додому Культура Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 2

Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 2

19

Олександр НИКИФОРЧАК

Імператору Константу напророчили, що помре він на руках бабусі. Бабуся (ми її знаємо як святу Олену) померла 330, 20 роками раніше онука. Але пророцтво збулось.

Музика https://youtu.be/OJi-uKOlLV4 теж є однією з загадок нашого загадкового блогу про нерозгадані загадки імператора Константа (як я закрутив?). Але продовжимо.

Як ми вже вияснили, навіть гортаючи “переписану” історію, імператор Констант не був ні маріонеткою в чужих рукав, проводив самостійну політику, успішно і переможно воював. У всіх цих завалах вигадок та перекручень проглядається враження, що якби Констант не був “збитий на злеті”, він став би гідним продовжувачем справи Костянтина Великого, але стати “вигодоотримувачем” йому не судилось, використавши Сімейну подію в родині Костянтинів. Про останнього “вигодоотримувача” згодом, все в свій час.

Як вже зазначалось значну увагу він приділяв захисту кордонів та реформуванню армії, оборонних споруд, успішно воював з варварами.

Те, що він використав на повну, на чому набув авторитет – бути буфером між Костянтином II і Констанцієм II, лавірувати та весь час лише укріплювати свої позиції. Так, теж було, вся оця вміла політика висвітлювалась як “маріонетковість”, але досить лише оцінити результат (збільшив-зменшив) як все стає на місце.

Це лише припущення, але й та його розбещеність – чи не результат пізнішого “коригування” історії.

Погубило ж його фінансове питання, хоч спроба покращити стан скарбниці радше заслуга. Але продаж посад, податки та теж та сама зневага до армії підточили владний авторитет (а що він був великим  – підтверджують історичні джерела та античні автори) Константа, викликали  невдоволення та змову, владу узурпував Магненцій, начальник охорони. Що, по суті, не дивно: дуже часто, ті, що мали охороняти, “не справлялись з обов’язками”, самі ставали вбивцями та імператорами. Філіпп Араб, Макрін…

Почувши про змову, Констант спробував утекти. Погоня наздогнала його в Галлії, в невеликому місті біля підніжжя Піренеїв. Імператора Константа смерть спіткала саме там, де і вказувало пророцтво – на руках бабусі. Містечко, як і вона, звалось Олена.

Залишилось розгадати загадку (це дві монети різних монетних дворів, але тип один, тому я вживаю в однині) монети . Типовий сюжет з уявленням давніх римлян щасливих часів – завоювання, раби, здобич. Типово і описується в каталогах, без натяків на мотиви випуску саме такого типу реверсу.

Але хоч легенда й типова, а от саме зображення характерне лише для 348-350 років, лише для монет Константа та Констанція II, а тоді в них була одна спільна проблема – боротьба з Персією (а вірогідна причина останнього походу Костянтина II яка?), саме їй присвячена монета, перемога над персами та багата здобич – ось головна ідея реверсу монети. Зображення аверсів – у першій частині блогу: Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 1.

І ще: музичний фон блогу я теж взяв не просто так. Шотландія та Констант далеко? Є одне (крім візиту в Британію і налагодження оборони, реконструкції Адріанового валу в тому числі, від нападів племен піктів та каледонців зі скоттами – давніх шотландців), що їх зближує: імператор Констант наказав перепоховати апостола Андрія в Константинополі, частки мощів потрапляють в Шотландію, внаслідок чого апостол Андрій вважається святим покровителем Шотландії. Про це більше тут: Апостол, чортополох-рятівник і шотландський слід.

Щоправда більш вірогідною є версія про перепоховання з наказу Констанція II (навіть Костянтину Великому приписують, хоча той помер на той час). Все тому, що Константинополь тоді належав Константу за поділом імперії, а він передав його Констанцію II з певних йому відомих причин. І хто тоді там хазяйнував, коли було точно – бо легенда – невідомо.

Ось так. Це був третій ракурс на імператора, який вірний (чи всі?) – судити вам.

А я, як завжди,  завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я