додому Економіка ФЕНОМЕН СОМХІШВІЛІ або СКРОМНА ЧАРІВНІСТЬ РОСІЙСЬКОЇ АГЕНТУРИ

ФЕНОМЕН СОМХІШВІЛІ або СКРОМНА ЧАРІВНІСТЬ РОСІЙСЬКОЇ АГЕНТУРИ

64

Побачив сьогодні у Сергія Іванова продовження розслідування по вже відомому намиросійському «гібридному» бізнесмену Тамазу Сомхішвілі, такому собі медіатору між Кремлем, російським кримінальним світом (Шакро Молодий) та офіційною грузинською владою, що перебуває під впливом Бідзіни Іванішвілі, залежного від Москви олігарха. Іванов опублікував напрочуд цікаву схему бізнес-імперії Сомхішвілі та запропонував дорозслідувати цю схему. Повністю згоден, дорозслідувати є що. 

Чому це важливо? Тому що Тамаз Сомхішвілі є одним з непублічних, проте небезпечних та досвідчених агентів російського впливу в Україні. Зокрема, в бізнес-колах. Це видно з цієї схеми. У Тамаза Тобольского, як називають в росії цього підприємця, є інтереси в Києві, де він намагається відсудити в столичної громади $100 млн за фейкову реконструкцію Харківської площі, і в Одесі, де він вже провернув разом із оточенням місцевого мера подібну оборудку, віджав у міського іподрому землю і продав її за $11 млн головному місцевому забудовнику. Про Одесу і про зв’язки, які йдуть туди і звідти і поговоримо. 

Отже, Сергій Іванов згадує австрійську компанію Сомхішвілі Power-Solutions Vertriebs, яка була переписана на Бориса Давлетьярова. Це російський банкір, родичі якого більш відомі ніж він. Зокрема, його батько був віце-президентом Роснєфті, а брат є відомим російським пропагандистом, який знімає антиукраїнське кіно по державному замовленню від міністерства культури рф та внесений до переліку осіб, що становлять загрозу для безпеки України.

Втім, партнер Сомхішвілі Борис Далетьяров цікавий і сам по собі. Наприклад, тим, що володіє групою «СНД альянс», яка займається зокрема облаштуванням нафтових та газових родовищ. Серед її клієнтів – «Газпром», «Роснефть» та «Транснефть». А також тим, що є другом та партнером росіянина Олександра Жукова. Тобто, як і Сомхішвілі, пов’язаний з російсько-одеським угрупуванням Ангерта-Жукова-Труханова. 

Нагадаю, що цієї зими НАБУ заявило про викриття масштабної злочинної організації в Одесі, яка з осені 2021 року “контролювала питання забудови в Одесі, розпорядження коштами місцевого бюджету, а також діяльність комунальних підприємств та їхню взаємодію з приватним сектором ринку”. У рамках кримінального провадження було заарештовано одного з заступників мера Одеси. За даними ЗМІ, кінцевим бенефіціаром схеми, ймовірно, є сам Геннадій Труханов. 

Варто зазначити, що спрут одесько-російського угруповання нікуди не подівся. Зараз Труханов змушений зображати патріота і сидіти тихо, але кейс того ж  Сомхішвілі з віджимом землі у ДП Конярство України в центрі Одеси, який описав Сергій Іванов, є наочним свідченням того, що російський кримінал вільно почувається в Одесі. І схема офшорів Сомхішвілі – тому наочне свідчення. 

Тож, ще раз: Давлетьяров є другом та партнером росіянина Олександра Жукова. Про якого екс-голова Одеської ОДА Михеїл Саакашвілі прямо казав, що той разом із Ангертом-Ангелом, є справжніми правителями Одеси. Вважаю, що розслідування тут би мало проводити не тільки та не стільки НАБУ, скільки СБУ. Хоча б через безпосередню близькість до Кремля Олександра Жукова та його родини, а крім того – інтегрованості «ремонтника» російських «сушек» Сомхішвілі в одеський схематоз.

