додому Економіка ЩО ПЕРШОЧЕРГОВО ВАРТО РОБИТИ З НАФТОЮ ТА НАФТОПРОДУКТАМИ В УКРАЇНІ

ЩО ПЕРШОЧЕРГОВО ВАРТО РОБИТИ З НАФТОЮ ТА НАФТОПРОДУКТАМИ В УКРАЇНІ

462

Євген ПУЩИК, спеціально для “ПолітКому”

Сьогодні  мова йде про зміну балансу в світі в цілому в інтересах США, причому зміни на енергетичному ринку безпосередньо пов’язані з геополітикою. У Вашингтона є всі ресурси, щоб вести галузеву війну в нафтовій і газовійсфері, і ця війна спрямована в першу чергу в сторону Ірану, Росії як  нашого основного поставщика ресурсу газу і нафтопродуктів. 

Тому при розробці заходів на виконання Указу Президента України  № 874/2019  Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 грудня 2019 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки»потрібно враховувати вищевказані фактори.

Про український ринок нафтопродуктів

1) Існують різні думки щодо  розвитку енергетичного ринку України в тч ринку нафтопродуків, на жаль, програми, які  пропонуються не завжди  реальні, по скільки  Україна  залежна від імпорту нафти і нафтопродуків, останні в кількісному відношенні складають близько –  8 млн. тонн щорічно.2) Українська нафтопереробка (НПЗ Укртатнафта і Шебелинка ГПЗ), яка забезпечує близько 12%, в силу того, що останні 10 років жоден власник НПЗ не займався  модернізацією своїх заводів, а також зміни коньюктури світового ринку – не в змозі конкурувати з нафтопереробками сусідних країн.3) На наш погляд потрібно більш конкретно розглянути питання забезпеченнякраїни якісними нафтопродуктами (бензин, дизель, авіапаливо, мастильні матеріали, бітуми), враховуючи те, що сусідні країни (Білорусія, Росія) планують модернізацію своїх НПЗ в напрямку розвитку нафтохімії.

Особливо потрібно враховувати нові ризики в нашому регіоні, Середній Азії, якібудуть після профіциту бензину в країнах СНД, а також потрібно враховуватите, що з 2030 року Європа переходить на залізничні перевезення, скоротитьспоживання дизелю і дешевий російський дизель (близько 20 млн тонн/рік) будеперенаправлений на сусідні ринки.

Що потрібно зробити першочергово:

1) Енергетична безпека України – а саме ринок палива (бензин, дизель і СПБТ) – на жаль на 90 % залежить від імпорту (див. табл.)

                          Табл. Споживання палива в Україні:

Роки Бензин млн.тДизель млн.т  LPGмлн.т Всього млн.тІмпорт палива
 2016 2 2035 907 1 4619 571  90%
 20172 0146 0181 5829 619  89%
 20181 9216 5201 73010 171 88%
 2019 (прогноз)1 8506 8301 820 10 500 90%

Україна більше 5 років щорічно імпортує з Росії, Білорусії. Литви, Польщі та ін країн – 8  млн т тонн палива (бензин, дизель СПБТ)

Довідка:

при цінах на кордоні з Білорусією: бензин А95  – 612$/т  дизель – 629$/т  СПБТ –  540 $/т,    Середня ціна корзини нфтопродуктів  – близько  600$/т 

Річний оборот ринку палива України: 8 млн.т * 600$\т =  4.8 млрд. в рік. 

            Тобто, за останні 5 років, українські трейдери палива  заплатили близько $ 24 млрд., за імортне паливо,  тим самим інвестували в нафтопереробку чужих країн!!!

2) На нашу  думку, без побудови  нового нафтохімічного комплексу,  державі не вирішити питання забезпечення ринку палива;

3) Для постановки  питання будівництва сучасного нафтохімічного комплексу (НХК) потрібно мати свою нафту і фінансування!  Нафти обємом в 5 чи більше  млн тонн в Україні немає і найближчі роки не буде;

4) Пропонуємо  опрацювати питання залучення до такого проекту крупних нафтових компаній світу, а саме компаній США. Український ринок в $ 5 млрд. думаю, що буде цікавим для американських нафтових компаній.

Чому США? Тому що саме американські компанії мають відповіднийресурс нафти з Каспію в екваторії Чорного моря і великої різниці  переробляти свою нафти їм немає. 

Довідка:  що місяця з порту Новоросійська 5-6 млн тонн нафти танкерами транспортується на НПЗ Середземного (85%) і Чорного (15%)  морів.

Близько 85% вказаного обєму нафти – нафта з Казахстану, яку продають американські і європейські нафтові компанії відповідно до договору розподілу продукції 

В екваторії Середземного моря  американські компанії  (акціонери, давальці нафти, трейдери) працюють з  близько – 15 нафтопереробними заводами.

ТЕМА нафти – це бізнес президентів…..

ТАК прийнято в світі  і Україна тут не вийняток. З приходом Президента США Д.Трампа, американці змінили стретегію роботи на ринку енергоносіїв, в тч нафти. Питанням  розподілу американського ресурсу нафти займаються зять Д.Трампа – Джаред. Кушнер і  представник держдепу (Метью Зайс).

Тому для підготовки проекту НХК в Україні спочатку потрібно отримати політичну  волю США, і тоді приступати до підготовки вказаного проекту нафтохімічного комплексу.  Це рівень Президента України В. Зеленського.

Без  політичної волі США не буде – питання НХК в Україні не вирішиться. Нафта з Каспію є в Чорному морі  саме в американських компаній 

Сьогодні ресурс Каспію (нафта і газ) вже перевищує ресурс Північного моря. Зацей ресурс йде бротьба між США і Європою з одного боку і Китаєм з іншого, та і Росія має своє бачення на цей  ресурс

Підготовкою концепції  НХК в Україні  – повинні займатисявисококваліфіковані  спеціалісти, які би підготовили концепціюнафтопереробки в Україні, котру, можна було б презентувати у США.  Як елемент стратегії “перегорнути сторінку” (після невдалого імпічменту) у відносинах.

5) Розробити і впровадити при РНБО України аналітичну платформу, яка б допомагала владі  бачити реальну собівартість українських енергоносіїв (нафта, газ, вугілля, і інш.). Реальна собівартість нафти, газу, вугілля – це предметна розмова з власниками  компаній, які працють на ринку України.

6) Потрібно  правильно реформувати НАК Нафтогаз, враховуючи досвідреформування  нафтогазів Азербайджану, Казахстану і Узбекистану
А не копіпастити «заготовки» від лобістів європейських чи російськихконцернів в Україні.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я