додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ. 24 травня 2024

Том КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ. 24 травня 2024

311

Схоже, останні 36 годин були чимось на кшталт «днів механізованих атак»: адже є багато повідомлень про російські механізовані атаки, і щонайменше стільки ж відео, на яких підірвано багато російських танків, бойових машин піхоти та бронетранспортерів (і це не кажучи вже про всі трупи між ними).

***

GenStab (російський)

Цього разу я почну з однієї з моїх «улюблених тем»: Генштаб ЗС РФ (ЗС РФ = Збройні сили Російської Федерації). Тобто: Генеральний штаб Збройних сил Російської Федерації. Вищий, всеохоплюючий орган прийняття військових рішень в Росії. «Мозок» російських військових, ті, хто перетворює мрії Пуддінга про Російську імперію на спроби захопити її, розв’язуючи агресивні війни. А також ті, хто відповідає за всі військові придбання.

Зараз… судячи з того, що можна почути з Москви останніми днями, Пуддінг буквально «чистить» це тіло. Звичайно, всі знають, що 11 травня Пуддінг замінив свого міністра оборони Шойгу на Андрія Бєлусова, 65-річного технократа – до того ж цивільного. Але: міністр оборони не є членом Генштабу. Він «лише» контролює його роботу (або дивиться на неї крізь пальці).

Справа ось у чому: коли Пуддінг призначає цивільну особу на посаду міністра оборони, це щось на кшталт «червоного прапора» для Генштабу. У відомстві домінують так звані «традиціоналісти»: офіцери, які все ще перебувають під сильним впливом таких, як покійний генерал армії Гареєв, наполягають на вивченні та прославлянні Радянської армії часів Великої Вітчизняної війни і діють, спираючись на досвід 1941-1945 років. Можливо, це цілком відповідає способу мислення Пудинга. Але на цьому вся дружба між ним і цим тілом закінчується. Причина: Генштаб не може терпіти «чужинців» – цивільних – на посаді міністра оборони. Для них це абсолютно неприйнятно: вони навіть не можуть зрозуміти цього поняття і реагують «алергічно».

І тому з того часу, як Пуддінг призначив Анатолія Сердюкова, ще в 2007 році, Генштаб перебуває «на барикадах». Зараз Сердюков проштовхнув кілька радикальних реформ, але лише частково зміг їх реалізувати. Дійсно, на тлі зростаючої напруженості у відносинах з Генштабом, Пуддінг був змушений замінити його на Шойгу в 2012 році. Шойгу також був цивільною особою, але «принаймні» носив військову форму. Перш за все, він скасував багато реформ Сердюкова, і – о, наскільки це важливо для Генштабу, не можу сказати – він відновив міфологію радянського зразка у ВСРФ…

Так чи інакше… насправді, незалежно від того, скільки уваги привернуло рішення Пуддінга замінити Шойгу на Бєлусова, для мене набагато цікавіше те, що Пуддінг робить з Генштабом. Це тому, що Генштаб був одним з останніх (якщо не останнім) головних органів, що приймають рішення в Росії, який все ще чинив опір прямому контролю Пуддінга. Я писав про це 2-3 рази за останні два роки. Отже, тут лише по суті: звичайно, міністри оборони були улюбленцями Путіна, але начальники Генштабу і всі їхні помічники – ні. Навпаки, вони чинили опір усіляким реформам, яких він вимагав. А якщо ні, то гірко нарікали на них. І як же гірко…

Зараз, з того, що можна почути з Москви, так це те, що за звинуваченням в отриманні хабара заарештовано заступника начальника Генштабу (тобто заступника Герасимова!) і начальника Головного управління зв’язку генерал-лейтенанта Вадима Шамаріна.

Потім був заарештований генерал-лейтенант Володимир Вертелецький, директор Департаменту забезпечення оборонного замовлення. Ще один з найближчих помічників Герасимова.

Мушу визнати: я не дуже здивований. Те, що Шойгу не зміг приборкати (масову) корупцію в Генштабі та ВСРФ, також не стало несподіванкою: він був настільки ж корумпованим, як і генерали, яких він мав би контролювати – що не менш важливо, оскільки, принаймні, за непідтвердженими звітами/оцінками, корупція поглинає десь від чверті до третини видатків Пудинга на оборонні цілі. І, як видно з його показників за останні два роки… ну, ЗС РФ не можна назвати ні «боєздатними», ні тим більше «боєздатними», а тим більше «боєздатними».