Отже, власником австрійської компанії Сомхішвілі, яку переписали на Давлетьярова, є такий собі Джанні Михайлов. Грузинський кримінальний банкір, бухгалтер Сомхішвілі. В Грузії його розшукували за те, що він вивів на підставну структуру з Тбіліського комерційного банку, який очолював, та втік з ними до росіїї. Там його спочатку заарештували, але потім відпустили. І він продовжив працвати віце-президентом Бін-банку. Михайлов також є «смотрящім» за феросплавним бізнесом Сомхішвілі – компанією RUSALLOYS. Радником гендиректора в цієї компанії виступає Каха Сомхішвілі. Дивне співпадіння… Схоже, Тамаз Тобольский ставить всіх свої родичів на підконтрольні підприємства. Так само, нагадаю, у правління Тбіліського авіазаводу заводу входить ще один Сомхішвілі на ім’я Гіоргій. 

Так ось, Михайлов є офіційним власником діючої української компанії ТОВ СХІД ХХІ. Медіа пишуть, що це та сама компанія Сомхішвілі, на яку оточення Труханова на замовлення Тамаза Тобольского записали віджату у одеського іподрому землю. Яка потім була продана Аднану Ківану під забудову.

Ну а тепер про те, хто такий Жуков, власник одеської інвестгрупи «Рост», матки імперії Труханова-Жукова-Ангерта: за даними гучного розслідування італійської поліції та пізнішого розслідування Громадського, политична кар’єра Геннадія Труханова почалася з того, що він працював охоронцем у відомого кримінального авторитета Леоніда Мініна. Правою рукою Мініна був інший злодій, відомий під кличкою “Ангел”, а фінансами угрупування займався росіянин Олександр Жуков.

За даними італійських поліцейських, угрупування займалося контрабандою, продажем зброї та організацією вбивств. З роками розподіл сил у групи змінився – Леонід Мінін був заарештований італійською поліцією та отримав тюремний строк, Ангерт тимчасово зник з поля зору, Жуков осів у Лондоні та видав свою доньку Дашу за Романа Абрамовича, а Геннадій Труханов став мером Одеси. 

А в процесі всього цього була ще плідна співпраця у нафтовій сфері за участю – правильно, Тамаза Сомхішвілі. На початку 90-х Жуков створив компанію «Синтез», яка потім перетворилася на «Синтез-Ойл», та почав займатися торгівлею нафтою та нафтопродуктами. Ця компанія отримала долю низки російьских нафтових компаній (зокрема, «Роснефть-Сахалінморнафтогаз»), почала працювати з Одеським НПЗ тазайматися перевалкою нафти через термінал в Одеському порту. У 1998 р. Жуков почав співпрацювати із Лукойлом – через Сомхішвілі, який був одним з її засновників. 

На початку 2000-х бізнес був проданий, і на зароблені в Україні кошти Жуков із Борисом Давлетьяровим стали портфельними акціонерами Газпрому, Ощадбанку та Транснафти.

У 2004 р. Жуков придбав великий пакет акцій англійської нафтогазової компанії JKX Oil & Gas plc., яким володів через свою структуру Glengary Overseas Ltd. У 2007 р. частину пакету було продано структурам Ігоря Коломойського. До речі, чи не це причина того, що у Жукова все добре в Україні? 

Таким чином, зайнятися Жуковим-Сомхішвілі українським спецслужбам варто. Бо занадто специфічні завдання вирішує родина Жукових. Наприклад, доньку Жукова Дашу дехто вважає такою собі VIP-Анною Чапмен через її відносини з братом зятя Трампа Джареда Кушнера, Джошуа. Фонд Джошуа Кушнера Thrive Capital, перечислив $1,5 млн та врятував від закриття стартап Жукової Artsy.

Багато писали про те, що саме Жукова організовувала зустріч російських топ-чиновників із мером Нью-Йорку Блумбергом, а головне – була одним з головних містків, через які Кремль встановив комунікацію із Трампом. Тим самим Трампом, який сьогодні каже про те, що дозволив би росіянам окупувати частину України, щоб «уникнути війни». 

Тож, вважаю, що незважаючи на те, який «дах» у Сомхішвілі-Жукова та Ко в Україні українським правоохоронцям нарешті слід не декларативно, а насправді взятися за це кубло.

Віталій КУЛИК, політолог, фундатор медіаплатформи SPILNO.tv

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я