додому Економіка ЩО СПІЛЬНОГО В СТІКУ ДЛЯ IQOS ТА РОСІЙСЬКОМУ ПАТРОНІ?

ЩО СПІЛЬНОГО В СТІКУ ДЛЯ IQOS ТА РОСІЙСЬКОМУ ПАТРОНІ?

290

Український парламент своїм рішенням оплачує набої для російських військ, які ведуть війну проти України? Саме таке питання виникає, коли знайомишся із законопроектами, які генерує пан Гетманцев в сфері регулювання тютюнового бізнесу. 

Його комітет в п’ятницю рекомендував прийняти законопроект N11090 про внесення змін до ПКУ щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби за основу. Основною метою законопроекту є поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до досягнення мінімального рівня встановленого Директивою Ради 2011/64/ЄС. 

Також, передбачено визначення грошової одиниці виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро. Це пише сам Гетманцев – https://t.me/getmantsevdanil/6942

І при цьому нардепи, явно не без уваги Гетманцева, втиху проводять норму про зменшення акцизу на стіки, явно під інтерес Філіп Морріс. В законопроекті передбачено зменшення на 30% ставок акцизного податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН), – 90% ринку яких в Україні займає Філіп Морріс (IQOS), з ціною 100+ грн. за пачку в Україні, а в сукупному розрахунку Філіп Морріс утримує щонайменше 35% усього тютюнового ринку України.

Для тих хто ще не знає: Філіп Морріс – офіційно визнана в Україні міжнароднимспонсором війни. Вони платить рекордні податки в бюджет росії, на хвильку – $8 млрд в рік. Ця ж компанія, за дивним збігом обставин, з часів Януковича має можливість користуватися рекордно низькою адвалорною ставкою акцизу на сигарети дорожчої категорії. Я про все це писав неодноразово. – https://www.liga.net/ua/all/opinion/yak-tsyharky-vbyvaiut-rosiiskymy-raketamy  та тут – https://pravdapro.pm/2024/04/chomu-nemaye-viry-tyutyunovym-sponsoram-vijny/

Ті ж сам люди, які пролобіювали при Януковичу схематоз з адвалорною ставкою, контролюють досі систему дистрибуції і в росії, і в Україні. Їм належить 90% поставок в Україні усіх стіків (ТВЕНів), які у нас не виготовляє, а привозить з Італії. 

Нагадаю, що Філіп Морріс не пішли з росії ні в 2022, ні в 2024 роках. Вони продовжують залишатися на ринку та розширили свою присутність. Наразі сукупний обсяг інвестицій Філіп Морріс в рф перевищив $2 млрд. За період повномасштабної війни в Україні Філіп Морріс інвестувало в локалізацію виробництва тютюнових стіків для IQOS (ТВЕН) на території фабрики в Ленінградській області  понад 14 млрд. рублів, а загальний обсяг інвестицій у цю фабрику перевищує $1,1 млрд.

Згідно з даними фінансової звітності виручка Філіп Морріс у росії у перший рік повномасштабного вторгнення рф в Україну зросла на 8% до 140,3 млрд. рублів, а чистий прибуток до 48,2 млрд. рублів, що на 45% більше, ніж у 2021 році. Відповідно, податку на прибуток до бюджету агресора Філіп Морріс сплатило на суму понад $136 млн.

Їх товари продаються на окупованих територіях. Але передовсім – Філіп Моріс сплачує гроші в російський бюджет. І ці гроші йдуть на виготовлення набоїв, ракет та військової техніки, якою вбивають тисячі українців на цій війні! 

Тому немає жодного виправдання рішенню українських нардепів щодо зменшення ставки акцизного податку на ТВЕНи. Фахівці стверджують, що при курсі 39,66 грн. за євро та при 25% ринку ТВЕНів від загального ринку тютюнових виробів в Україні, таке рішеня ВР забезпечить недоотримання бюджетом акцизного податку у 2025 році не менше 3 млрд. грн., у 2026 році майже 4,5 млрд. грн., у 2027 році – 6,9 млрд грн.. Однак зважаючи на курсові коливання та значний ріст ринку ТВЕНів,то такі суми недоотриманих надходжень зростуть щонайменше на 3%-9%. 

Це чиста економіка. Але є ще морально-етична складова! Кожен стік, який ми купуємо в Україні опосередковано означає патрон, яким вистрілить російський окупант по українцям. Це бізнес на нашій крові! 

Я звертаюся до народних депутатів, перед тим як нажати кнопку голосування, згадайте список спонсорів війни проти України! Тричі подумаєте в чиїх інтересах ви голосуєте. Навіть якщо вас мотивують голосувати «конвертом подяки”, зробіть вибір на користь захисту наших людей. краще виділіть додатково коштів на дрони та виробництво мін для фронту! 

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я