додому Культура Раз денарій, два денарій…

Раз денарій, два денарій…

492

Олександр НИКИФОРЧАК

Можливо, назва блогу трохи дивна, але, думаю, Ви в процесі читання зрозумієте, що таки в самий раз…

Продовжимо розповідь про номінали давньоримських монет, розпочату блогом Долар Давнього Риму і доведемо до логіки перерваний, думаю, на цікавому місці попередній – Сліди через віки. Денарії.

Імператор Марк Ульпій Нерва Траян, як ми вже згадували раніше, був першим іноземцем-імператором. Щоб пригасити недовольство в військах та не допустити нової громадянської війни, імператор Нерва був вимушений всиновити та призначити своїм наступником популярного в військах генерала Траяна, започаткувавши адоптивний принцип успадкування верховної влади, що так добре себе зарекомендував і послужив розквіту Римської імперії. Теж про це було раніше в Архітектори успіху.

Денарій Траяна

Уславлений генерал став не менш уславленим імператором. Його численні воєнні перемоги увічнено в архітектурі та монетах. На фото денарій Траяна на честь перемоги над даками, до речі нашими “сусідами”, зараз це Румунія. Хто знає – можливо Траян бував і в наших краях?

Після перемог в Дакії, Траян анексував території в Месопотамії та Набатеї, було організовано провінцію Аравія. Денарій з наступного фото на честь цих подій.

Денарій Траяна

Про діяння цього дійсно славетного імператора можна говорити багато, але я приведу лише цитату Траяна з його листування з намісником Віфінії Плінієм Молодшим

(Секундом), римським письменником та державним діячем відносно християн:

“Ти чинив належним чином, мій Секунд, при розслідуванні справи тих, на яких доносили тобі як на християн. Не можна в таких випадках встановити раз назавжди певної формули. Не треба розшукувати їх: якщо про них донесуть і вдасться викрити їх, треба піддавати їх покаранню, керуючись, проте, тим, що каяття знімає провину з обвинуваченого, які б не лежали на ньому підозри, якщо він стане заперечувати свою приналежність до християн, підтверджуючи своє запевнення справою, тобто поклонінням нашим богам. Безіменні доноси не повинні прийматися до уваги ні за яких звинувачень. Це дуже поганий приклад, не треба його триматися в наше століття.”

Але така інтенсивна військова та державна діяльність потребувала значних фінансових ресурсів. Політика аліментації, тобто державної підтримки малозабезпечених, масштабне будівництво, скасування податків за 106 рік і одночасна виплата всім платникам податків по 650 денаріїв (приблизно подвійна річна зарплатня легіонера) не покривались значним, хоч і одним з найбільших припливів трофейного золота та срібла. Про “субсидії” в Давньому Римі в моєму блозі тут: Традиції, субсидії і знову про спіраль історії. Щоб збалансувати фінансову систему Траян провів грошову реформу. Було вилучено всі денарії старих випусків, зношені монети, звісно, до яких “дотягнулись” руки держапарату. Крім акумуляції коштів, був ще один, значний виграш, і, мабуть, чи не на нього робилась ставка. Старі, республіканські та денарії перших імператорів, мали вагу майже 4 грами, а нові – трішки більше 3-х. До того менший вміст срібла на 5% давали з тієї ж маси металу більшу кількість грошових одиниць, спрощено – з п’яти старих виходило шість денаріїв. Тому відповідь на питання з попереднього блогу зрозуміла. А “Раз денарій, два денарій … п’ять денаріїв – буде шість”, назва сьогоднішнього теж перестає дивувати.

Денарій Септимія Севера

По стопах денарія пішли й наступні імператори. Цілі вони мали різні, а от наслідок став один. Значна інфляція та знецінення з часом денарія. Від реформи до реформи, від імператора до імператора – вміст дорогоцінного металу, срібла, що був еквівалентом вартості, зменшувався. Імператор Септимій Север погано дослухався до порад Юнони Монети з реверсу свого денарію (на фото), вміст срібла в денаріях за його правліня значно впав. Про термін “монета” та його походження трішки в цьому моєму блозі: Багатогранна буденність та поради в кишені.

Денарій Каракалли

Його син, Луцій Септимій Басіан, як імператор Марк Аврелій Север Антонін Пий Август (ім’я “сконструйоване” з імен попередників, щоб ще більше утвердити права Северів на владу, яку Септимій фактично узурпував), був більш відомий як Каракалла за свою любов до гальського одягу, по типу довгого халата, що так і звався. Його красивий денарій з Мінервою на фото. Але… Який він, як і денарій Септимія, навіть візуально, менший за денарії Траяна. Про вміст срібла змовчу… Щоб краще унаочнити, нижче групове фото наших героїв-денаріїв.

Денарії групою

Все це вилилось в потребу нової, фундаментальнішої, грошової реформи. Каракалла ввів новий номінал, названий за його іменем – АНТОНІНІАН. Це був подвійний (2 денарії) номінал, як ознака його подвійності, подібно іншому подвійному – Один і один буде теж один, а половина буде ціла, була променева корона в імператора. Але, знову але… Хоч номінал подвійний, але вага стала більшою лише на 50%, тобто знову хитрував, зекономив четвертинку, а з чотирьох їх виходив “незапланований” позаплановий антонініан. Отакий “економіст” цей Каракалла. На фото антонініан іншого представника династії Северів – Елагабала, який прийшов до влади назвавшись позашлюбним сином Каракалли, хоч був він онуком Юлії Меси, сином Юлії Соемії, яка таки була коханкою Каракалли. Отакий клубочок давніх пристрастей. Елагабал був ще тим “фруктом”, моральною потворою, “подвиги якого ми, можливо, обговоримо десь пізніше, при нагоді.

Антонініан Елагабала

А в завершення розповіді потрібно сказати, що як не прикро, але через значне знецінення денарій поступово зник з монетного обігу та по реформі Діоклетіана став лише номінальною складовою частиною іншого номіналу – ФОЛЛІСА. Про нього – якогось наступного разу.

Не перемикайтесь!

Фото і колаж — Олександр Никифорчак

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я