додому Економіка Енергоефективність економіки України, порівняно з європейськими країнами

Енергоефективність економіки України, порівняно з європейськими країнами

128

Київ. 01 грудня 2016 року (vsesvity.blogspot.com, Олексій ПІВТОРАК). Не зважаючи на реформи, спрямовані на зменшення споживання енергоресурсів, економіка України все одно залишається найбільш енергозатратною серед країн ЄС та європейських постсоціалістичних країн.

Як відомо, в Україні здійснюється реформа енергоефективності, окремі результати якої FactCheck аналізував раніше у своїх публікаціях. В рамках реформи урядом ініційовано ряд програм для населення, які дають можливість отримати кредит на вигідних умовах на встановлення енергоефективних котлів, термомодернізацію осель тощо. Обсяг фінансування програми в 2016 році зріс до 0,9 млрд грн, тим не менше, сума, що виділяється урядом, не відповідає потребам населення.

Загалом по Україні в 2016 році фіксується падіння споживання та виробництва електроенергії. Так, за інформацією Міністерства енергетики та вугільної промисловості, за 10 місяців року на 3,5 % скоротилосявиробництво електроенергії порівняно з аналогічним періодом – із 129,4 млрд кВт/год до 124,9 млрд кВт/год відповідно.

За цей же період споживання електроенергії в Україні впало на 2,6 %: із 98,02 млрд кВт/год до майже до 95,44 млрд кВт/год.

Крім того, за 10 місяців 2016 року порівняно з відповідним періодом 2015-го споживання газу зменшилося на 8,3 % – із 25,70 мрд куб метрів, до 23,65 млрд куб метрів відповідно.

Проте підстав очікувати, що дія перелічених програм та скорочення перелічених показників призведуть до швидкого підвищення енергоефективності економіки України, немає.

Обсяг використання енергоресурсів для створення одиниці ВВП є одним з ключових показників конкурентоноспроможності економіки будь-якої країни. Велика частка витрат енергії при створенні одиниці продукції підвищує її собівартість і ціну, знижує прибутки підприємств у порівнянні з іноземними конкурентами і уповільнює зростання країни.

В матеріалі під назвою «Заступник міністра економічного розвитку України збрехала про енергоефективність української економіки» FactCheck повідомив, що для створення одиниці ВВП економіка України у 2014 році використовувала більше енергоресурсів, ніж Німеччина не у три рази, а в 21 раз.
Статистична служба Європейського Союзу Євростат подає інформацію про щорічні обсяги споживання всіх видів енергії, перераховані в єдиний штучний показник – тонни нафтового еквіваленту (ТНЕ). Кількість спожитих ТНЕ, співвіднесена з ВВП країни, дає підстави виснувати про ефективність використання державами енергетичних ресурсів та порівнювати їх за обсягами палива, потрібними для створення 1 дол їх ВВП.

За описаним показником енергоефективності Україна в 2014 році мала найбільш енергозатратну економіку порівняно з країнами ЄС та іншими європейськими країнами. (Графік 1).

Графік 1. Обсяги палива в кілограмах нафтового еквіваленту, необхідні для створення 1 дол ВВП в країнах Європи в 2014 році [Джерело: FactCheck за даними Євростату і Світового банку]

Ні Укрстат ні Євростат ще не опублікували енергетичні баланси за 2015 рік.

Тим не менше, виходячи з наявних даних, можна здійснити прогноз, коли Україна досягне європейського рівня енергозбереження (Графік 2).

За підрахунками FactCheck, які спираються на дані Євростату і Світового банку про енергетичні баланси і ВВП України і країн ЄС, на виробництво 1 дол ВВП витрачалося:
– у 2010 році в Україні 0,97 кг умовного палива проти 0,1 кг в ЄС;
– у 2011 в Україні — 0,77 кг умовного палива, а в ЄС – 0,09 кг;
– в 2012 в Україні 0,7 кг, а в ЄС — 0,1;
– у 2013 в Україні на вироблення 1 дол ВВП йшло 0,63 кг умовного палива, а в ЄС — 0,09;
– у 2014 році, не зважаючи на анексію Автономної республіки Крим, втрату частини промислових Донецької і Луганської областей, потреби України в ТНЕ збільшилися: до 0,8 кг на 1 дол ВВП, в той час як в ЄС — 0,09 кг.

Таким чином, як в Україні, так і в ЄС присутня нестабільна тенденція до зниження обсягів споживання енергоресурсів при зміні ВВП.

Графік 2. Прогноз зміни енергоефективності економіки України і ЄС за даними 2010-2014 рр [Джерело: FactCheck за даними Євростату і Світового банку]

У 2010 – 2014 рр усереднена економія енергоресурсів при виробництві 1 дол ВВП в Україні становила 4,9 % на рік, в той час як в ЄС 0,4 %. Якщо тенденція до скорочення споживання енергоресурсів як в Україні, так і в Європі у подальшому носитиме лінійний характер, то, за оцінками FactCheck, Україна зрівняється з ЄС у енергоефективності приблизно в 2027 – 2028 роках.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я