додому Соціум Тепле місто: Юрій Филюк про проекти, які змінюють Івано-Франківськ

Тепле місто: Юрій Филюк про проекти, які змінюють Івано-Франківськ

279

Івано-Франківськ. 22 липня 2015 року (Платформа, Наталія КУЧЕРЯВА). Нещодавно в межах «Школи мерів», що триває в Києво-Могилянській бізнес-школі [kmbs] співзасновник проекту «Тепле місто» Юрій Филюк розповідав, як зробити місто більш комфортним та динамічним. Про те, як піти до ресторану, а потрапити до урбаністичного простору, що таке «візуальний стиль міста»,  та яким організатори проекту бачать ідеальний Івано-Франківськ – у матеріалі Platfor.ma.

Декілька років тому разом із друзями-вихідцями з AIESEC ми заснували перший серйозний бізнес у Києві. Працювали на ринку кредитування, а потім тимчасово заморозили компанію і поїхали до Франківська. Ми прожили там два роки і нас все влаштовувало: гарне місто, комфортне для життя. Єдине, чого нам не вистачало – динаміки. Постало питання: або повертатися назад у велике місто, або розвивати тут досить амбітну ідею, яка виникла – розкачати Франківськ і зробити його настільки динамічним, щоб люди із великих міст приїжджали до нас.

З того моменту ми почали вивчати різні ідеї розвитку міста. Самій платформі «Тепле місто» – трохи більше одного року, а з того моменту, коли почали зароджуватися перші думки про неї – минуло вже три. Коли ми тільки презентували її, позиціонували «Тепле місто» як середовище, але зараз називаємо себе платформою для інших середовищ, тому що попит суспільства перевищив наші сподівання.

Про місію та цілі «Теплого міста»

Наша місія полягає у зрощуванні середнього інтелектуального класу у місті. Для того, щоб щось змінити, треба провести зміни зверху вниз – так думає більшість українців, намагаючись постійно змінювати керівників. Але чомусь методично з року в рік краще не стає. Ми для себе зробили висновок, що одним із факторів розвитку є  рівень якості середнього інтелектуального класу.  Ми віримо у зміни знизу вверх, коли цінності цього класу переважають.

Чому ми користуємося поняттям середовища? Тому що для нас це інструмент розвитку суспільства в цілому. Це окремий організм – об’єднання людей за спільними інтересами, цілями, ідеями, які комунікують одне з одним, створюють та реалізовують проекти. Ми запустили «Тепле місто» як  конкретне професійне середовище, а його назва мала підкреслювати позитивну перевагу нашого міста: ми маленькі, компактні, але у нас комфортно. Ця природна теплота присутня, але її можна розвивати і підкреслювати.

У нас є дуже важливі цінності. Їх лише чотири, але вони критично важливі для нас. Це:

  1. Абсолютна прозорість та відкритість, декларація своїх намірів і відповідність їм.
  2. Гідність. Це те, з чим в Україні зараз є проблеми. У нашому розумінні це безумовна повага до будь-якої позиції іншої людини та людини як такої.
  3. Проактивність: ми намагаємося розвивати думку про те, що не варто чекати, що хтось за тебе щось зробить, а думати про те, що можеш зробити конкретно ти сам, шукати однодумців, об’єднуватися та робити разом багато класних речей.
  4. Теплота. У нашому розумінні це органічність руху. Будь-які зміни завжди викликатимуть опір суспільства – і це найбільша небезпека. Для нас є важливим пошук безконфліктних форм розвитку.

Те, чим ми займаємося – розвиток спроможностей за допомогою освіти та різноманітних проектів. Ми не займаємося поодинокими проектами, а випускаємо тільки програмні продукти, які потім переростають в середовище. Ми навчаємо, привертаємо увагу суспільства, намагаємося підвищити соціальну активність та побудувати солідарність.

Наша команда займається адмініструванням організації в цілому. Крім того, всі вони є лідерами конкретних проектів. Маємо також наглядову раду, яка складається із 12 людей. Вони – гаранти стабільності організації, та, оскільки є спеціалістами у різних сферах, допомагають із визначенням стратегічного розвитку.

Що важливо, ми одразу будували організацію як кристалічну модель. Її ідея полягає у тому, що люди мають змінюватись, а цілі та ідеї мають розвиватись та продовжуватись.

Це відома українська проблема: коли влада змінюється, все починається з нуля. Саме тому в нашій організації ротація людей в наглядовій раді відбувається таким чином: вони змінюються по чотири людини раз у два роки. Таким чином зберігається правонаступництво.