Звичайно, зараз можна стверджувати, що VSRF ніколи не проводив наступальних операцій такого роду [і масштабу], які він проводить в Україні, але все ж таки: він повинен був бути здатним проводити їх…..

Але це не так, і таким чином Пуддінг мститься. Шойгу – його друг, тому його не заарештували, а «просто» замінили. Але вищий генералітет – це не друзі Пуддінга, а друзі Герасимова… і поки що Пуддінг не наважується чіпати Герасимова: схоже, він побоюється можливого заколоту всередині Генштабу (в стилі минулорічного заколоту ПВК «Вагнера» Пригожина). Але він прибирає своїх помічників, одного за одним.

Чому я звертаю на це увагу і обговорюю?

Тому що буде цікаво спостерігати, чи зможуть (Пуддінг і Бєлусов) домогтися якогось значного поліпшення роботи Генштабу (і, відповідно, Герасимова), ПДВ, а отже, придбання нових озброєнь, боєприпасів і матеріалів, а також планування бойових операцій.

Іншими словами: «слідкуйте за новинами».

***

Так, і «PS» до цієї теми: з важким, важким, важким серцем я маю повідомити про це: Генерал-майора Конашенкова було звільнено з посади головного «ключового поліцейського» Москви. Бачите: він був речником Міністерства оборони.

Ви знаєте, як це буває: одного не можна любити, але після того, як я спостерігав за його гебельсівськими виступами на телебаченні принаймні з 2015 року, мені його буде не вистачати.

Дуже… сопіти і ридати…

***

ПОВІТРЯНА ВІЙНА

Згідно з усіма публічними заявами Блінкена за останні кілька днів – широко розтиражованими всіма нашими славними мейнстрімними ЗМІ без жодного перехресного допиту – США все ще забороняють розгортання зброї американського виробництва проти цілей на російській території. Іншими словами: Байден-Блінкен-Салліван & Co KG GesmbH AG SPA продовжують удосконалюватися в ролі зомбованих ідіотів…

Агов! Може, у них якісь перегони з Пудингом і GenStab?

Типу: хто прийме більше ідіотських рішень щодо цієї війни….?

Так от… Вчора вранці українці (я так і не можу до кінця зрозуміти, чи це була 19-та ракетна, чи 27-ма, чи 107-ма реактивні артилерійські бригади ЗСУ?) – завдали потужного удару з ПЗРК по позиціях ППО ВКС, розгорнутих у відкритому полі (що за дурна ідея…) під Кленівкою, приблизно в 65 км від лінії фронту:

Наскільки можна судити, весь майданчик виглядає так само підсмаженим, як і радар 96L6E (у звітах ASCC/НАТО – «Сирна дошка»; уламки цього радара дивіться на фото нижче). Очевидно, два інших місця розташування ЗРК С-300/400 були вражені у схожий спосіб. Один в Алушті, а інший або в Обрізному, або в Моспиному, або в районі Перевального.

У свою чергу, вчора вранці росіяни заявили, що знищили «ще один» український МіГ-29 в аеропорту «Авіаторське» під Дніпром. Як на мене, це виглядає так, ніби вони добили один пошкоджений під час атаки 18 квітня. Це був би 27-й український МіГ-29, списаний з лютого 2022 року.

Росіяни також націлювалися на АБ «Миргород» у Полтавській області – «Шахедами» та/або крилатими ракетами, причому щонайменше тричі за останні два тижні: 15, 16 та 18 травня. Я розумію/інтерпретую це як «ГПУ використовує цей об’єкт як передову оперативну базу». Ймовірно, для коротких зупинок і дозаправки своїх МіГів і Су перед бойовими вильотами в районі Харкова. Наразі відомо лише про одну жертву ПГУ: це член наземного екіпажу 831-ї бригади (яка експлуатує Су-27). Це той самий підрозділ, який втратив Су-27 18 травня, про що повідомлялося два дні тому….тут також є ще одна новина: за даними наземних військ ЗСУ, які бачили падіння літака, і російських соціальних мереж, цей літак був збитий російським Су-35, з використанням ракет Р-37 або Р-77 класу «повітря-повітря»…

…де… зверніть увагу, будь ласка: це не міг бути Су-35. Судячи з останніх відеозаписів, оприлюднених Keystone Cops в Москві, тим часом ВКС має достатньо ракет великої дальності Р-37 класу «повітря-повітря», щоб оснастити ними навіть свої літаки Су-30СМ. Як на цьому прикладі 43-го морського штурмового авіаційного полку:

