додому ПОЛІТИКА «Дефіцит майбутнього»? Потрібно більше візій та стратегічних сесій

«Дефіцит майбутнього»? Потрібно більше візій та стратегічних сесій

12

Київ. 17 декабря 2016 года (site.ua, Виталий КУЛИК). Заява Володимира Гройсмана про те, що в Україні “найбільший дефіцит – дефіцит майбутнього” – це скоріше вимушена констатація факту.

Чинна влада і політикум, як такий, не змогли запропонувати картину майбутнього, яка б стала фокусом суспільного консенсусу.

Цього не сталося в силу:

а) неспроможності держав з пострадянським політико-правовим дизайном та олігархічною економікою генерувати живі сенси (як правло, вони створюють штучні уявлення та мертві міфологеми);

б) токсичності атмосфери в самій бюрократичній системі, яка відразу вбивала будь-яку ініціативу або призводила до незворотніх моральних мутацій «агентів змін», які туди потрапляли;

в) через діяльність «каналізаторів» та «порожніх барабанів», які «злили» громадянську активність та готовність до спітворення країни в пустопорожнє малювання програм «за все добре – проти всього поганого».

г) «ефективних менеджерів», що писали законопроекти на коліні, а потім ламали парламент через це ж коліно, щоб ці законодавчі новели прйняти, бо «потрібно перед грантодавцями прозвітувати».

Як наслідок – 80% законопроектів, які вносяться в зал ВР суперечать діючій Конституції чи іншим законам України.

Скільки «хороших» та «прогресивних» законів прийняла ВР під тиском «пакетів» та «партнерств», в які потім доводилося вносити зміни? А скільки таких законів в зіткненні з реальністю деформувалися на рівні підзаконних актів та управлінських практик, що краще вони б цих законів не писали?

Наприклад, замість подолання дефіциту справедливості, ми отримали його поглиблення. Доступ громадян до правосуддя лише через «цех» адвокатів, не спрощення, а ускладення антикорупційних органів та створення умов для «війни» між ними.

Останній епізод: у спеціалізованих вищих судах (ВАСУ, ВГСУ та ін) «зависло» 140 тис справ. Тепер спеціалізовані суди ліквідовуються і створюється єдиний Верховний суд (всього 200 суддів).

Це має статися 30 березня 2017 року: створення Верховного Суду і призначення суддів ВС за результатами конкурсу, проведеного відповідно до нового закону.

Як стверждують ініціатори та «контролери» судової реформи, завданням цих змін є «недопустити перепризначення корумпованих суддів вищих спеціалізованих судів у новий Веррховний суд». Ціль прекрасна… але що буде із 140 тис справами?

Як стверджують деякі нардепи, на півтора роки (як мінімум) в Україні можна буде забути про справедливість та правосуддя. А ви кажете про «верховенство права»…

Вам запропонують замість «верховенства права» – верховенство закону «про правоту поліцейського».

Бо система в умовах дефіциту справедливості вимушена буде латати дірку хоча б в сфері громадської безпеки. І найпростіший спосіб це зробити – створити механізми поліцейської держави.

Це все є наслідком реалізації ідей «порожніх барабанів» про «ефективний менеджмент», який має «замінити інституційну пам’ять корумпованої бюрократичної машини».

Як наслідок – стару систему не демонтували, а нову не побудували. Зависли.

Фактично все що зараз зветься реформами – це євроремонт в хліву, який прогнив і завалюється.

З одного боку, якщо він впаде – то накриє нас усіх; з іншого боку, нам потрібен не хлів, а будинок.

Будинки ж наші політики та «порожні барабани» будувати не вміють.

Тому, коли Гройсман говорить про «дефіцит майбутнього», можна лише порадити: більше візій, стратегічних сесій, робочих груп, дорадчих органів та консультацій з «кишеньковими» громадськими експертами…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я