджує, що російські війська планують використовувати фільтраційні табори в Маріуполі для примусової мобілізації чоловіків до ополчення “ДНР”. Що російська окупаційна адміністрація в Маріуполі планує провести перепис чоловіків віком від 18 до 50 років для подальшої мобілізації в ДНР.

Крім того, чотири школи в Маріуполі мають відкритися до кінця травня за «російськими стандартами та програмами», а повне впровадження російських навчальних планів, як повідомляється, заплановано на осінь 2022 року. Твердження Андрющенка цілком узгоджуються із загальними тенденціями процесів фільтрації та окупації в Маріуполі, які ISW зміг перевірити через інші джерела, хоча ці конкретні заяви наразі не підтверджені.

[Зображення 3].

[коментар до Зображення 3]

 • Оцінка контрольованих територій довкола Маріуполя, станом на 20/05/2022, 22:00 за Київським часом.
 • Українські бійці на території меткомбінату “Азовсталь” почали здаватися у полон 17 травня. Голова т.-зв. “ДНР” Денис Пушилін заявив, що 18 травня деякі українські командири відмовилися від здачі 18 травня, однак ISW не може підтвердити цю інформацію з достовірних джерел. 17 травня агентство Reuters повідомляло про щонайменше 7 додаткових автобусів, які евакуювали українських бійців з Азовсталі, що склали зброю. У звіті Reuters йшлося про те, що українці на вигляд не мали поранень, що може вказувати на подальшу здачу бійців, а не лише на екстракцію поранених, яку було погоджено 16 травня. Кількість українських бійців, що залишаються на території Азовсталі, наразі достеменно не відома.
 • Командир полку “Азов” Денис Прокопенко заявив, що 20 травня командування Азову дало наказ припинити оборону Маріуполя задля збереження життів бійців. ISW зменшить відображувану територію російського контролю на “Азовсталі”, якщо з’являться незалежні повідомлення про те, що частина українських сил відмовилася від здачі у полон.

Опорний напрямок №2— місто Харків (ціль росії: відтягнути сили на північ та захистити наземні шляхи сполучення з Ізюмом)

20 травня російські війська були зосереджені на відновленні позицій, захоплених українськими силами під час контрнаступу на північ від Харкова. [xxi] Згідно повідомлень, російські війська ведуть бої у Веселому, Циркунах [тут були лише обстріли – перекл.], Золочеві та Терновій [тій, що біля кордону – перекл.] та, схоже, знову захопили Тернову та Рубіжне [Чугуївського р-ну – перекл.]. Менше з тим, ISW наразі не може підтвердити цю інформацію з достовірних джерел.[xxii]

Ці дії цілком ймовірно є так званими сковуючими атаками, тобто мають на меті зламати наміри українського контрнаступу на півночі Харківської області – аби виграти час для російських підрозділів, які мусять відступити та стати до бою на інших осях, або ж підсилити оборонні позиції на північ від Харкова. Російські війська також продовжують обстрілювати Харків та його околиці, схоже, з метою подальшого відволікання українських військ від скоординованих атак у бік російського кордону. [xxiii] 

[Зображення 4]

[коментар до Зображення 4]

 • Оцінка контрольованих територій довкола Харкова станом на 20/05/2022 р., 22:00 за київським часом.
 • 5 травня голова Харківської ОВА заявив, що російські війська пересуваються до Ізюма у напрямку з Вовчанська та Куп’янська.
 • [пунктирне коло довкола Харкова – перекл.] 25-кілометровий радіус довкола Харкова (вимірювання за геодезичною відстанню).
 • У публічному доступі ми не знайшли достовірного підтвердження того, що росіяни 20 травня знову захопили Рубіжне та Тернову на північний схід від Харкова. У проросійських телеграм-каналах повідомлялося, що 20 травня росіяни атакували Циркуни [повідомлялося про авіаудар – перекл.] та Золочів, а також розпочали контрнаступ на Тернову. Українські офіційні урядові джерела повідомляли, що в районі Тернової та Веселого тривали бойові дії, а також що росіяни обстріляли Руські Тишки, однак не повідомляли про зміни щодо контролю над територіями. Ми оновимо наші мапи, щойно отримаємо достатньо підтверджень чи спростувань.

Опорний напрямок №3 — Південна вісь (Мета: захистити Херсон від українських контратак)

Російські війська зосередилися на зміцненні наявних оборонних рубежів та створенні вторинних оборонних рубежів на південній осі, але 20 травня не зробили жодного просування, яке можна було би підтвердити. [xxiv] 

Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що російські війська стягують будівельне обладнання на лінію фронту на південній осі для того, щоби  побудувати другу лінію оборони, що, ймовірно, свідчить, що російські війська готуються до оборони від можливих контрнаступів України та тривалого протистояння на півдні України.[xxv] Російські війська завдали ракетних та артилерійських ударів по Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях. [xxvi]

У Генштабі України повідомили, що російські спецслужби продовжують дестабілізувати ситуацію в Придністров’ї шляхом поширення дезінформації про мінування соціальної інфраструктури та державних установ у Тирасполі, Бендерах, Дубоссарах та Рибниці. [xxvii]. 