…. що насправді є поганою новиною для ВПС України – і це з F-16 чи без них…

Нарешті, минулої ночі українці завдали удару по російському військовому вузлу зв’язку в окупованому Криму. Перші повідомлення свідчать про «значні пошкодження обладнання та загибель багатьох військовослужбовців»…

***

Північний Харків… Західна сторона… що ж, росіяни продовжують бомбити підступи до Липців, а це означає, що їхні наземні атаки ні до чого не призвели. Навіть якщо вони коли-небудь досягнуть цього місця… це приблизно 17 км забудови на південь від нього, в напрямку Харкова.

Невже вони серйозно хочуть продиратися крізь усе це….? …і що це теж «життєздатна тактика»?

Ну, на даний момент вони все ще продираються через поля на північ від цього місця.

У центрі їм вдалося увійти і зайняти Бугруватку, але, як я вже сказав, це не так: Я не знаю, що вони там хочуть робити. Це те ж саме, що і в районі Липців, тільки з болотами і лісами замість сіл.

На західній стороні останні 48 годин ВКС продовжували бомбити Вовчанськ: AFAIK, тільки по ньому було випущено близько 50-60 УМПК – і це на додаток до артилерійських обстрілів і ударів з РСЗВ по позиціях ЗСУ на захід і схід від (тим часом: зруйнованого) міста. ПСУ додали до кривавої бійні, відправивши свої Мі-24, щоб розбризкувати і молитися на російську піхоту, яка атакувала північну частину міста.

Окрім авіаударів, українці вдарили по росіянах у Вовчанську з ПТРК та артилерії, а потім 82-а повітряно-десантна (оснащена «Страйкерами») контратакувала на землі, зі сходу: кажуть, що вона відвоювала північно-східну частину Вовчанська, але я поки що не бачив жодних доказів цього. Також росіяни все ще утримують адміністративну територію (навколо дитячого садка №6, наприклад).  

До речі, з’ясувалося, що на початку цього наступу російська кібератака вивела з ладу зв’язок StarLink підрозділів ЗСУ в цьому районі. Таким чином, перші 2-3 дні українцям довелося керувати підрозділами «по-старому», за допомогою рацій – і це в умовах масованих обстрілів з «Ланцетів» та ПТРК, плюс радіоелектронна боротьба… ах, про радіоелектронну боротьбу: в сучасній війні від неї нікуди не дінешся…

І ще одне «ага»: люди запитують мене, як росіянам вдається продовжувати наступати тут (і деінде), якщо вони зазнають таких великих втрат, як стверджують українці?

О, дорогі мої, це дуже просто.

Постійно поповнюючи штурмові підрозділи тисячами мобілок. Своїми резервістами.

За останні чотири-п’ять днів сюди стягнули стільки резервних мотострілецьких батальйонів і полків, що мій – ретельно і терпляче зібраний за останні два тижні – бойовий порядок ЗСУ на півночі Харкова перетворився на купу сміття. Вони перекачали близько 20 резервних мотострілецьких батальйонів у вже розгорнуті з’єднання. Більшість з них «залишаються» в зоні бойових дій менше тижня. Я кажу «залишаються», тому що після якихось 5-7 днів боїв їх знищують. У буквальному сенсі слова. Наприклад, 1855-й мотострілецький батальйон зайшов, був приписаний до 25-ї мотострілецької бригади на шість днів, а потім… ну, нічого від нього не залишилося.

Не дивно, що російські соціальні мережі тим часом рясніють повідомленнями про (цитата) «колосальні втрати» (це, правда, не мої, а російські слова), закликами надати інформацію про солдатів, місцезнаходження яких невідоме, або такими «крутими» відео, як це, де перераховуються (відомі) «200-ки» (див.: KIA) 1486-го мотострілецького полку з Ленінградської області.

***

БИТВА ЗА ДОНБАС

Куп’янськ-Сватове… були російські атаки з боку Лиману Першого на Синьківку…. і все. Всі були відбиті.

Кремінка-Торське… ВКС спочатку розбомбили Торське з УМПК, а по Лиману вдарили з БМ-27 або БМ-30, після чого українська 63-тя мехбригада насолоджувалася спостереженням за великою кількістю російських вибухів, коли механізована атака (5 танків і 5 БМП та/або БТР) розвалювалася серед мінних полів і артилерійського вогню (в тому числі касетними боєприпасами DPICM).

