додому ПОЛІТИКА ФІЛІПС О’БРАЄН. НЕДІЛЬНІ НОВИНИ 

ФІЛІПС О’БРАЄН. НЕДІЛЬНІ НОВИНИ 

207

Том Купер все ще не озвався, тож сьогодні пропонуємо аналітичний звіт Філіпса О’Браєна, історика та професора стратегічних досліджень. Подаємо перегляд відповідно до оригінального допису, опублікованого у вигляді треду в твітері, пронумеровано відповідним чином. У треді про можливі причини скорочення бойвих дій на Донбасі, припущення чому українці заманюють росіян на Херсонщину та передбачення подій на найближчий тиждень.

1. Недільні новини [опубліковано 7 серпня близько 10:00]: якщо дивитися на карти, змін знову небагато, зате є важливі зрушення на півдні та на захід від Херсона — поговоримо, що вони означають. Хитра стратегія: чому українці гучно повідомляють про свої наміри контратакувати на Херсонщині. 

2. Як і минулого тижня, змін на фронті було небагато. Кількість місць на Донбасі, де ведуться активні бойові дії, за минулі два тижні значно скоротилася. На північному краю Донбаського виступу (Сіверськ-Слов’янськ) було взагалі тихо.

3. Росіяни зосередились на спробах атакувати Бахмут — вони рухаються з Донецька. Карта від Інституту вивчення війни (станом на 6 серпня 2022).

(згори донизу) 

ЗСУ відступили з Семигір’я 30 липня.

Російські війська, найімовірніше, захопили Травневе 5 серпня. 

Російські війська дійшли до шахти «Бутівка» 2 травня. 

Російські війська просунулися в напрямку до Пісків 2 серпня. 

Російські війська заявили про захоплення половини Мар’їнки 5 серпня. 

4. Крім скорочення кількості місць бойових зіткнень також зменшилась інтенсивність обстрілів (НМД) із боку росії по всій лінії фронту (хоча дехто стверджує протилежне). Просто продемонструю карти пожеж від НАСА — від 17 липня (коли було проголошено завершення операційної паузи з боку росіян), до сьогоднішнього дня, 

5. і три попередні тижні — до 9 липня. На такому тривалому відрізку менше позначаються зміни погодних умов. Якщо подивитися карти за три тижні до 9 липня, можна побачити масу червоних точок, яка майже точно повторює лінію фронту на Донбасі. Це сильні обстріли російської артилерії. 

6. Натомість якщо розглянути карти за три тижні до сьогоднішнього дня, картина буде абсолютно інша. Багато пожеж у різних місцях (пожежі фіксуються крізь хмарний покрив), але всі вони більш-менш рівномірно розподілені по регіону. Частина цих пожеж, як мені здається — від випалювання стерні після збирання врожаю. Багато червоних точок там, де бойові дії взагалі не ведуться.

7. Так само відрізняється ситуація на Херсонському фронті. За три тижні до 9 липня пожежі концентрувалися вздовж лінії фронту — густе скупчення червоних цяток. Тепер вони розпорошені. Навіть більше пожеж останнім часом зафіксовано далеко від лінії фронту (на лівому березі Дніпра), ніж уздовж неї.

8. На здатність ЗС рф здійснювати постійні масовані атаки, завдяки яким вони раніше повільно просувалися на Донбасі, сильно вплинули дії ЗСУ — а саме, знищення російських складів боєприпасів, залізничних колій та мостів. Схоже, російські війська на фронті тепер отримують гірше забезпечення.

9. Іще одна причина зменшення кількості атак — росіяни перекидають війська на Херсонський фронт. Аналітик @DefMon3 стверджує, що на одному березі Дніпра на Півдні зосереджено до третини російських військ.

10. Звісно, з одного боку, росіяни діють правильно, адже українці уже добрий місяць розказують про свої наміри контратакувати в Херсонській області. Вони просто-таки кричать до росіян: ми йдемо! Дивовижно. [Далі автор цитує власний твіт на цю тему].

11. Росіяни, звісно, вірять — ну і відповідно діють. Уже з’явилося чимало аналітики зі спробами зрозуміти, чому українці так відкрито говорять про свої плани — тут я спробував підсумувати деякі думки з цього приводу. [Не перекладатимемо весь наведений тред, лише процитуємо три ймовірні причини, чому, на думку Філіпса О’Браєна, українці «гучно» анонсують контрнаступ на Півдні: 1. Відволікають увагу, а насправді планують контратакувати в іншому місці; 2. Хочуть зігнати якомога більше військ на правий берег Дніпра, а потім відрізати їх від постачання, знищивши мости та залізничне сполучення; 3. У цьому районі українцям буде найлегше застосовувати свою зброю високої дальності, а також сюди їм простіше організувати постачання].

12. Я вважаю, що українці роблять це не для того, щоб розгорнути масштабну наступальну операцію з залученням різних родів військ (у цій війні це загалом складно робити, як на мене). Схоже, ЗСУ заманюють росіян на Херсонщину тому, що українцям буде там зручніше

13. Робити те, що вони вже робили на Донбасі. На Херсонщині значно безпечніше й ефективніше можна буде застосовувати зброю високої дальності, а також працювати наземним військам. На відміну від Донбасу, де доводилося битися вздовж дуги, «втиснутої» в російський фронт, та ще й близько до кордону з росією.

14. Натомість на Херсонщині росіяни як на долоні, загнані далеко від своїх кордонів, а українцям легше атакувати, перебуваючи в середині своєї країни. Крім того, росіянам значно складніше організувати постачання в цьому регіоні — через ріку і маючи лише кілька великих залізничних гілок.

15. Український наступ не можна вважати класичним сучасним наступом об’єднаних військ. Це насправді форма війни на виснаження. Українці просто спробували заманити російські війська на території, де їх простіше буде знекровити.

16. А росіяни купилися. Тому моє передбачення таке: найближчий тиждень українці не намагатимуться взяти безпосередньо Херсон: вони просто скористаються з того факту, що росіяни перетворилися для них на зручні цілі, по яких можна бити з безпечніших позицій. 

Оригінал тут:

Філіпс О’Браєн  – американський історик і професор стратегічних досліджень, нині працює в Університеті Сент-Ендрюс, Шотландія. Автор книжок «Як було виграно війну» (2015) та «Другий найвпливовіший чоловік у світі» (2019) — обидві про Другу світову війну. 

Переклад: Антоніна Ящук

Редакція: Ростислав Семків

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я