[Зображення 5]

[коментар до Зображення 5]

 • Оцінка контрольованих територій довкола Херсона станом на 20/05/2022 р., 22:00 за київським часом.
 • Ми зменшили території, позначені як контрольовані росіянами на схід від річки Інгулець з огляду на повідомлення від 20 травня про мінування моста через річку з метою перешкоджання українським просуванням.
 • Офіційні особи з Херсонської області 25 квітня заявили про те, що російські сили досі контролюють блокпости у Благодатному та Киселівці.
 • Зйомки боїв біля Засілля, випущені у середині травня, за якими вдалося визначити геолокацію, вказували на те, що російські сили досі контролюють цей район. На момент публікації російські сили вже не контролюють цю територію.

Коментар: ISW розширив території, позначені як український контрнаступ, довкола Олександрівки Херсонської області, згідно звітів про російські артилеристські обстріли цієї території від 16 травня.

На що потрібно звернути увагу негайно

Російські війська, ймовірно, завершать свій відхід з околиць Харкова, але спробують утримати лінію на захід від Вовчанська, щоб захистити свої наземні шляхи сполучення від Бєлгорода до Ізюма. Незрозуміло, чи це їм вдасться.

Росіяни будуть намагатися оточити Сєвєродонецьк і Лисичанськ принаймні з півдня, можливо, зосередяться на взятті під контроль останньої магістралі, що з’єднує Сєвєродонецьк-Лисичанськ з рештою України.

Російські війська, швидше за все, готуються до контрнаступу українських військ і влаштовуються для тривалих операцій на півдні України.

Переклад: Ярослав Кляшторний, Тетяна Саніна, Антон Шигімага

Редакція: Ростислав Семків

Оригінал звіту від Інституту вивчення війни

Джерело тут

[легенда – присутня на всіх зображеннях] 

 • [чорно-зелені кола] активні бойові дії за останні 24 години;
 • [тонкі чорні лінії] ключові українські дороги;
 • [червоно-чорні лінії] російські шляхи наземного сполучення;
 • [червоні із діагональним штрихуванням] території, які росія контролювала до 24 лютого;
 • [червона із пунктирною межею] оцінка російських просувань територією України (це – території, на яких, згідно оцінок ISW, російські війська вели бої чи наступ, але не контролюють їх);
 • [червона із суцільною межею] оцінка територій, які контролюються росіянами;
 • [сині із діагональним штрихуванням] території, де, як повідомляється, діють українські партизани;
 • [жовті із пунктирною межею] території, про які рф заявляє, що їх контролює;
 • [блакитні із пунктирною межею] територія, про які Україна заявляє, що відновила над ними контроль внаслідок контрнаступальних дій.

[i] https://www.facebook.com/watch/?v=696465998289461; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541

[ii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541

[iii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783

[iv] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541

[v] https://t.me/swodki/99656; https://t.me/swodki/99529; https://t.me/swodki/99515; https://riafan dot ru/23447841_tsvetok_popasnoi_rossiiskie_sili_prodvigayutsya_na_severnom_i_zapadnom_napravleniyah

[vi] https://riafan dot ru/23447841_tsvetok_popasnoi_rossiiskie_sili_prodvigayutsya_na_severnom_i_zapadnom_napravleniyah

[vii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/luhanskaVTSA/2732?single

[viii] https://riafan dot ru/23447841-_tsvetok_popasnoi_rossiiskie_sili_prodvigayutsya_na_severnom_i_zapadnom_napravleniyah; https://t.me/swodki/99656; https://t.me/swodki/99529; https://t.me/swodki/99515

[ix] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783

[x] https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#d:24hrs;@0.0,0.0,3z

[xi] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/luhanskaVTSA/2732; https://t.me/swodki/99529; https://t.me/swodki/99564; https://t.me/swodki/99529

[xii] https://t.me/swodki/99724

[xiii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://twitter.com/RALee85/status/1527577402028736512; https://t.me/RVvoenkor/12877     

[xiv] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/swodki/99562; https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1527318294176247808

[xv] https://www.icrc.org/en/document/ukraine-icrc-registers-hundreds-prisone…; https://t.me/stranaua/43087; https://t.me/mod_russia/15931

[xvi] https://t.me/stranaua/43099

[xvii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://t.me/andriyshTime/975

[xviii] https://t.me/andriyshTime/975

[xix] https://t.me/andriyshTime/976

[xx] https://t.me/andriyshTime/968; https://t.me/miroshnik_r/7341

[xxi] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/synegubov/3218?single

[xxii] https://twitter.com/ukraine_map/status/1527597309399339011; https://twitter.com/ukraine_map/status/1527525964560965634; https://twitter.com/MWolf_/status/1527567226781503488; https://t.me/swodki/99529; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/synegubov/3218?single

[xxiii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/synegubov/3218?single; https://t.me/synegubov/3218?single; https://t.me/synegubov/3218?single; https://t.me/mod_russia/15932

[xxiv] https://www.facebook.com/watch/?v=696465998289461; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541

[xxv] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541

[xxvi] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783; https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/320895440223541; https://t.me/zoda_gov_ua/8000; https://t.me/dnipropetrovskaODA/986; https://t.me/mykola_lukashuk/484; https://t.me/Bratchuk_Sergey/12407; https://t.me/milinfolive/83685; https://t.me/milinfolive/83690; https://t.me/milinfolive/83695; https://t.me/suspilneodesa/13833

[xxvii] https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/321243020188783

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я