Лисичанськ… що ж, достатньо сказати, що Keystone Cops брехали, коли стверджували, що «звільнили» Білогорівку (на Сіверському Дінці). Звісно, російські штурмові групи вклинилися на східних підступах до руїн цього села, але зазнали таких втрат, що їхній штурм провалився. Росіяни також атакували Спірне зі сходу та півдня. Можливо, здобули поле чи два. Сіверськ ВКС бомбили з УМПК.

Бахмут… після багатоденних обстрілів артилерією та УМПК, останні 36 годин росіяни (150-та мотострілецька дивізія та 11-та бригада ВДВ) атакували район каналу Часів Яр широким фронтом: фактично з півночі на південь, аж до дороги Т0504. Їм вдалося вивести піхоту на східну околицю міста, але – за традицією їхньої групи «Центр» – не вдалося увійти до нього. Лише бригада «Лют» ЗСУ підбила близько десятка російських бойових броньованих машин. Росіяни також повернулися до спроб створити плацдарм через підземну частину каналу Сіверський Донець – Донбас.

На південь від Бахмута….і мені дійсно важко «визнати» це (навіть більше: «знову») – через те, що за це місце було стільки боїв за останній рік: росіяни (3-я мотострілецька дивізія, переформована 72-а мотострілецька бригада, а потім 200-а мотострілецька бригада, 217-й полк ПДВ, 88-а мотострілецька бригада з 83-ю бригадою ПДВ) повністю витіснили ЗСУ з Кліщівки. Так, це було щось на кшталт 1 дивізії, 3 бригад і 1 полку – на одне село…

По суті, ситуація повернулася до тієї, що була трохи більше року тому, коли українці знаходяться на пагорбах безпосередньо на захід і південь від зруйнованого села…

…зітхання… не знаю, що саме пішло не так з українського боку, але той знаменитий свербіж у мізинці на нозі підказує мені, що треба придивитися уважніше.

Авдіївка-Покровськ… Росіяни (27-а мотострілецька дивізія, 35-а мотострілецька бригада, 132-а мотострілецька бригада, 30-а і 55-а мотострілецькі бригади… ) розпочали масовані штурми в напрямку Калинова, Новоолександрівки (атакованої 47-м мотострілецьким полком) на північному заході та Сокіл («свіжою» 15-ю мотострілецькою бригадою та доукомплектованою 74-ю мотострілецькою бригадою)… але не бачили, щоб вони закріпилися на місці. Так, «навіть» українська 115-та мехбригада (підрозділ, чиї позиції були прорвані в районі Очеретиного ще у квітні), наприклад, воює значно північніше від цього міста.

Танки М1 «Абрамс» 47-ї мехбригади повернулися в бій, але вже модифіковані за рахунок додавання вибухової реактивної броні «Контакт-1 ЕРА» (вибухової реактивної броні). Однак росіяни підбили ще один…

А, так, за останні два дні 110-та мехбригада заявила про два збитих російських Су-25, обидва на захід від Авдіївки. Принаймні один з них був «начебто підтверджений», судячи з відео тут.

На півдні останні два дні росіяни штурмували Уманське, а в Красногорівці… росіяни дійшли до західної сторони села… на його півдні. Але всі їхні атаки на північ від Центральної дороги вкотре були відбиті.

***

ПІВДЕННЕ ЗАПОРІЖЖЯ ТА ДНІПРО

Старомайорське... після двох додаткових днів бомбардувань з ПТРК та артилерії, росіяни розпочали двосторонню механізовану атаку на Старомайорське та Урожайне. Здається, вони увійшли в перше, але від другого залишилися лише руїни крайніх південних будинків.

Роботине… після чотирьох місяців штурмів, так, російській 42-й мотострілецькій дивізії вдалося витіснити ЗСУ з села на височини вздовж його північної та східної околиць.

І так, «кістляві копи» теж збрехали про «звільнення» Кринок: цей висновок ґрунтується на тому, що після заяви про це «звільнення», 20 травня, вони ввели в цей район 76-ту дивізію ВДВ (тобто передислокували її з району Роботиного).

***

Принаймні одна річ тепер здається зрозумілою: з появою Бєлусова московські копи брешуть ще відвертіше, ніж раніше.

Я ж казав: Мені не вистачає Конашенкова…

джерело

переклад ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я