Наша платформа у першу чергу базується на бізнесі. Він є каталізатором її розвитку, адже компанії на постійній основі фінансово та в інші способи підтримують діяльність «Теплого міста». Втім, це лише одне із джерел фінансування, зараз ми також починаємо працювати з грантами.

Про проект «Візуальний стиль міста»

Це наш перший проект, який передував створенню «Теплого міста». У місті, де панує тотальна недовіра одне до одного, треба з чогось почати. У Франківську, як і в інших українських містах, була проблема з рекламою на вулицях. Тому в нас виникла ідея продемонструвати, як мають правильно виглядати вивіски у місті. Адже люди дуже часто роблять погане не навмисне, а через те, що ніхто не показує, як добре.

Тому я звернувся з нашою ідеєю до свого друга Романа Гавриша з компанії Aimbulance і він запропонував реалізувати більш масштабну ідею – створити візуальний стиль міста. Я склав список людей, яких в Івано-Франківську вважаю позитивними героями і підходив до кожного з них із презентацією про те, що таке «візуальний стиль», і за годину-дві спілкування вони оцінювали ідею як перспективну. Ми свідомо не брали грошей із бюджету, тому що розуміли, що будуть закиди від суспільства про неефективне його використання і т.д. В результаті 46 компаній міста профінансували наш проект.

Як результат, розроблений нами логотип міста увійшов у short-list фестивалю реклами «Каннські леви» в категорії Large Scale Logo та став одним із 5-ти кращих логотипів у світі в 2014 році.

Про Urban Space 100

Urban Space 100 – це унікальний ресторан. Його ідея полягала у тому, щоб 100 звичайних людей скинулись по 1000 доларів на його відкриття і 80% зароблених в ресторані грошей пішли на потреби розвитку міста. Ці 100 вкладників-меценатів натомість мають право вирішувати, на які саме проекти виділяти кошти. У них немає комерційного інтересу, це чисте меценатство. Важливий момент полягає в тому, що ресторан є майданчиком для розвитку міста і фізичною платформою «Теплого міста». Тут постійно відбуваються івенти, дискусійні панелі, презентації, прес-конференції, кінопокази. Ми називаємо його не рестораном, а урбаністичним простором. Тут є, до прикладу, лавка із продукцією українських виробників. Таким чином ми їх підтримуємо. Є тут і книжкова лавка українських видань. Urban Space 100 – точка тяжіння інтелекту і професійного розвитку міста.

До того ж ми отримали грант на проект Urban Space Radio і зараз вже його тестуємо. Це також унікальний проект для України. Всередині ресторану ми облаштуємо скляну студію всередині ресторану. Це буде перше громадське радіо посеред громадського простору. Радіо буде інтерактивним, тобто ми комунікуватимемо з гостями, які приходять. Урбанізм буде головною темою нашого радіо, також тут будемо транслювати музику українських гуртів і таким чином, знову ж таки, стимулювати українське. Інформаційний запуск проекту плануємо вже на осінь.

Про «Теплий Арт»

Ще один наш проект «Теплий арт» покликаний розвивати сучасне мистецтво в Івано-Франківську, якого там майже немає. Сприйняття містом мистецтва 20 років тому і зараз – особливо не відрізняються. Розвиток освіти, культури та мистецтва є базою для розвитку міста, якщо забрати ці елементи – місто деградує на очах. Саме тому ми приділяємо цьому особливу увагу.

Сам проект складається з двох програмних частин. Перша – Відритий мистецький лекторій. Сюди ми запрошуємо митців з інших міст чи країн, і вони діляться якимись трендовими ідеями, демонструють свої проекти. Динаміка відвідування цього лекторію повільна, але вона є і впевнено зростає.

Другий напрямок, у який ми сильно віримо, – це Мистецька резиденція. Її ідея полягає в тому, що митці приїжджають до нашого міста, певний час тут проживають і по закінченню залишають якісь арт-об’єкти. Першим резидентом став Павел Альтгамер – польський скульптор, автор інсталяцій та відео.

Про «Грюнвальдську» та майбутнє

Грюнвальдська – це невелика вулиця, яка веде від вокзалу до центру міста. І в нас виникла ідея розробити зразок ідеального міста на прикладі однієї вулиці. Зараз ми ще думаємо над тим, як її реалізовувати, промальовуємо в 3D ідеальні дороги, ідеальні фасади будинків, ідеальні вивіски. На повну реалізацію проекту потрібно сім років. Зараз все поки що в анонсі, але ми віримо в майбутне.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я